• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Stefan Chwin. Wolność pisana po Jałcie

Stefan Chwin, pisarz z Gdańska, specjalista od stawiania niewygodnych pytań, znów burzy dobrostan czytelnika. Czy pamięć sprzyja rozwojowi demokracji? Czy ironia może być językiem prawdy? O czym lepiej nie mówić głośno w Polsce? to niewielka liczba pytań spośród tych, które mnoży Wolność pisana po Jałcie. Zapraszamy do biblioteki ECS na spotkanie z autorem Stefanem Chwinem, które poprowadzi Grzegorz Wysocki. Tom wydały Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku oraz Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego (2022).

W Jałcie powojenny scenariusz dla Europy napisała wielka trójka Stalin, Churchill i Roosevelt. Na nowo narysowali granice, zdecydowali o transferze ludności między państwami, wyznaczyli strefy wpływów. Zobowiązanie do przeprowadzenia w Polsce wolnych, nieskrępowanych wyborów na zasadzie powszechnego głosowania już dwa lata później przekreśliło fałszerstwo wyborcze, skutecznie powielane aż do 1989 roku. Historia, którą opowiadamy na wystawie stałej ECS nie zdarzyłaby się, gdyby nie żelazna kurtyna, która oddzieliła kraje pod protektoratem Moskwy od wolnego świata. Jak jałtański porządek zaprogramował wiele pokoleń Polek i Polaków? dobrze wiedzieć. Dobrze też, że Stefan Chwin nie tylko mnoży wątpliwości, ale i sam szuka odpowiedzi.

Lektura tekstów z ponad 500-stronicowego tomu jest doskonałym pretekstem do samodzielnych rozważań i rozmów z przyjaciółmi. I być może, to najlepsza rekomendacja czytelnicza dla tych, którzy wierzą jeszcze w możliwość zmiany na lepsze. W dzisiejszym świecie słowo ma moc większą niż kiedykolwiek pisze Stefan Chwin.

Organizatorami spotkania są Europejskie Centrum Solidarności, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku oraz Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego.

Gość:
Stefan Chwin | profesor zwyczajny nauk humanistycznych, powieściopisarz, krytyk i historyk literatury, a także eseista i grafik. Laureat nagród na najważniejszych festiwalach literackich i kulturalnych w Polsce i za granicą. Nagrodzony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (2002), Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (200czy Nagrodą Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literaturoznawstwa oraz badań nad polską i europejską kulturą XIX i XX wieku (2013). Członek Rady Języka Polskiego przy Polskiej Akademii Nauk, Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, Polskiego PEN Clubu, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz kolegium redakcyjnego Kwartalnika Artystycznego.

Prowadzący:
Grzegorz Wysocki | Dziennikarz i publicysta Gazety Wyborczej. Autor wielu wywiadów, cyklu rozmów z wyborcami PiS, przeglądów opinii Wszystkie Strony czy pisanego w pandemii Dziennika czasów zarazy. Wcześniej m.in. szef WP Opinie, wydawca strony głównej WP, redaktor WP Książki, felietonista Dwutygodnika i krytyk literacki. Nałogowo czyta papierowe książki i gazety oraz ogląda seriale.

/ książkę w dniu spotkania będzie można nabyć w bibliotece ECS w cenie 55 zł, płatność gotówką lub kartą płatniczą
/ dziękujemy księgarni FIRMIN z ul. Lawendowej w Gdańsku

Opinie

Sprawdź się

Czy obecnie działające Muzeum Miasta Gdyni jest pierwszym w historii tego miasta?