• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Subiektywna Linia Autobusowa (1 opinia)

Subiektywna Linia Autobusowa
(zainteresowanym przejazdem radzimy wczesne zadbanie o rezerwację)

SUBIEKTYWNA LINIA AUTOBUSOWA 2010
dawne tereny Stoczni Gdańskiej

Stocznia Gdańska jest rezerwuarem pamięci zbiorowej i pamięci indywidualnych. Pamięć historyczna wizualizuje się w postaci wystawy Drogi Do Wolności i realizacji monumentalnych w postaci Pomnika Trzech Krzyży oraz Bram, w przyszłości będzie to Europejskie Centrum Solidarności. Pamięci subiektywne są praktycznie nieobecne, niejednokrotnie postrzegane jako niepoprawne, zmarginalizowane.

Projekt Subiektywnej Linii Autobusowej to rodzaj spotkania poprzez zaangażowanie osób, świadków, uczestników historii, tych mniej znanych, lecz równie ważnych. Projekt zamierza wydobyć głos wytłumiony, echa, odbicia, szepty, fragmenty wspomnień i relacji, wpisać je w obecną sytuację i przestrzeń miejsca. Tereny dawnej stoczni gdańskiej są w trakcie transformacji i przebudowy w nową dzielnicę pod nazwą Młode Miasto, wiele konstrukcji i budynków zostanie wyburzonych, dynamicznie zmienia się industrialne otoczenie, projekt pozwala uczestnikom stać się żywymi świadkami transformacji i jej aktywnymi subiektywnymi nosicielami pamiętania na przyszłość. Jak pisze o Subiektywnej Linii w przygotowywanej monografii Klamana krytyk kultury Kuba Szreder "Dzięki niej stoczniowcy znowu stali się panami własnego głosu, dyspozytariuszami mowy, twórcami historii, scenarzystami swoich losów, a nie biernymi pionkami dziejów. Ci robotnicy stali się obywatelami zamieszkującymi przestrzeń wspólną. Poprzez akt opowiadania i "przewodzenia" wycieczkom ich prywatny los ponownie stał się sprawą publiczną. W ten sposób rozsadzona została opozycja pomiędzy eposem i dokumentem. Ukazana została arbitralność podziału na wielkie biografie przywódców i spychane w prywatność losy małych ludzi."

Pierwsza wersja tego projektu miała miejsce w 2002 roku w ramach Międzynarodowego Projektu City Projektu City Transformers, trwała miesiąc, druga edycja w sierpniu 2009 przyciągnęła więcej zainteresowanych niż mógł pomieścić zabytkowy autobus, dobitnie uświadamiając nam jak wielka jest potrzeba otwarcia dawnej stoczni dla zwiedzających. Jedna z największych atrakcji Gdańska - stocznia - jest niedostępna i ogrodzona murem, Subiektywna Linia Autobusowa otworzy ją i zbliży do przestrzeni publicznej.

AKCJA: SUBIEKTYWNA LINIA AUTOBUSOWA
Trwająca około 90 minut wycieczka po Stoczni, zaczynająca się na specjalnym przystanku tuż za Bramą nr 1. Trasa zawierać będzie kilka wybranych ważnych miejsc związanych z historią Solidarności i Stoczni i miejsc i wydarzeń wybranych wspólnie zarówno przez zwiedzających, jak i "przewodnika" który w tym dniu poprowadzi wycieczkę.

Oprowadzają wybrani dawni pracownicy Stoczni:

Jarosław Żurawiński - przewodnik turystyczny, dziennikarz, właściciel
firmy przewodnickiej F.U.H. "Dux", autor książek o tematyce gdańskiej.

Paweł Zieńczuk - długoletni pracownik Stoczni Gdańskiej od 1962 r
emerytowany bosman stoczniowy, uczestnik strajków, represjonowany za
działalność opozycyjną.

Małgorzata Mazur - przewodnik, pilot wycieczek, były
pracownik biura konstrukcyjnego Stoczni Gdańskiej, przez wiele lat
związana z gospodarką morską.

Stałe przystanki: Warsztat Wałęsy, Brama Historyczna nr 1 i Bramy na Drodze do Wolności, dawna sala BHP, budynki na terenie Stoczni, miejsce w którym Wałęsa przeskoczył mur stoczniowy, wystawa w ISW, pochylnie, itp.

Otwarcie: 1 maja 2010 - zamknięcie: 12 września 2010
Odjazd autobusu o godz. 11.00 / 14.00
Cena biletu 10 zł / ulgowy 5 zł

Przeczytaj także

Informacja o biletach

Wstęp 10 zł normalny, 5 zł ulgowy
Rezerwacje : 58 573 13 43 / dzwonić w godz. 9.00 – 16.00

Opinie (1) 2 zablokowane

  • Byłem, słuchałem, spaliny wdychałem

    Polecam!! Niepowtarzalna okazja zobaczyć budynki Stoczni póki jest jeszcze co oglądać.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

W którym roku w Gdańsku powstał Dyskusyjny Klub Filmowy Studentów i Młodej Inteligencji?