• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Stanisława Przybyszewska: Pasiphaë

Pasiphaë Stanisławy Przybyszewskiej to literacka wiwisekcja skrajnych stanów. Miejsce, gdzie wszystkie lęki i tęsknoty bohaterki, pysznej i nawiedzanej przez widzenia Lio Lynne, znajdują ujście w relacjach z galerią pełnych emocji, mrocznych postaci. Język tej prozy składa się z ciągów solarnych metafor i kosmicznych poszukiwań, to świat, w którym literacko wywołana Florida szybko przestaje być geograficzną Florydą, a staje się przestrzenią umowną i wyobrażoną, dającą się zainstalować w Gdańsku, z którym Przybyszewska była związana.

maj 22

środa, godz. 19:00

bilety 37,90 - 53,90 zł
maj 27

poniedziałek, godz. 19:00

Gdańsk,
bilety 30 zł
ulgowy 20 zł
Kup bilet
Proza Przybyszewskiej jest wizyjnym, modernistycznym tekstem-obiektem, który Grzegorz Jaremko i Mateusz Górniak zaprezentują przy użyciu kilku kontekstowych perspektyw. Nigdy nieukończoną Pasiphaë da się bowiem czytać przez soczewkę astrologiczną, organizowaną przez energię księżyców Jowisza albo historię z greckiej mitologii. Istnieją też wejścia do Pasiphaë przez losy samej autorki. Jej postać jest jak widmo, które osiadło w Gdańsku. Swoje mieszkanie Przybyszewska zamieniła na literacki warsztat do przybierania kolejnych wcieleń. Jaremko i Górniak szukają zaskakujących połączeń pomiędzy jej losami, tkanką miejską, a zmiennymi nastrojami pełnej jazzu i miłości powieści.

Po spotkaniu zapraszamy na rozmowę z reżyserem.
Dramaturgia: Mateusz Górniak
Reżyseria: Grzegorz Jaremko
Muzyka: Justyna Banaszczyk
Animacje: Rafał Żarski
Obsada: Robert Ciszewski
Magdalena Gorzelański
Paweł Pogorzałek
Agata Woźnicka

Opinie

Sprawdź się

Piotr Jaworski, czyli Tuse, słynie z fotorealistycznych portretów. W Trójmieście znane są jego liczne prace, m.in. portrety upamiętniające sławy, takie jak: