Spektakl

Swoi? - spektakl gościnny

Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów
miejsce:

Teatr Szekspirowski

adres:
Gdańsk, Wojciecha bogusławskiego 1
kasy:
58 351-01-01
czas trwania:
50 min.
w ramach wydarzenia:
Tydzień Białoruski: Nie ma dymu
ocena:

oceń na 1 oceń na 2 oceń na 3 oceń na 4 oceń na 5

Laboratorium Teatru Społecznego
Swoi?

Spektakl dokumentalny

Twórcy Laboratorium Teatru Społecznego opisują swój spektakl hasztagami, które od razu wprowadzają w tematykę spektaklu, jak #traditionalvalues (tradycyjnewartości) #domesticviolence (przemocdomowa) #nothingunusual (nicniezwykłego) #ifhebeatsyouitmeanshelovesyou (jakbijetokocha) #itsherfault (tojejwina) - to ostatnie, odnosząc się do polskich kodów kulturowych możemy też przetłumaczyć - botozłakobietabyła.

Według oficjalnych statystyk jedna na trzy Białorusinki doświadcza przemocy fizycznej, psychicznej lub ekonomicznej. Co roku jedna trzecia poważnych przestępstw na Białorusi to zabójstwa popełniane w rodzinie...

Co kryje się za tymi wskaźnikami? Co każdy z nas może zrobić, żeby zmienić tą sytuację? Czy możemy być pewni, że sami nie staniemy się ofiarami przemocy w związku? Jak Ty byś się zachował w przypadku przemocy domowej? Wezwałbyś policję? Jak rodzina i przyjaciele wspierają przemoc poprzez jej ignorowanie lub przemilczanie? Jak poradzić sobie z fizycznymi i psychicznymi obrażeniami ofiar przemocy?

Opowiedziane podczas spektaklu historie oparte są na wywiadach z kobietami, które doświadczyły przemocy domowej, mieszkały przez jakiś czas w schroniskach, dostały wsparcie rehabilitacyjne i zdołały bądź nie, ułożyć sobie życie po odejściu od sprawcy przemocy. Powiedzenie prawdy o przemocy w związku intymnym jest trudnym, ale istotnym krokiem na drodze do wyzdrowienia. Nasz spektakl nie tylko oddaje głos ofiarom, ale także stwarza przestrzeń do dyskusji.

Po spektaklu odbędzie się dyskusja z twórcami, przedstawicielami organizacji pozarządowej Radislava z Mińska zajmującej się działalnością na rzecz ofiar przemocy domowej oraz Centrum Praw Kobiet z Gdańska. Spotkanie poprowadzi Aleksandra Kozłowska.

Dramaturg: Lёha Czykanas
Reżyseria: Valentina Moroz
Produkcja: Anna Kazakova
Scenografia: Ekaterina Chudnaya
Kostiumy: Andrey Chesnokov
Wideo: Kacia Chekatouskaya
Projekt graficzny: Nastya Stalmahova

Obsada:
Nastya Stalmahova, Kacia Chekatouskaya, Polina Pitkevich, Anna Lavnikovich, Irina Averina, Pavel Andreev, Artem Lobko.

Recenzja Trojmiasto.pl

Białoruś na pokaz. O Tygodniu Białoruskim w GTS

Jaka jest współczesna Białoruś? Gdzie przebiega granica między wolnością a zniewoleniem? Czy na Białorusi można być przeciw władzy?...

Przeczytaj także

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Kiedy odbył się pierwszy koncert w Państwowej Operze Bałtyckiej?