Trójmiejscy artyści

Sylwia Góra-Weber

aktorstwo

Aktorka teatralna i filmowa. Od listopada 2011 roku aktorka Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Od 2010 roku w Fundacji Teatru BOTO w Sopocie, jest wiceprezesem fundacji. Od 2012 roku aktorka Teatru Wybrzeże.

W 2004 zamieszkała w Sopocie i mieszka tam do dziś.

W Teatrze Wybrzeże można ją oglądać w:
- "Intymne lęki" w reż. Adama Orzechowskiego jako Nicola;
- "Zmierzch bogów" w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego (2009) jako Elisabeth Thallmann;
- "Faza delta" Radosława Paczochy (2012) jako Justyna;
- "Wyspa niczyja. Mapping" w reżyserii Jarosława Tumidajskiego (2012);
- "Czarownice z Salem" w reżyserii Adama Nalepy (2013) jako Tituba;
- "Martwe dusze" w reż. J. Wiśniewskiego, jako Śmierć (2014)
-"Broniewski" w reż. A. Orzechowskiego (2014)
-"Faraon" w reż. A. Nalepy (2015)
-"Pełnia szczęścia" w reż. A. Orzechowskiego (2016)


Wykształcenie:
Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Leona Schillera w Krakowie (wydział zamiejscowy we Wrocławiu), wydział aktorski. Edukowała się również w Państwowym Pomaturalnym Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Opolu, wydział teatr. Sylwia Góra-Weber jest aktorką nieustająco poszukującą swojej drogi w teatrze, uczestniczyła w wielu warsztatach teatralnych, doskonaląc swój warsztat.

1996-1997 pracowała z Teatrem Pieśń Kozła. W 1996 r. i w 2000 r. pracowała nad głosem u Zygmunta Molika. W 2003 r. brała udział w warsztatach prowadzonych przez Renę Mirecką.

W 2006 r. pracowała nad dramatem "Trzy siostry" A. Czechowa z Walerym Galandiejewem. W 2009 r. pracowała nad rolą Fedry z " Dla Fedry" P.O. Enquista na warsztatach ze Zbigniewem Teo Spychalskim, na tych samych warsztatach pracowała nad głosem z Elizabeth Albahaca.

Z BOTO zrealizowała spektakle:
"Zielony Mężczyzna" w reżyserii Adama Nalepy (2010);
"Sny" w reżyserii Cezarego Ibera (2011);
"Nord-Ost" w reżyserii Adama Nalepy (2013);
"Całoczerwone" w reżyserii Adama Nalepy (2013).Doświadczenie zawodowe:
Jeszcze będąc na trzecim roku, zagrała w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu rolę Wiery w przedstawieniu "Polowanie na kaczki" w reż. Zbigniewa Lesienia. Później były role dyplomowe, rola Przechery w przedstawieniu "Żywot Józefa" w reż. Krzesisławy Dubiel. Rolę Eugenii zagrała w przedstawieniu "Tango" w reż. Jerzego Schejbala. W Opolu zagrała rolę Claire w przedstawieniu dyplomowym "Pokojówki" w reż. Barbary Barcz-Berdak.

Swoją drogę zawodową zaczynała w Teatrze Wierszalin w Supraślu. Zrobiła tam jedną ze swoich ważniejszych ról, była to rola Wilgefortis w przedstawieniu "Ofiara Wilgefortis", reż. Piotr Tomaszuk.

Przedstawienie to zostało w 2000 r. Wyróżnione na 6 Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w Warszawie. Zagrała Ofelię w spektaklu "Hamlet" w reż. Stanisława Świdera w Tarnowskim Teatrze. Występowała również w Teatrze Nowym w Słupsku, grając Sonię w "Zbrodnii i Karze" w reż. Edwarda Żentary. Pracowała nad rolą Oliwii z "Wieczoru Trzech Króli" w reż. Gabryjela Gawina.

Praca artystyczna w Trójmieście:
Współpracowała z Teatrem na Plaży w Sopocie. Pokazała tam monodram własnej produkcji "Sybilla-pieśń nieustająca" w reż. Adama Jarka. W Teatrze na Plaży zrobiła również monodram "Umiłowania" w reż. Ewy Ignaczak. Zagrała też Normę Jean w spektaklu "Ja Marilyn" w reż. Ewy Ignaczak w Sopockiej Scenie Off de BICZ.

Inicjatywy artystyczne:
Nawiązała współpracę z reżyserem Adamem Nalepą. Z Nim i z Grzegorzem Sierzputowskim oraz ze swoim mężem Tomaszem Weberem założyli Fundację Artystyczną BOTO w Sopocie.

Realizacje telewizyjne:
"FAMA", reż. Wojciech Kościelniak; "Wielkie rzeczy -Telewizor" reż. Krzysztof Krauze, epizod, Dziewczyna; "Józef Piłsudski" reż. J Trzos-Rastawiecki, epizod, Urzędniczka.

Realizacje filmowe:
"ZgrzytClash" reż. Anna Cywińska, rola Luiz.

Nagrody i wyróżnienia:
- Nagroda dla Najlepszego Aktora z Dolnego Śląska na OFTJA-ch we Wrocławiu za spektakl "Umiłowania" w reż. Ewy Ignaczak (2009).

Prace artysty:

Pozostali artyści z Trójmiasta

Jesteś utytułowanym lub młodym utalentowanym artystą?

Chcesz by o Tobie i Twojej działalności artystycznej dowiedział się świat? Wypełnij formularz.