• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Św. Jan Od-Nowa | Agnieszka Stulgińska

To będzie wyjątkowy koncert. W jego programie znalazło się specjalnie zamówione na tę okoliczność dzieło wybitnej kompozytorki młodego pokolenia - Agnieszki Stulgińskiej (Polichromie Świętojańskie - Utwór na organy, orkiestrę kameralną i zespół śpiewaczy) z udziałem wspaniałych artystów z Trójmiasta i Polski.

kwi 21-23

piątek - niedziela

Gdańsk,
bilety 80 zł
ulgowy 40 zł
Kup bilet

19 - 26 maja 2023

Gdańsk
bilety 0 - 90 zł
Kup bilet
Zazwyczaj z pojęciem "Polichromie" kojarzą nam się wielobarwne malowidła ozdobne, stosowane do dekoracji architektonicznych od czasów starożytnych do czasów obecnych, wykonywane nie tylko na materiałach kamiennych i tynkach, ale także na drewnie, wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, w budownictwie sakralnym i świeckim.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Czy można stworzyć "polichromie dźwiękowe" w budowli sakralnej, na wzór dawnych artystów wykonujących na chwałę Bożą - freski w świątyniach gotyckich czy też drewnianych wiejskich kościołach? Takiej próby podjęła się kompozytorka Agnieszka Stulgińska w dziele zatytułowanym "Polichromie Świętojańskie", dedykowanym kościołowi Św. Jana w Gdańsku.

Jednym z głównych filarów tych "dźwiękowych malowideł" są staropolskie pieśni ze śpiewnika pelplińskiego, przekazywane w tradycji ustnej, wykonane podczas premiery dzieła przez Adama Struga i zespół śpiewaczy Monodia Polska, z zachowaniem dawnego stroju, emisji i manier wykonawczych, w surowej niezmienionej formie. To pieśni do rdzenia prawdziwe i piękne. To ich warstwa muzyczna i tekstowa stanowi podstawę formotwórczą "Polichromii".

Czy dźwięki kompozycji przenikną ściany świątyni i pozostaną na zawsze, jako wyraz dziękczynienia i prośby o błogosławieństwo dla ludzi modlących się i odwiedzających to niezwykłe miejsce?

"Polichromie Świętojańskie" to także polichromie ludzkiego serca, które odwołują się do trzech głównych postaci z Grupy Ukrzyżowania: Jezusa , Maryi i Jana Apostoła, a także osoby Jana Chrzciciela - patrona kościoła. To postacie, w których życiu pojawiają się przeżycia, dotykające każdego człowieka.

Co czuje człowiek "uwięziony" w nieuleczalnej chorobie, samotności, depresji, nękany i szykanowany przez innych? W obliczu czarnej ściany bezsilności? Co czuje człowiek, który wie, że końcem "więzienia" jest nieuchronna śmierć? Jakie uczucie towarzyszy człowiekowi, gdy w sercu powstaje bruzda na widok umierającej ukochanej osoby? Jaki zapach ma kojąca obecność Maryi - Matki Boga?


Centrum św. Jana, Gdańsk, ul. Świętojańska 50 godz. 18.00

WYKONAWCY:

Andrzej Szadejko - organy

Adam Strug i zespół śpiewczy Monodia Polska

Orkiestra kameralna stworzona na potrzeby projektu, złożona z członków zespołów NeoQuartet i BalticAlians

Perkusja: Łukasz Maciejewski

Instrumenty dęte historyczne:

Flety: Maja Miro Wiśniewska, Natalia Wojdyła

Oboje: Katarzyna Czubek, Elżbieta Boguszewska

Fagot: Beniamin Lewi

Waltornia: Milena Tobor

Trąbki: Paweł Hulisz, Piotr Kowalkowski

Dyrygent: Rafał Janiak

Słowo wiążące: Konrad Mielnik

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  30 zł
 • Bilet ulgowy
  20 zł
Bilety 30 zł (normalne), 20 zł (ulgowe - uczniowie, studenci, emeryci, posiadacze Karty do Kultury) do nabycia www.interticket.pl
Zakup biletów wiąże się z zaakceptowaniem regulaminu organizacji imprez w Centrum św. Jana.

Opinie

Sprawdź się

Hans Castorp, bohater jednej z książek Pawła Huelle, został "pożyczony" z powieści...