stat

Spotkanie z prof. Leszkiem Brogowskim z cyklu Rozmowy o fotografii

W Rozmowie o fotografii profesor Leszek Brogowski powróci do programu Galerii GN i własnej twórczości, sytuując je w kontekście politycznym i społecznym lat 70. i 80. Poruszy zagadnienie antyprofesjonalizmu i sztuki służącej samokształceniu i samoorganizacji artystycznej.

lut 21

piątek, godz. 13:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

w każdy czwartek (do 25.06), godz. 18:00

Wstęp wolny
Profesor Leszek Brogowski w latach 1975-1986 był czynnym artystą, realizował wystawy indywidualne z dziedziny fotografii, rysunku i malarstwa, m.in. w Gdańsku, Lublinie, Białymstoku, Paryżu, Lyonie i Kopenhadze. Od stycznia 1978 do 13 grudnia 1981 roku prowadził Galerię GN, której program miał pionierski i radykalny charakter i stanowił awangardę dla miejsc sztuki w Polsce. Gdańska Galeria Fotografii jest spadkobierczynią zbiorów i tradycji Galerii GN, dzięki czemu w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku znajdują się prace Leszka Brogowskiego, które teraz można oglądać na wystawie "ZOOM na lata 70".

Leszek Brogowski (ur. w 1955 w Gdańsku) jest absolwentem Politechniki Gdańskiej (1978) i Wydziału Filozofii Paryskiej Sorbony (doktorat w 1995). W 2001 roku zrobił habilitację na Universytecie w Rennes. Jest artystą, krytykiem i historykiem sztuki i filozofii; dyrektorem programowym wydawnictwa słowo/obraz terytoria, szefem katedry estetyki i nauk o sztuce na wydziale Arts, Lettres, Communication (Sztuka, Literatura, Komunikacja) Uniwersytetu Górnej Bretanii w Rennes. Był także wykładowcą estetyki i historii filozofii na Wydziale Filozofii paryskiej Sorbony oraz na uniwersytetach Paris I, Paris X i Valenciennes. W 2000 roku założył na Uniwersytecie Rennes wydawnictwo Éditions Incertain Sens publikujące książki artystów. Jest autorem wielu artykułów w czasopismach artystycznych i filozoficznych w Polsce i za granicą, m.in. "Format", "Magazyn Sztuki", "Les Cahiers du mnam", "Critique d'art", "Galerie l'Ollave", "Recherches poïétique", "Revue d'esthétique", "Critique".

Jest autorem książek: Sztuka i człowiek (WSiP 1989), Sztuka w obliczu przemian (WSiP 1989), Dilthey. Conscience et histoire (Presses Univérsitaires de France 1997), Powidoki i po... Unizm i "Teoria Widzenia" Władysława Strzemińskiego (słowo/obraz terytoria 2001).

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Jakie wydarzenie artystyczne zainaugurowało działanie Ergo Areny na granicy Gdańska i Sopotu?