Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Stryjeńska. Let's dance, Zofia! - spektakl gościnny

monodram
kasy:
58 351-01-01
wystawia:
Gdański Teatr Szekspirowski
ocena:
5.0 / 5 (1 głos)
5.0
STRYJEŃSKA. Let's dance, Zofia!
na podstawie dramatu Anny Dudy "Let's dance, Zofia!"

"STRYJEŃSKA. Let's dance, Zofia!" to monodram w wykonaniu Doroty Landowskiej, w którym Zofia Stryjeńska opowiada o swoim życiu. Spektakl tworzony przez zespół międzynarodowych artystów jest podróżą teatralną, dokumentalno-filmową oraz muzyczną. Zdjęcia zostały nakręcone w miejscach, z którymi związana była Stryjeńska - w Monachium, Paryżu i Genewie.


Wprowadzenie reżyser spektaklu: Monodram w wykonaniu Doroty Landowskiej, który powstał z inicjatywy Anny Dudy i na podstawie jej dramatu "Let's dance, Zofia!" powstał w wyniku zderzenia różnych twórczych wrażliwości i jest efektem kolektywnej pracy zaproszonych artystów. Podejmuje próbę zmierzenia się z trudną i fascynującą biografią Zofii Stryjeńskiej i z jej sztuką - uciekając jednocześnie od fabularyzowania czy powielania informacji z dostępnych dziś źródeł biograficznych.

Stryjeńska większość swojego życia spędziła w podróży oraz na emigracji, w Niemczech, Francji i Szwajcarii. Inspirując się sztuką europejską, szukała zarówno swojej tożsamości, jak i własnego stylu artystycznego. Zmagała się z przeciwnościami losu w czasach burzliwej historii Europy, jak: fin de siècle, I Wojna Światowa, odzyskanie niepodległości przez Polskę, szalone lata dwudzieste, kryzys i dojście Hitlera do władzy, II Wojna Światowa, powojenne zniszczenia i obozy uchodźców, wreszcie - Mur Berliński oraz podział Europy na dwie strefy wpływów. Jako reżyserkę interesowały mnie konteksty polityczne i społeczne, czy wpływ zewnętrznych okoliczności na proces twórczy, ale także wzajemne wpływy i korespondencje artystyczne: sztuk wizualnych, teatru, muzyki współczesnej, performansu. [...]

Decydujące okazało się spotkanie z Dorotą Landowską (w niesamowity sposób fizycznie podobną do samej Stryjeńskiej), która staje się głosem naszej bohaterki, nosi ją w sobie i odkrywa każdego wieczoru, budując niezwykle ciekawą kreację aktorską. Pracowałyśmy, zadając pytania: co Stryjeńska widziała, w jakich miejscach żyła, jakich ludzi spotykała, a także w jakich językach w nimi rozmawiała, jak definiowała przez to własną przynależność, pojęcie ojczyzny oraz rolę artysty.

Z bloga Doroty Landowskiej:
Paryż, Zofia Stryjeńska. Przyglądam się miejscom, w których żyła, mieszkała i pracowała, rozmawiam z ludźmi którzy się do mnie dosiadają. Paryż miasto miłości Zofii i Karola. Miasto zazdrości, szaleństwa, rozpaczy, oczekiwań i niespełnienia. Paryż miejsce triumfu wspaniałej młodej malarki. Wieczny niedostatek. Bieda, listy i prośby o pożyczki. Ciągły brak pieniędzy do końca. Bez pieniężne zapadanie. Jakiś chłopak zabrał mi telefon w paryskim metrze jak by mi wyrwał fragment mózgu. Zostałam okradziona. Ona też bywała okradana, próbuję myśleć równolegle, to przynosi ulgę. W samolocie do Genewy rozpamiętuję smutek Placu Pigalle, na którym szukam klimatu dawnego Paryża. Strach i niepewność...

Kreacja aktorska: Dorota Landowska
Reżyseria: Joanna Lewicka
Kostium i scenografia: Elbruzda (Marta Góźdź)
Muzyka: Christoph Coburger
Wideo: Anna Duda
Dźwięk: Lech Pukos
Światło: Damian Bakalarz
Asystent reżysera: Paulina Prokopiuk
Scenariusz: Anna Duda, Dorota Landowska, Joanna Lewicka (na podstawie dramatu Anny Dudy "Let's dance, Zofia!")
Plakat: Michal Jadczak
Produkcja: Barbara Wybacz, Łukasz Wójtowicz

Wykonanie muzyki: zespół Teatru Muzycznego w Lublinie oraz doangażowani: Dariusz Domański - trąbka, Marcin Domański - klarnet, Ilona Drozd - marimba, wibrafon, Maksymilian Grzesiak - skrzypce, Karolina Hordyjewicz - pianino, Tomasz Jusiak - gitara, Krzysztof Redas - perkusja, Mariusz Rybski - kontrabas, Wojciech Sochacki - puzon, Karol Wróblewski - kotły, Emil Tarnowski - akordeon, Jarosław Wrona - akordeon

Spektakl powstał w koprodukcji Stowarzyszenia Artystów "Bliski Wschód", Centrum Spotkania Kultur w Lublinie oraz Teatru Muzycznego w Lublinie. Partnerami projektu są: PKP LSH sp. z o.o., Instytut Polski w Rzymie, Instytut Polski w Paryżu, Przedstawicielstwo RP przy Biurze Narodów Zjednoczonych w Genewie, Konsulat Generalny RP w Monachium.

Spektakl dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu Prezydenta Miasta Lublin oraz Zarządu Województwa Lubelskiego.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Pod patronatem

Nadchodzące premiery

 • Czyż in memoriam Czyż in memoriam
  Spektakl odwołany

  terminy: 13 czerwca, 14 czerwca, 16 czerwca

  premiera: 20 listopada 2020

  wystawia: Opera Bałtycka

 • Koncert Sylwestrowy 2020 Koncert Sylwestrowy 2020
  bilety 60 - 280
  Kup bilet

  terminy: 31 grudnia, 2 stycznia, 3 stycznia,

  premiera: 31 grudnia 2020

  wystawia: Teatr Muzyczny

 • Mistrz i Małgorzata Mistrz i Małgorzata
  bilety 60 - 200
  Kup bilet

  terminy: 5 września, 6 września, 9 września,

  premiera: 5 września 2020

  wystawia: Teatr Muzyczny