- 1 Uznany za winnego, ale w fundacji zostaje (62 opinie)
- 2 Tak się w Gdańsku nie gra, a można (38 opinii)
- 3 Brawurowy musical cyrkowy z przesłaniem (10 opinii)
Światowa poezja w Gdańsku. Wszystko o festiwalu Europejski Poeta Wolności
Trzy dni, siedem lokalizacji, 10 spotkań z poetami i poetkami z dziewięciu krajów, dwa muzyczne wieczory, trzy interwencje artystyczne, warsztaty i gala wręczenia Nagrody Literackiej Miasta Gdańska - siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Literatury Europejski Poeta Wolności rozpocznie się już w najbliższy czwartek i potrwa do soboty 11 czerwca. Organizatorem Festiwalu i Nagrody jest Instytut Kultury Miejskiej, fundatorem Nagrody jest Miasto Gdańsk.
Sprawdź spotkania autorskie w Trójmieście
Debaty i panele dyskusyjne
Każdy festiwalowy dzień tematycznie skupi się na innym zagadnieniu, które bezpośrednio zaadresowane zostanie podczas debaty. W czwartek Weronika Janeczko porozmawia z gośćmi o wspólnocie poetyckiej w kontekście tworzenia antologii wierszy. W piątek Katarzyna Trzeciak zapyta o to, kto mówi w utworze, a w sobotę Zuzanna Sala razem z twórcami zastanowi się nad przyszłością poezji. Wspólnotowość, podmiotowość i przyszłość - to hasła, które dookreślą każdy kolejny dzień.
Europejski Poeta Wolności. Wyjątkowy werdykt jury
Wśród tegorocznych paneli znajdzie się również spotkanie z poetkami z krajów, w których toczy się lub toczyła wojna - w piątek Magdalena Kicińska porozmawia z nimi o roli poezji w czasach konfliktów i zagrożenia. Z kolei w sobotę Edward Pasewicz zada swoim rozmówcom podstawowe pytanie: dlaczego w ogóle zaczynamy pisać wiersze i kiedy przekraczamy punkt graniczny między amatorszczyzną a wielką literaturą?
Pasmo artystyczne
Interwencje artystyczne przygotowane przez Honoratę Martin (czwartek) i Karola Tymińskiego (piątek) oraz performans dźwiękowy Wojtka Blecharza (sobota) będą próbą spojrzenia na kwestie wspólnoty, podmiotu i przyszłości z szerszej perspektywy. Zapraszając do udziału artystów Marta Dziewańska - kuratorka pasma - stawia pytanie o granice języka: czy to, co wymyka się językowi, może zostać wypowiedziane za pomocą sztuki i muzyki?
Recenzje książek z Trójmiasta
Stoczniowe wieczory poetycko-muzyczne
Podczas Festiwalu wiersze pojawią się nie tylko podczas rozmów i debat, ale przede wszystkim w trakcie dwóch, poświęconych właśnie czytaniu, wieczorów. Muzykę, która towarzyszyć będzie poezji na żywo zagrają świetni twórcy: Dominik Strycharski (czwartek) i Artur Maćkowiak (sobota), a przestrzenie 100czni i WL4 - Mleczny Piotr dopełnią klimatu. Głośne czytanie uwalnia magię i melodię poezji, a możliwość usłyszenia utworów wypowiedzianych przez autorów i autorki w językach oryginału i w specjalnie przygotowanej oprawie muzycznej, czyni ze słuchania niezapomniane doświadczenie artystyczne.
Spotkania z finalistami i finalistkami oraz laureatami i laureatkami Nagrody EPW
Festiwal to także okazja, by bliżej poznać autorów tomów nominowanych do nagrody. Podczas serii spotkań Zofia Król i Jakub Kornhauser porozmawiają z poetami i poetkami oraz ich tłumaczami i tłumaczkami. Cykl zamknie sobotnia "kawa z laureatami" - spotkanie w Olivia Garden z Marianną Kijanowską i Luljetą Lleshanaku, Europejskimi Poetkami Wolności 2022 i ich tłumaczami, Adamem Pomorskim i Dorotą Horodyską.
Wręczenie Nagrody Literackiej Miasta Gdańska
Festiwalowi towarzyszy gala wręczenia Nagrody Europejski Poeta Wolności. Po raz pierwszy w historii nagrody jury zdecydowało się uhonorować dwie poetki. W tym roku nagrody trafią do Marianny Kijanowskiej (Ukraina) za tom "Babi Jar. Na głosy" i Luljety Lleshanaku (Albania), którą doceniono za tom "Woda i węgiel". Osobno uhonorowani zostaną tłumacze zbiorów: Adam Pomorski i Dorota Horodyska. Gala w reżyserii Agaty Puszcz odbędzie się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Wstęp dla osób posiadających zaproszenie.
Księgarnia Festiwalowa Marpress
W trakcie wydarzenia (i nie tylko) funkcjonować będzie partnerska księgarnia wydawnictwa Marpress (Targ Rybny 10B). Dostępne tu będą m.in. książki autorstwa gości festiwalu oraz tegoroczne tomy EPW z festiwalową zniżką. W piątek w księgarni odbędą się warsztaty czytania poezji. Warsztat poprowadzi Zuzanna Sala.
Gdzie odbędą się spotkania?
Festiwalowe spotkania odbywać się będą w różnych punktach Gdańska, tj. Instytut Kultury Miejskiej, 100cznia, NOMUS. Nowe Muzeum Sztuki, Księgarnia Marpress, Gdański Teatr Szekspirowski, Olivia Garden, WL4 Mleczny Piotr. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, a spotkania z zagranicznymi gośćmi będą tłumaczone na język polski. Dostępne będzie również tłumaczenie spotkań na język angielski. Szczegółowy program festiwalu tutaj.
Wydarzenia
Miejsca
Zobacz także
Opinie wybrane
-
2022-06-08 08:54
(1)
Zazdroszczę tym, którzy potrafią znaleźć ukojenie w poezji. W tym siermieznym, trudnym i wymagającym kraju niewiele jest odskoczni dla zachowania równowagi psychicznej i pogody ducha. Ludzie już mają coraz bardziej dość jak pewna pani z poczty. Coś wzbiera podskórnie w społeczeństwie. Oby nie doszło do tragedii. Lepiej żeby ludzie mieli wentyl bezpieczeństwa - ujście dla emocji. W starożytności igrzyska a teraz? Mam nadzieję, że chociaż dla niektórych poezja.
- 1 2
-
2022-06-08 15:05
?
"w tym siermiężnym, trudnym, wymagającym kraju" ... chodzi Ci o Polskę? Znasz kraj w Europie, w którym jest "lekko, miło i przyjemnie"? Coś wzbiera w społeczeństwie... Od wieków. Pozdrawiam serdecznie.
- 1 0
-
2022-06-08 10:02
Co tam nowego w sprawie nomusa i wl4? Udajemy, że nic się nie stało i idziemy posłuchać wierszy?
- 4 2
-
2022-06-07 22:17
Czy na uroczystości
wręczenia nagrody będzie koncert? Jak ostatnio opera Ahat IIi Aleksandra Nowaka z librettem Olgi Tokarczuk? To było wspaniałe
- 3 1
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.