• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Spotkanie ze Zbigniewem Rokitą

Zapraszamy w piątek 1 grudnia o godz. 18.00 na rozmowę z Autorem o tej książce, która powstawała m.in. podczas rezydencji w Goyki 3 Art Inkubatorze. Spotkanie poprowadzi Joanna Cichocka-Gula.

To tu, na Ziemiach Odzyskanych, miało po wojnie miejsce jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń w dwudziestowiecznej historii Europy. To tu, w tych wszystkich Wrocławiach i Szczecinach, Polska stanęła przed jednym z największych cywilizacyjnych wyzwań przemienieniem Niemiec w Polskę. () I dlatego ja, kundel Ziem Odzyskanych, zlepiony z tutejszych i przyjezdnych, ruszyłem w tę dziwną podróż po Odzyskanych, po Poniemiecczyźnie, żeby to wszystko ujrzeć na własne oczy. Tak pisze o swoje książce Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych Zbigniew Rokita.
 
Zbigniew Rokita
- reporter, redaktor, specjalizuje się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Autor książek reporterskich Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych (2023), Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku (wyróżnionej podwójną Nagrodą Literacką Nike: jury oraz czytelników; 2020) i Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium (201. Autor sztuk teatralnych Nikaj (Teatr Zagłębia) i Weltmajstry (Teatr Korez). Stały współpracownik Tygodnika Powszechnego. Pochodzi z Gliwic, mieszka w Katowicach.
fot. Arkadiusz Gola

Opinie

Sprawdź się

Który z ważnych polityków epoki PRL wstrzymał w latach 50. odbudowę Teatru Wybrzeże w Gdańsku?

 

Najczęściej czytane