• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Spotkanie z prozą Tove Ditlevsen

 • sobota, 26 lutego 2022, godz. 17:00
 • Lokalizacja
  Online
  Organizator: NCK

Jaki obraz Skandynawii wyłania się z autobiograficznej prozy Tove Ditlevsen? I jak wiele musi poświęcić kobieta dla realizacji własnych ambicji? Porozmawiamy o tym z dr hab. Sylwią Schab, prof. UAM (Katedra Skandynawistyki), która przybliży sylwetkę autorki "Trylogii kopenhaskiej" (Wydawnictwo Czarne) i "Ulicy dzieciństwa" (Wydawnictwo Marpress).

lip 15-17

piątek - niedziela

Wstęp wolny
sie 18-21

czwartek - niedziela, godz. 09:00 - 22:00

Wstęp wolny
Spotkanie poprowadzi Joanna Borowik-Hołubowicz, a obejrzeć będzie można w formie online na Facebook NCK.

Tove Ditlevsen (19171976) poetka, prozaiczka, działaczka feministyczna. Jedna z najwybitniejszych duńskich pisarek XX wieku. Autorka niemal trzydziestu książek powieści, tomów wierszy, zbiorów opowiadań oraz wspomnień, w tym wydanych po polsku książek Twarze, Ulica dzieciństwa i Trylogia kopenhaska. Laureatka ponad dwudziestu nagród literackich. Echa jej trudnych życiowych doświadczeń dorastania w kopenhaskiej dzielnicy robotniczej Vesterbro, chorób, kilku małżeństw i uzależnień stale powracały w jej twórczości aż do samobójczej śmierci w 1976 roku.

Sylwia Izabela Schab - filolożka duńska, skandynawistka, literaturoznawczyni, profesorka w Katedrze Skandynawistyki UAM, członkini zarządu International Association for Scandinavian Studies, członkini sieci badawczej New Geographies of Scandinavian Studies, autorka monografii "Palimpsest Polski. Reprezentacje Polski i Polaków w duńskich relacjach podróżniczych" (2018), pomysłodawczyni i współorganizatorka festiwalu Pora na Skandynawię, animatorka działań kulturalnych i popularyzatorka wiedzy o Skandynawii - aktualnie zaangażowana w obchody 100-lecia nauczania języka duńskiego w Polsce (https://uniwersyteckie.pl/ludzie-uam/prof-sylwia-schab-sto-lat-od-rozwiniecia-klebka). Jej zainteresowania badawcze obejmują literaturę podróżniczą, aspekt postkolonialny w literaturze duńskiej, literaturę migracyjną, recepcję literatury duńskiej w Polsce i literaturę skandynawską pisaną przez kobiety.

Pytania lub uwagi na temat wydarzenia proszę kierować na adres: agnieszka.domanska@nck.org.pl.

Miłośnicy literatury skandynawskiej!
Nie odchodźcie daleko od odbiorników, ponieważ szykujemy kolejne spotkanie, które może Was zainteresować. Więcej informacji wkrótce.

Partnerzy: Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Marpress

Opinie

NIE PISZ Z NIENAWIŚCIĄ I HEJTEM.

TAKIE OPINIE SKASUJEMY.

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Jak Muzeum Historyczne Miasta Gdańska nazywało się do 2000 roku?