• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Stacja Emigracja: Polskie statki pasażerskie

Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza w ostatni czwartek marca na spotkanie z cyklu Stacja Emigracja, którego gościem będzie Witold Koszela, autor książki: "Polskie statki pasażerskie". Spotkanie, któremu towarzyszyć będzie sprzedaż książki w promocyjnej cenie, poprowadzi Aleksander Gosk w Muzeum Miasta Gdyni 26 kwietnia o godzinie 17:00.

Opisywane we wspomnieniach, dowodzone przez legendarnych kapitanów, polskie statki pasażerskie stanowiły efektowne wypełnienie obrazu dynamicznie powstającej Gdyni - były synonimem sukcesu i zamorskiej ekspansji. "Polskie statki pasażerskie" Witolda Koszeli to wyczerpująca monografia sumująca wiedzę o tym istotnym epizodzie historii naszej żeglugi. Od początków polskiej żeglugi pasażerskiej po złomowanie ostatniego polskiego transatlantyku "Stefan Batory". Prawie 60 lat historii floty, stanowiącej istotny element polityki morskiej państwa. Nie ma pełnego opisu polskiej emigracji bez historii polskich statków pasażerskich - ostatnich skrawków polskiego terytorium dla żegnających się z Ojczyzną, i gościnnych pokładów witających wracających do kraju.

"Polskie statki pasażerskie"
"Polskie statki pasażerskie"
W książce Witolda Koszeli znajdziemy charakterystyki i historię służby wszystkich statków pasażerskich noszących biało-czerwoną banderę. Zarówno pierwszych, legendarnych emigranckich parowców "Kościuszki", "Polonii" i "Pułaskiego", jak i późniejszych, nowoczesnych liniowców budowanych już na polskie zamówienie i według oryginalnych polskich założeń. Prototypowy, zatopiony na początku wojny "Piłsudski", jego szczęśliwy bliźniak "Batory", południowoamerykańska para "Chrobry" i "Sobieski" nie wyczerpują tematu. Autor omawia także losy mniej efektownych, pasażersko-towarowych statków przedsiębiorstwa "Polbryt" - pracowitych i ważnych, szczególnie w kontekście dziejów naszej emigracji.

W książce znajdziemy również omówienie najciekawszych, a niestety niezrealizowanych projektów, polskich pasażerskich statków wycieczkowych. Całość tej niezwykle starannie wydanej publikacji, uzupełniają barwne plansze statków oraz znaki armatorskie przedsiębiorstw żeglugowych eksploatujących polskie "pasażery".


Witold Koszela
Witold Koszela
Witold Koszela urodził się i mieszka w Rzeszowie, z wykształcenia elektronik, źródeł swej marynistycznej pasji nie potrafi zdefiniować, ale twierdzi, że nie przejdzie obojętnie obok każdego obiektu pływającego. Interesują go szczególnie polskie statki pasażerskie i handlowe, ale także wielkie liniowce transatlantyckie i okręty wojenne. Przygotowując monografię polskich "pasażerów" oparł się zarówno na dostępnej literaturze, źródłach pisanych, ale także docierał do stoczni, znawców przedmiotu i wielu członków załóg polskich statków pasażerskich. Autor należy do licznej grupy "shiploverów" - pasjonatów wspierających zawodowych historyków w kompetentnym, wartościowym często przyczynkarskim opisie naszych morskich dokonań. Obecnie przygotowuje kolejne publikacje, tym razem poświęcone okrętom Polskiej Marynarki Wojennej.

Opis burzliwych losów polskich "pasażerów" wspiera w tej luksusowo wydanej książce bogaty wybór unikatowych ilustracji - wizerunek minionej epoki w polskiej żegludze. Podczas spotkanie książkę zakupić będzie można w promocyjnej cenie 69 zł (cena w księgarniach 99 zł)

Muzeum Emigracji w Gdyni (w organizacji)
Biuro: ul. Armii Krajowej 24, 81-372 Gdynia
więcej informacji: www.muzeumemigracji.pl

Opinie

Sprawdź się

Jaki trójmiejski teatr dysponuje Nową Sceną?

 

Najczęściej czytane