• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Studenckie projekty kosmiczne | rozmowa z cyklu Nauka Mówi

Na początku marca 2019 roku z kosmodromu Esrange w Kirunie w północnej Szwecji, na wysokość ponad 80 kilometrów wzbiła się w przestrzeń kosmiczną rakieta z pewnym jeżem na pokładzie Lot w kosmos, patent i publikacja w czasopiśmie z listy JCR to tylko niektóre elementy z listy sukcesów tego projektu. Jaki kierunek studiów wybrać, aby pracować w sektorze kosmicznym? Czy studenci mogą brać udział w misjach i eksperymentach naukowych? Jakie wyzwania i jakie możliwości przed nimi stoją?

Gościem kolejnego odcinka z cyklu Nauka Mówi będzie Szymon Krawczuk, który jest absolwentem studiów inżynierskich z zakresu inżynierii biomedycznej, podczas których zaraził się pasją do kosmosu. Jest współautorem dwóch studenckich projektów naukowych, które były realizowane we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną. Obecnie studiuje na międzynarodowym kierunku Engineering and Management of Space Systems. Szymon udziela się również w samorządzie studentów, zajmuje się kwestiami studenckiego ruchu naukowego oraz umiędzynarodowienia. Aktywnie działa w Radzie Studentów przy Prezesie Polskiej Agencji Kosmicznej. Pasjonują go zagadnienia inżynierii systemów oraz zarządzania kryzysowego.

Emisja 29 września o godzinie 19:00 na Facebooku i kanale YouTube Hevelianum.
 
Nauka Mówi to comiesięczne rozmowy-wywiady z naukowcami, ekspertami i popularyzatorami nauki o jej wpływie na otaczającą nas rzeczywistość, o szansach i możliwościach, jakie kryją się w rozwoju nauki i techniki oraz o zagadnieniach ważnych społecznie. Nagrania publikowane są i dostępne bez ograniczeń na Facebooku i YouTube Hevelianum. Do tej pory gośćmi cyklu byli m.in.: neurobiolog, dr Wojciech Glac, który opowiadał o tym, jak zachowuje się mózg w depresji, Przemysław Staroń, Nauczyciel Roku, tłumaczący, jak ważne są relacje w edukacji, prof. Konacki, który opisywał egzoplanety czy Sebastian Soberski, który tłumaczył działanie radioteleskopów.

Wydarzenie jest częścią projektu SPINaj naukę, inicjatywy Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka (SPIN), które współtworzy Hevelianum. Stanowi także część obchodów 410. rocznicy urodzin Jana Heweliusza, patrona Hevelianum, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli świata nauki XVII wieku. Program obchodów można znaleźć na stronie www.janheweliusz.pl.

Opinie

Sprawdź się

Jednym z najcenniejszych eksponatów Muzeum Narodowego w Gdańsku jest srebrna ozdoba z XIII w., której podstawę stanowi...?