• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Symfonicznie na Ołowiance, kameralnie w Ratuszu

Stefan Wesołowski
9 marca 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Niemiecki dyrygent Michael Zilm, który jest zaangażowanym propagatorem twórczości Gustava Mahlera, poprowadzi piątkowy koncert w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance. Niemiecki dyrygent Michael Zilm, który jest zaangażowanym propagatorem twórczości Gustava Mahlera, poprowadzi piątkowy koncert w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance.

W tym tygodniu kolejne spotkanie z monumentalną symfoniką Gustava Mahlera, warto jednak zainteresować się także koncertem młodych adeptów kameralistyki, dopiero zaczynających karierę muzyczną.



Monumentalnie czy spokojnie: jaką muzykę wolisz?

Dla młodego muzyka możliwość regularnego występowania przed publicznością jest niezwykle ważna. Pozwala na oswojenie się ze sceną i z audytorium, oraz na poczucie szczególnej emocji związanej z występem. Emocji, która czasem gubi, ale nierzadko też doskonale wpływa na wartość scenicznej kreacji.

Choć dla ucznia czy studenta każdy koncert jest cenny, to jednak jest zasadnicza różnica między zaprezentowaniem się na forum szkoły, a możliwością występu przed szerokim gronem melomanów. Różnicę tą dostrzega gdańskie koło Towarzystwa im. Fryderyka Chopina, które już po raz jedenasty organizuje Festiwal Muzyki Kameralnej, podczas którego oddaje na dwa dni (11 i 16 marca) scenę Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku uczniom trójmiejskich szkół muzycznych i studentom tutejszej Akademii Muzycznej.

Na pierwszy ogień pójdą studenci: 11 marca wystąpią cztery obiecujące tria fortepianowe (skrzypce, wiolonczela i fortepian), które wykonają utwory L. van Beethovena oraz F. Mendelssohna-Bartholdy'ego. Wszystkie zespoły pracują w klasie prof. Anny Prabuckiej-Firlej, która od czasu założenia na Akademii Muzycznej katedry kameralistyki stoi za większością sukcesów kształcących się tutaj grup kameralnych.

Drugą część koncertu wypełni występ pianisty Sławomira Wilka - asystenta na gdańskiej uczelni. Mimo, że w programie znalazł się koncert fortepianowy e-moll F. Chopina, wieczór nie powinien stracić swego kameralnego charakteru, bowiem artyście towarzyszyć będzie jedynie kwartet smyczkowy.

Z kolei 12 marca po raz kolejny zabrzmi na Ołowiance muzyka Gustava Mahlera. W ramach prezentującego jego twórczość cyklu "Mój czas jeszcze nadejdzie" usłyszymy V. Symfonię cis-moll.

To monumentalne i pełne różnorodnych technik narracyjnych dzieło powstawało w latach 1901-1902 w Maiernigg w Karyntii, swoją premierę miało zaś w roku 1904 w Kolonii. Sam kompozytor mówił o nim: "Ta symfonia jest przeklęta - nikt jej nie rozumie! Szkoda, że nie mogę poprowadzić jej wykonania 50 lat po mojej śmierci".

Nie da się odmówić Mahlerowi świadomości własnego geniuszu, bo rzeczywiście po latach Symfonia zdobyła ogromną popularność, a niezwykle poruszające Adagietto - piąta część dzieła - bardzo często wykonywane jest jako samodzielny utwór.

Orkiestrę Symfoniczną PFB poprowadzi Michael Zilm, niemiecki dyrygent mający za sobą znaczące sukcesy na wielu konkursach, m.in. na Międzynarodowym Konkursie im. G. Fitelberga w Katowicach (1987, I nagroda, nagroda orkiestry, 3 nagrody specjalne i złoty medal), od 1979 roku pozostający pod artystyczną opieką Herberta von Karajana, będąc jego asystentem przy przygotowywaniu oper Verdiego i Wagnera dla Festiwali Salzburskich.

Wydarzenia

Symfonie Mahlera ''Mój czas jeszcze nadejdzie'': Michael Zilm (4 opinie)

(4 opinie)
15, 20, 30, 45 zł
muzyka poważna

XI Festiwal Muzyki Kameralnej

muzyka poważna

Opinie (1) 2 zablokowane

  • A ja czsem lubie posłuchać skrzypienia skrzypek

    tylko że teraz to wolę bardziej fortepianu słuchać czy innego pianina.

    • 2 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Festiwal literatury, podczas którego przyznawana jest Nagroda Literacka Miasta Gdańska to:

 

Najczęściej czytane