• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Świat jak sen - Hugon Lasecki w Pałacu Opatów

Aleksandra Lamek
14 lipca 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 
Obraz Hugona Laseckiego "Figury", 2000 r. Obraz Hugona Laseckiego "Figury", 2000 r.

Perfekcyjny warsztat, bogata kolorystyka i oniryczne wizje malarskie. Ponad dwieście obrazów i rysunków autorstwa Hugona Laseckiego można oglądać na retrospektywnej wystawie w Pałacu Opatów.



Monumentalne, przesycone intensywnymi barwami płótna, z których nieśmiało wynurzają się postaci ludzkie i zwierzęce. Nonszalancka, jakby wykonana niewprawną dziecięcą ręką kreska tworzy niejednoznaczne sylwetki stworzeń zamieszkujących ten ulotny świat.

-Hugon Lasecki jest jak wino - im starszy, tym lepszy - mówi komisarz wystawy, Wojciech Zmorzyński. - Jego prace z ostatnich kilku lat zachwycają bogactwem formalnym i fakturowym.

I rzeczywiście, trudno się z tym twierdzeniem nie zgodzić. Chociaż ekspozycja w Pałacu Opatów ma na celu przekrojowe zaprezentowanie całego dorobku artystycznego Laseckiego, to najbardziej przykuwają uwagę obrazy powstałe w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Wiele z nich to bardzo okazałe płótna, które kontemplować można praktycznie bez końca. Mnóstwo postaci, kipiących życiem kolorów, niejednoznacznych symboli, zapętlonych, rozedrganych linii, z których wynurzają się kolejni bohaterowie - w ten sposób Lasecki tworzy swoje malarskie opowieści.

Warto przyjrzeć się im dokładnie, bowiem niezwykle istotną cechą tego malarstwa jest jego misterna faktura, zauważalna przy bliższym kontakcie z dziełem. Poprzez nakładanie wielu warstw farb olejnych i akrylowych artysta uzyskuje specyficzną tkankę malarską, w których rzeźbi niczym w plastelinie, tym samym wzbogacając swoje obrazy o dodatkowy wymiar.

Prawdziwą ozdobą ekspozycji są prace z pogranicza rzeźby i malarstwa, zatytułowane "Koryta". Za tworzywo artystyczne posłużyły w tym wypadku oryginalne, wiejskie koryta, odpowiednio oczyszczone i zakonserwowane. To w ich wnętrzu Lasecki umieszcza elementy swojej wizji świata- czy jest to pejzaż z martwym koniem, czy wnętrze sklepu, na półkach którego stoi "wino Prałata" i "woda Prałata".

Oglądając wystawę w Pałacu Opatów nie można zapomnieć ani na chwilę o tym, że Hugon Lasecki jest nie tylko znakomitym malarzem, ale też poetą. Jego prace cechuje charakterystyczna dla liryki ulotność, niejednoznaczność i nasycenie symboliką, a także przemieszanie elementów zapożyczonych z realnego świata i nieuchwytnych marzeń sennych.

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (2)

  • wystawy w oliwie

    musze isc, tym bardziej, ze na płocie parku wisi fajna wystawa. ciekawe kiedy bedzie akcja parkowanie?

    • 0 0

  • Polecam wszystkim warto obejrzec to nie NIEdbalska

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Który pisarz urodzony w Gdańsku jest autorem tzw. Trylogii Gdańska, czyli powieści: "Blaszany bębenek", "Kot i mysz" oraz "Psie lata"?

 

Najczęściej czytane