• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sypialnie Trójmiasta "skazane są" na brak kultury?

Borys Kossakowski
5 sierpnia 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Na wielkim blokowisku nie ma miejsca na kulturę? Zdaniem prof. Jerzego Limona, sytuacja będzie się powoli zmieniać i niedługo zaczną powstawać nowe ośrodki kulturalne na takich osiedlach. Na wielkim blokowisku nie ma miejsca na kulturę? Zdaniem prof. Jerzego Limona, sytuacja będzie się powoli zmieniać i niedługo zaczną powstawać nowe ośrodki kulturalne na takich osiedlach.

Sypialnie Trójmiasta oferują bardzo niewiele pod względem kulturalnym. Mało jest pubów, koncertów czy innych wydarzeń artystycznych. Ale może właśnie tego potrzebują mieszkańcy? Sypialnia jest po to, by spać, a imprezy robi się w salonie?



Sypialnie miasta:

Kulturalne życie Trójmiasta rozgrywa się na osi alej: Grunwaldzkiej, Niepodległości i Zwycięstwa. Im dalej od nich, tym mniej ofert dla ludzi, którzy chcą wyjść z domu.

- Miasto jest po to, żeby żyło - mówi Natalia Cyrzan, organizatorka Streetwaves. - Oczywiście Morena czy Chełm nie mogą grać co tydzień głośnych koncertów, bo ludzie chcą mieć tam spokój. Ale takie puste sypialnie są smutne. W Berlinie czy w Lizbonie możesz wysiąść z metra w dowolnym miejscu i wszędzie są jakieś miejsca spotkań, knajpki, puby. Wierzę, że Polacy też potrzebują takich miejsc i one będą się pojawiać.
Oferta powinna być dopasowana do potrzeb mieszkańców i topografii miasta. Wiadomo, że nikt przy zdrowych zmysłach nie postawiłby Teatru Szekspirowskiego przy obwodnicy.

- Ale już taki Teatr w Oknie mógłby powstać w dowolnej dzielnicy - przekonuje prof. Jerzy Limon, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. - Niepokoi mnie to, że w dzielnicach takich jak Morena czy Ujeścisko nie ma takich miejsc, jak choćby w Anglii, gdzie ludzie przychodzą, grają w szachy, popijają piwo i jest im dobrze. Ale wydaje się, że do tego dojrzejemy, to kwestia czasu. W Warszawie osiedlowe domy kultury, traktowane do niedawna po macoszemu, zamieniają się w żywe centra. Ale to wymaga wykwalifikowanej kadry, a nie przypadkowych osób z nadania.

Zaspa to jedna z niewielu dzielnic, która stawia na kulturę. Na filmie reportaż z wernisażu Festiwalu Malarstwa Wielkoformatowego.


Odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu to klucz do sukcesu także w opinii Arkadiusza Hronowskiego, szefa klubów Spatif, B90, a od niedawna także współudziałowca dużego klubu, który powstaje pod ziemią na terenie dawnego Browaru Gdańskiego.

- Wielokrotnie się zastanawiałem, czy otworzyłbym klub na Morenie, Chełmie czy nawet w Chojnicach i myślę, że dałbym radę wszędzie. Jeśli pojawi się odpowiedni człowiek, to znajdą się też pieniądze i odpowiednie działania. Browar Gdański to też jest osiedle mieszkaniowe, ale cała infrastruktura kulturalna będzie dziesięć metrów pod ziemią. Ludzie chcą rozrywki, tylko trzeba do nich dotrzeć z odpowiednią ofertą. Metalowy klub w środku blokowiska pewnie nie wypali. Ale jest dużo różnych możliwości - rozważa Hronowski.
A może sypialnia miasta, tak samo jak sypialnia w domu, ma służyć odpoczynkowi? A do tego potrzebna jest cisza i spokój. A może sypialnia miasta, tak samo jak sypialnia w domu, ma służyć odpoczynkowi? A do tego potrzebna jest cisza i spokój.
Wielkie blokowiska miały w zamierzeniach architektów modernistycznych zbliżyć ludzi. Socrealistyczna realizacja jednak niewiele miała wspólnego z planami Le Corbusiera i jemu współczesnych. Okazało się, że ludzie żyjący w zbyt ciasnych mieszkaniach i zbyt blisko sąsiadów, chcą się od innych odseparować, a nie zbliżyć. Dlatego kluby osiedlowe często zamykano albo zamieniano na pralnie. Nowe osiedla jednak "wydały na świat" nowe subkultury związane m.in. kulturą hip-hopową.

- Morena Graffiti Jam to miała być cykliczna impreza dla silnego środowiska hip-hopowego - mówi Tomasz Lipski, były dyrektor Domu Kultury "Morena". - Młodzi wysiadują pod klatkami, piją piwo po krzakach, wiadomo, muszą się gdzieś wyszumieć. A do tego są znudzeni, dlatego oferta powinna być oryginalna i interesująca.

Modernizacja okolicy ul. Wajdeloty dała zielone światło dla nowych lokali. Powoli w tej dzielnicy pojawia się życie kulturalne.



Skąd pieniądze? Czy miasto powinno inwestować w domy kultury czy starać się przyciągać prywatnych przedsiębiorców?

- Mieszkańcy są w stanie wykurzyć każdego, kto choć trochę zakłóca ich spokój - mówi Natalia Cyrzan. - Dlatego tak ważna jest polityka władz i jasno określone priorytety: tutaj stawiamy na kulturę. Pozytywne efekty takich działań widać w Dolnym Wrzeszczu. Okolice Wajdeloty zmieniają się w tempie niesamowitym, powstają punkty gastronomiczne i jest szansa, że pojawi się tam też kultura. Miasto dało prywatnym inwestorom zielone światło i oni to wykorzystują. Tak samo może być także w innych dzielnicach.

Opinie (102)

  • A gdzie pan Limon wypocvzywa???

    przykład przyszedł z NY tam ludzie w wekendy też wypoczywaja przed domami!,
    ponieważ nie było tam pokomunistycznego pokolenia pana Jerzego Limona.

    • 0 0

  • Kto siedzi całymi dniami

    w domu? Łapka w górę?

    • 2 3

  • Wapniaki !!!

    Najlepiej zamknąć się w domu i nie integrować się z ludźmi a życie przemija, potem się dziwić, że na starość wszyscy tacy stetryczali.. Dramat !!!!
    Wapniaki na wieś do wolno stojących domów!!!!

    • 1 12

  • (1)

    Na siedlcach też się nic nie dzieje.... nuda.

    • 3 2

    • A co się ma dziać na Siedlcach?

      Przecież stamtąd dwa kroki do centrum ...

      • 0 0

  • o jak mi kuźwa kultury brak

    k... k... ale jak ja p... jak mi jej brak

    • 2 0

  • w Berlinie czy w Lizbonie

    ...w nju jorku błenos płertoriko laspalmas kokososbananos... nie była
    a w Parzęczewie? Była, stąd "gminne" kompleksy...

    • 6 0

  • Przymorze sypialnią?

    To ciekawe... szczególnie teraz latem. Nie ma gdzie zaparkować bo i turyści i Gdańszczanie 'z centrum' całymi dniami relaksują się tutaj nad morzem, w Parku Regana, przy okazji zrobią tu zakupy lub pójdą do kina Helios...

    • 5 0

  • Blokowiska trójmiasta to sypialnie? Bardziej pasuje określenie trolowiska!!!

    Bloki budowane za komuny to wylęgarnie patologi! Ale gorsze są nowobogackie osiedla zamieszkałe w 70% przez chamów i buraków co to myślą że złapali pana Boga za nogi bo starzy kupili mieszkanie i mają robotę po znajomości, ale są wk*rwieni że przez leasing na Dacie "ledwo" im starcza i nie mogą z cierpieć że sąsiad obok ma lepiej!

    • 8 0

  • Kuktura na Chełmie (1)

    Na Chełmie był jeden pub - zwał się pubem "U Braci". Co to była za kultura, rzekłbym nawet, że wyższa!!!

    • 3 0

    • haha :)

      Tylko czasem padała na pysk :) ale nazajutrz się podnosiła i znów upadał :)

      • 1 0

  • Kultura czy chamstwo o to jest pytanie.

    Większość myli kulturę z dyskotekami, naćpaną pijaną młodzieżą - a nie o to chodzi w kulturze, czy nawet zabawie. Wiem wiem byłem młody i rozrabiałem jak większość, i nawet rozumiem ich zachowanie ;) ale właśnie polityka władz dzielnicy powinna być mądra i zrównoważona - wyczulona na dyskoteki i podobne kluby. Nie mówię o prohibicji, ale o tym by pijanym (gdy widać że są po spożyciu) alk. nie sprzedawać, by młodzieży poniżej 18 roku życia alk. nie sprzedawać, nie patrzyć na biznes a na rozwój kulturalny dzielnicy a biznes powinien być na dalszym planie.

    • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Od lat Gdynia jest gospodarzem jednego z największych festiwali muzycznych w kraju Open’er Festival. Gdzie odbyła się pierwsza edycja imprezy?

 

Najczęściej czytane