stat
Impreza już się odbyła

Strajk! Początek

13 - 30 sierpnia 2021, godz. 14:00 - 20:00

Gdańsk, Strajku Dokerów 5, Nowy Port
Wstęp wolny

5 lipca - 21 września 2021, godz. 10:00

14 sierpnia 1980 o godz. 6 rano robotnicy ze Stoczni Gdańskiej im. Lenina - pod wodzą Bogdana Borusewicza, Jerzego Borowczaka, Bogdana Felskiego i Ludwika Prądzyńskiego - ogłosili strajk. Na czele protestu stanął Lech Wałęsa. Domagali się powrotu do pracy Anny Walentynowicz i Lecha Wałęsy, powstania pomnika ofiar Grudnia '70, wyższych płac i zagwarantowania bezpieczeństwa strajkujący. Historyczny protest zakończono po długich negocjacjach z przedstawicielami rządu. 31 sierpnia podpisano Porozumienia Gdańskie, które zapoczątkowały przemiany ustrojowe w Polsce. Władza zapowiedziała bowiem wprowadzenie w życie postulatów strajkujących, w tym najważniejszego o utworzeniu NSZZ "Solidarność".

godz. 6.00 / Dokładnie 36 lat później ruszy spacer po Stoczni Gdańskiej w godzinie rozpoczęcia strajku. O historycznych wydarzeniach opowiedzą Jerzy Borowczak oraz Ludwik Prądzyński, którzy w 1980 roku poprowadzili przez stocznię pierwszych strajkujących robotników.
godz. 9.00 / Zapraszamy na spacer rowerowy śladami strajkujących stoczniowców. TOUR DE STOCZNIA to wyjątkowa okazja, by poznać stoczniowe miejsca dotąd na co dzień niedostępne i nieznane zwiedzającym.
od godz. 11.00 / Śladami swoich wspomnień ścieżką spacerów subiektywnych po wystawie stałej oprowadzą świadkowie historii: prof. Jadwiga Staniszkis, Maciej Pietrzyk, Wojciech Charkin oraz Zdzisław Andrzej Fic.

fot. Edward Roedin / Zbiory ECS

wstęp wolny + REZERWACJA MIEJSC od 1 sierpnia (ecs.gda.pl/sierpien)

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Co w nazwie Teatru Dada von Bzdülöw oznacza człon "dada"?