Wiadomości

stat

Świat dobrze zaprojektowany. Od piątku festiwal Gdynia Design Days

W ramach Gdynia Design Days będzie można obejrzeć kilka zróżnicowanych tematycznie wystaw. Jedną z nich będzie "Roundabout Baltic" w Muzeum Miasta Gdyni
W ramach Gdynia Design Days będzie można obejrzeć kilka zróżnicowanych tematycznie wystaw. Jedną z nich będzie "Roundabout Baltic" w Muzeum Miasta Gdyni mat. prasowe

Czy Bałtyk może być inspiracją dla współczesnych projektantów? Co da się stworzyć ze śmieci i odpadków? Jak będzie wyglądać jedzenie przyszłości? Na te i wiele innych pytań warto poszukać odpowiedzi podczas zbliżającej się, dziesiątej edycji Gdynia Design Days. Wstęp wolny.Z czym kojarzy wam się sztorm? Ze zniszczeniami, zawieruchą, destrukcyjną siłą? Organizatorzy Gdynia Design Days postanowili spojrzeć na to słowo z innej strony - jako pretekst do zmian i odkrywania nowych, wcześniej niedostrzeganych rzeczy i zjawisk. Dlatego to właśnie sztorm został wybrany jako hasło przewodnie tegorocznej edycji Gdynia Design Days.

Zobacz szczegółowy program imprezy

- Chcemy, by coroczny festiwal, radosne święto, które organizujemy u progu lata, był dla nas sztormem - tłumaczy Kaja Długosz z Centrum Designu Gdynia. - Nie w znaczeniu destrukcyjnej, niszczycielskiej siły, lecz kreatywnego niepokoju, który generuje potrzebę zmian. A także siły sprawczej, po której nic nie zostaje takie samo. Chcemy, by festiwal był czasem przemiany i oczyszczenia, odkryć i dobrych początków.
Rozpoczynająca się 30 czerwca impreza będzie najlepszą okazją do przekonania się, jak zróżnicowany i fascynujący może być współczesny design. W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym zaprezentowanych zostanie kilka wystaw, które pokażą, czym tak naprawdę jest projektowanie. O co chodzi we współczesnym designie? Jak ma się do codziennego życia? Tegoroczna wystawa główna "Miasto na fali" poświęcona zostanie innowacyjnym rozwiązaniom, jakie mogą zostać wdrożone w miastach w niedalekiej przyszłości.

- Nasze miasta przechodzą współcześnie głębokie przemiany - mówi Izabela Bołoz, kuratorka wystawy. - Poszerzają się ich granice, zwiększa się liczba mieszkańców, a problemy wymagające rozwiązania stają się coraz bardziej złożone. Zagęszczenie ruchu ulicznego, zanieczyszczenie powietrza, dbanie o zieleń miejską, budowanie pozytywnych stosunków społecznych czy rozwój biedniejszych dzielnic to tylko niektóre z zagadnień, z którymi muszą sobie obecnie radzić władze miast i ich mieszkańcy. Wystawa "Miasto na fali" jest próbą odpowiedzi na te wyzwania.
Podczas festiwalu będzie można obejrzeć (i kupić) pomysłowo zaprojektowane, funkcjonalne i ładne przedmioty użytku codziennego.
Podczas festiwalu będzie można obejrzeć (i kupić) pomysłowo zaprojektowane, funkcjonalne i ładne przedmioty użytku codziennego. mat. praspwe
Twórcy ekspozycji "Let's talk about garbage" także dotkną jednego z palących wyzwań, jakie przed nami stoją: problematyki nadprodukcji i marnotrawstwa w codziennym życiu. Zjawiska nierozerwalnie towarzyszącemu współczesnemu, konsumpcyjnemu stylowi życia. Na gości czekać będzie również m.in. ekspozycja poświęcona 100-leciu niderlandzkiego ruchu De Stijl, wystawa jedzenia przyszłości "infuture food lab", stworzona przez Natalię Hatalską i gdańską ASP, czy przekrój najlepszego polskiego wzornictwa XXI wieku.

Warto też zajrzeć do Muzeum Miasta Gdyni, gdzie w ramach cyklu "Polskie Projekty Polscy Projektanci" zaprezentowana zostanie wystawa jednego z najbardziej znanych i rozpoznawanych na świecie polskich projektantów, Oskara Zięty. Wizyta w Muzeum stanie się także okazją do zbadania, jak bliskość Morza Bałtyckiego wpływa na myśl projektową twórców z całego regionu - temu zagadnieniu poświęcona będzie ekspozycja "Roundabout Baltic".

Jak co roku podczas Gdynia Design Days nie zabraknie rozmaitych warsztatów.
Ich uczestnicy dowiedzą się m.in. jak powstaje i smakuje miejski miód. Będzie można też podjąć próbę stworzenia z drutów i rurek formy do hodowli roślin, własnych plecaków i toreb czy kurtek dla bezdomnych. Podczas wykładu "Life after Food" odsłonią się sekrety kuchni przyszłości. Czy wkrótce będziemy spożywać mięso z in-vitro, mąkę z owadów, a może jadalny druk? Podjęty zostanie również temat upcyklingu i recyclingu opakowań, projektowania usług czy kreatywnego kodowania.

I choć sercem festiwalu będzie gdyński PPNT, to atrakcji związanych z tym wydarzeniem można się spodziewać również w kilku innych miejscach. W Parku Rady Europy staną specjalne kontenery, pełniące funkcje miejsca spotkań, relaksu i nadmorskich inspiracji dla każdego. Jeden z kontenerów zamieni się w przestrzeń ekspozycyjną, gdzie zaprezentowana zostanie aranżacja wnętrza z użyciem mebli i dodatków zaprojektowanych w rejonie Morza Bałtyckiego.

Z kolei w Gdyńskim Centrum Filmowym czekać będzie wystawa wyjątkowych plakatów "P_ex - Interactive". Dlaczego wyjątkowych? Ponieważ wciągają w interakcje odbiorców, wykorzystując zmysł dotyku, wzorku, słuchu czy zapachu. Niektóre pełnią rolę łamigłówek, inne będą się zmieniać wraz z kreatywnością każdego kolejnego zwiedzającego. Na kinomanów czekać będzie także przegląd filmów, których wspólnym mianownikiem jest miasto.

Warto dodać, że na wystawy w ramach Gdynia Design Days wstęp jest bezpłatny. Na warsztaty obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (14)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

24

września

Autochrom - triumf koloru. ... Gdańsk, Pałac Opatów

26

września

29

września

Dorota Nieznalska, Kolekcja... Gdańsk, Gdańska Galeria Fotografii

Rozrywka

Azealia wywołała skrajne emocje. Relacja z koncertu w B90
Azealia wywołała skrajne emocje w B90
Jakie były rockowe lata 70. w Trójmieście?
Jakie były rockowe lata 70. w Trójmieście?

Kulinaria

GastroTOP. Jakie są trójmiejskie bary mleczne?
GastroTOP. Trójmiejskie bary mleczne

Planuj z nami tydzień

Planuj tydzień: jesienne wyciszenie
Planuj tydzień: jesienne wyciszenie