• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Swoi? - spektakl gościnny

spektakl dramatyczny
kasy:
58 351-01-01
wystawia:
Gdański Teatr Szekspirowski
czas trwania:
50 min.
w ramach wydarzenia:
Tydzień Białoruski: Nie ma dymu
Laboratorium Teatru Społecznego
Swoi?

Spektakl dokumentalny

Twórcy Laboratorium Teatru Społecznego opisują swój spektakl hasztagami, które od razu wprowadzają w tematykę spektaklu, jak #traditionalvalues (tradycyjnewartości) #domesticviolence (przemocdomowa) #nothingunusual (nicniezwykłego) #ifhebeatsyouitmeanshelovesyou (jakbijetokocha) #itsherfault (tojejwina) - to ostatnie, odnosząc się do polskich kodów kulturowych możemy też przetłumaczyć - botozłakobietabyła.

Według oficjalnych statystyk jedna na trzy Białorusinki doświadcza przemocy fizycznej, psychicznej lub ekonomicznej. Co roku jedna trzecia poważnych przestępstw na Białorusi to zabójstwa popełniane w rodzinie...

Co kryje się za tymi wskaźnikami? Co każdy z nas może zrobić, żeby zmienić tą sytuację? Czy możemy być pewni, że sami nie staniemy się ofiarami przemocy w związku? Jak Ty byś się zachował w przypadku przemocy domowej? Wezwałbyś policję? Jak rodzina i przyjaciele wspierają przemoc poprzez jej ignorowanie lub przemilczanie? Jak poradzić sobie z fizycznymi i psychicznymi obrażeniami ofiar przemocy?

Opowiedziane podczas spektaklu historie oparte są na wywiadach z kobietami, które doświadczyły przemocy domowej, mieszkały przez jakiś czas w schroniskach, dostały wsparcie rehabilitacyjne i zdołały bądź nie, ułożyć sobie życie po odejściu od sprawcy przemocy. Powiedzenie prawdy o przemocy w związku intymnym jest trudnym, ale istotnym krokiem na drodze do wyzdrowienia. Nasz spektakl nie tylko oddaje głos ofiarom, ale także stwarza przestrzeń do dyskusji.

Po spektaklu odbędzie się dyskusja z twórcami, przedstawicielami organizacji pozarządowej Radislava z Mińska zajmującej się działalnością na rzecz ofiar przemocy domowej oraz Centrum Praw Kobiet z Gdańska. Spotkanie poprowadzi Aleksandra Kozłowska.

Dramaturg: Lёha Czykanas
Reżyseria: Valentina Moroz
Produkcja: Anna Kazakova
Scenografia: Ekaterina Chudnaya
Kostiumy: Andrey Chesnokov
Wideo: Kacia Chekatouskaya
Projekt graficzny: Nastya Stalmahova

Obsada:
Nastya Stalmahova, Kacia Chekatouskaya, Polina Pitkevich, Anna Lavnikovich, Irina Averina, Pavel Andreev, Artem Lobko.

Recenzja Trojmiasto.pl

Przeczytaj także

Opinie

Pod patronatem

Nadchodzące premiery