• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Świat Janusza Grabiańskiego

Zapraszamy na rozmowę i oprowadzanie po wystawie "Świat Janusza Grabiańskiego" w Nadbałtyckim Centrum Kultury.

maj 23

poniedziałek, godz. 11:00

bilety 20 zł
Kup bilet
maj 27-29

piątek - niedziela, godz. 16:00

Wstęp wolny
Wszystko co chcielibyście dowiedzieć się o Ali, kocie, Rogasiu, sierotce Marysi, plakatach, znaczkach i psie z torby podróżnej lotu... Pamiętacie biały "Elementarz" z dwójką uśmiechniętych dzieci i kudłatym psem? Albo niesfornego "Rogasia z Doliny Roztoki"? Twórcą tych i wielu innych wspaniałych ilustracji, plakatów, czy znaczków pocztowych był Janusz Grabiański.

W Ratuszu Staromiejskim trwa wystawa oryginalnych projektów ilustracji do książek "Cudowna podróż" Selmy Lagerlöf i "Zielony kałamarz" Franciszka Fenikowskiego.

O życiu i pracy Janusza Grabiańskiego opowie Agnieszka Dziewulska, redaktorka Wydawnictwa Iskry i badaczka jego twórczości.

Janusz Grabiański - grafik, projektant, ilustrator książek - urodził się w 1929 roku, szczęśliwe dzieciństwo spędził w Poznaniu i jego okolicach, czas okupacji niemieckiej w Krakowie. Po wojnie, w 1949 roku rozpoczął studia w krakowskiej ASP, następnie przeniósł się do pracowni Jana Marcina Szancera. Dyplom obronił w 1955 roku u prof. Józefa Mroszczaka w Katedrze Grafiki Użytkowej ASP w Warszawie. Prace projektowe rozpoczął już pod koniec studiów, etat otrzymał w wydawnictwie Iskry, ale współpracował także z większością innych polskich wydawnictw. Wiedeński Carl Überreuter Verlag otworzył mu drzwi do sukcesu i światowego rynku wydawniczego. Uznanie przyniosły ilustracje w książkach dla dzieci. Wykonywał je akwarelą, ekspresyjnym gestem malarskim opowiadał dzieciom niezależną barwną historię. Obrazy kładzione laserunkowo, swobodne, roziskrzone, rozświetlone naturalną bielą tła papieru nadały książkom przez niego projektowanym nową jakość, indywidualność. Wszedł w powszechną pamięć również dzięki plakatom stworzonym dla Polskich Linii Lotniczych LOT z pięknymi stewardessami i samolotami dającymi nadzieję na wymarzoną daleką podróż. Zaprojektowane przez niego znaczki pocztowe ze zwierzętami zdobiły miliony listów wysłanych w czasach PRL, dziś są rarytasem dla kolekcjonerów.

Miejsce wydarzeń: NCK - Ratusz Staromiejski

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Jaki gdański kościół został przerobiony na wielofunkcyjne centrum kulturalne?