• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Stosowane działania artystyczne Artura Żmijewskiego

Jakub Knera
29 stycznia 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Kadr z filmu "Demokracje", który będzie można zobaczyć w Świetlicy Krytyki Politycznej w sobotę. Kadr z filmu "Demokracje", który będzie można zobaczyć w Świetlicy Krytyki Politycznej w sobotę.

Uwaga: nie chodzi tutaj o aktora znanego z seriali. Artur Żmijewski to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów, od kilku lat konsekwentnie dążący do aktywnego udziału sztuki we współczesnej debacie społecznej.



Głośny był jego manifest "Stosowane nauki społeczne" sprzed kilku lat, w którym bezpośrednio pytał o społeczne oddziaływanie sztuki i jej możliwość angażowania się w publiczny dyskurs.

- Sztuka powinna być jak wirus - pisał wtedy Artur Żmijewski. - Nie jako wirus, który zakaża społeczeństwo, ale jako aparat, wytwarzający skutek, przeprowadzający system z pewnego stanu początkowego w inny.

Wiele z prac Żmijewskiego porusza tematykę cielesności i osób wykluczonych, jak np. "Obraz Botaniczny / ZOO", "Na spacer" czy "Oko za oko". W pierwszym artysta zestawił nagrania zwierząt w ogrodzie zoologicznym i upośledzonych umysłowo dzieci, ukazując ich odizolowanie od reszty społeczeństwa, drugi powstawał w ośrodku rehabilitacyjnym dla osób sparaliżowanych. Trzeci - najbardziej rozpoznawalny - to seria zdjęć, na których sportretował kalekie ciała mężczyzn, pozbawione kończyn, których braki uzupełniają ręce i nogi zdrowych ludzi.

Żmijewski często zajmuje się kwestią historycznej traumy, prowokując określone sytuacje. W etiudzie "Berek" filmuje dwójkę niewinnie bawiących się ludzi, którzy robią to - jak się później okazuje - w byłej komorze gazowej. Znany jest też jego projekt "80064", w ramach którego namówił byłego więźnia obozu w Oświęcimiu na odnowienie tatuażu z obozowym numerem. Jednym ze słynniejszych przedsięwzięć było "Powtórzenie", swego rodzaju remake eksperymentu psychologa i profesora, Philipa Zimbardo, który grupę mężczyzn podzielił losowo na więźniów i strażników, zamykając w warunkach więziennych. Zimbardo pokazał, jak zwyczajni ludzie stają się sprawcami zła, projekt Żmijewskiego coś dokładnie odwrotnego - jak potrafią się zjednoczyć we wspólnej sprawie.

Artysta tworzy wiele projektów, mających formę typowych filmów dokumentalnych - jak m.in. "Demokracje", reportaże z przebiegu społecznych demonstracji w Polsce, Europie, Izraelu i na Zachodnim Brzegu czy cykl "Wybrane Prace", portrety zwykłych ludzi, pracujących w fabrykach czy wykonujących inne proste czynności. Oprócz ukazania zjawisk, pyta także o rolę i istotę sztuki - kiedy jeszcze nią jest, a kiedy wykracza poza swoją autonomię i jej wykorzystanie jest czysto instrumentalne.

W sobotę, 30 stycznia, w Świetlicy Krytyki Politycznej zostanie wyświetlony ten pierwszy cykl, a później odbędzie się dyskusja z ich autorem oraz Grzegorzem Klamanem i Małgorzatą Taraszkiewicz-Zwolicką. Druga część spotkań i projekcji, poświęconej sztuce Żmijewskiego, odbędzie się we wtorek, 2 lutego - wtedy zostaną wyświetlone "Wybrane Prace", połączone z dyskusją, w której będzie uczestniczyć Lidia Makowska, Alina Żemojdzin, Radosław Kryszk oraz Sylwester Gałuszka i Mikołaj Jurkowski.

Wydarzenia

Artur Żmijewski - artysta polityczny (4 opinie)

(4 opinie)
projekcje filmowe, spotkanie, spotkanie

Miejsca

Opinie (5) 1 zablokowana

  • o mamo!!!

    co ten chłop wymyśla?!

    • 4 1

  • za tym

    nie stoi prawo i podzialy sa coraz wieksze

    • 1 1

  • No to mu się udało

    Miliony komentujących, pewne tłumy na spotkaniach!

    • 5 1

  • trzeba zmienic system

    jest chory i korupcjogenny,natychmiast

    • 2 0

  • Artur jest super

    • 1 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Do czego wykorzystywano w XI wieku wieżę dobecnego Muzeum Archeologicznego w Gdańsku?

 

Najczęściej czytane