• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Starowieyski z kolekcji Avila. Aukcja Sztuki Współczesnej

Był jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich malarzy XX wieku. Jego charyzma, medialna osobowość i barokowa wyobraźnia artystyczna, stały się wizytówką wszechstronnego artysty, jakim był Franciszek Starowieyski. Na naszej czerwcowej Aukcji Sztuki Współczesnej w Sopocie mamy niezwykłą okazję zaprezentować Państwu unikatową kolekcję prac tego wybitnego twórcy. Wśród 73 obiektów aukcyjnych znalazły się dwa alegoryczne obrazy olejne na płycie, trzy charakterystyczne wielkoformatowe prześcieradła, dziesięć dużych rysunków pastelem oraz kilkadziesiąt mniejszych rysunków i szkiców.

Data aukcji: 02.06.2018, godz. 17.00
Wystawa przedaukcyjna: od 19.05.2018-02.06.2018
Miejsce aukcji: Sopocki Dom Aukcyjny - Galeria sztuki współczesnej
ul. Bohaterów Monte Cassino 43, Sopot
kontakt: modern@sda.pl; 58 551 22 89

Wszystkie prezentowane tu prace pochodzą z kolekcji Alina i Nelsona Avila, dwójki paryskich kolekcjonerów - wyjątkowego duetu dziadka i wnuczka, zafascynowanych sztuką współczesną. Alin Avila jest promotorem sztuki, krytykiem, galerzystą, radiowcem i wydawcą. Ścieżki życiowe Alina Avila i Franciszka Starowieyskiego przecięły się w 1982 r., gdy polski artysta odgrywał w Paryżu rolę J. L. Davida w filmie "Danton" Andrzeja Wajdy. Dzięki pomocy Alina malarz mógł przedłużyć swój pobyt we Francji, co zakończyło się zawiązaniem długoletniej przyjaźni polsko - francuskiej.

W ciągu następnych kilkunastu lat Starowieyski przyjeżdżał do Francji kilka razy w roku, na zaproszenie Avila i współpracujących z nim galerii i instytucji kultury. Przy każdym wyjeździe Avila kupował od Starowieyskiego prace, a dzięki zarobionym pieniądzom artysta mógł prowadzić dostatnie życie w Polsce i kontynuować kolekcjonowanie swoich ukochanych zegarów i antykwarycznych bibelotów. Starowieyski mawiał, że: "widz oczekuje od twórcy, aby go zgorszył, obraził i zaszokował" - wystawione na aukcji prace bez wątpienia niosą w sobie ładunek wielu skrajnych emocji, wśród których przeważa zachwyt nad wyśmienitym dowcipem i bezpruderyjną, swobodną stylizacją.

Franciszek Starowieyski (1930 Bratkówka - 2009 Warszawa)
Franciszek Starowieyski urodził się 8 lipca 1930 roku w Bratkówce koło Krosna, zmarł 23 lutego 2009 roku w Warszawie. Pochodził ze szlacheckiej rodziny, pieczętującej się herbem Biberstein. Studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Wojciecha Weissa i Adama Marczyńskiego (1949-52), a następnie w ASP w Warszawie w pracowni Michała Byliny, gdzie uzyskał dyplom w 1955 roku.

Grafik, malarz i scenograf, autor licznych plakatów teatralnych i filmowych; kolekcjoner, miłośnik baroku, erudyta. Był jedną z najbardziej wyrazistych postaci polskiej sztuki współczesnej, a jednocześnie artystą osobnym, nieprzynależącym do żadnej grupy artystycznej. Pomysłodawca i realizator spektakli Teatru Rysowania, w czasie, których na oczach publiczności powstawały wielkoformatowe kompozycje. Wypracował swój własny surrealistyczno - groteskowy język wypowiedzi artystycznej, charakteryzujący się barokową wybujałością form, bogatą symboliką, niezwykłym rozmachem i zmysłowością. W swojej twórczości pragnął mówić o sekretnych dążeniach człowieka, jego tajemnych marzeniach, a określał ją mianem eternofugizmu - ucieczki ku wieczności. Zafascynowany epoką baroku datował swoje prace 300 lat wstecz. Był pierwszym Polakiem, który miał indywidualną wystawę w Museum of Modern Art w Nowym Jorku w 1985 roku.

Opinie

Sprawdź się

Co jest najstarszym zabytkiem Sopotu?