stat

Spotkanie z modernizmem Archi Prelekcje Szlaku Modernizmu

"SPOTKANIE z modernizmem"
cykl archi prelekcje Gdyńskiego Szlaku Modernizmu

lut 2

środa, godz. 18:00

Sopot,
Wstęp wolny

w każdy czwartek (do 17.11), godz. 18:00

Wstęp wolny
Miasto Gdynia zaprasza na najbliższą edycję "Spotkań z modernizmem"
>>Kiedy 10 grudnia 2019 r. godz. 17:00-19:00
>>miejsce: Galeria Gdyńskiego Centrum Filmowego, pl. Grunwaldzki 2

Wstęp wolny

Naszymi gośćmi będą znakomici badacze historii architektury, autorzy wielu opracowań i publikacji o architekturze modernizmu Grzegorz Rytel oraz Dariusz Błaszczyk:
>>"Twórczość architektoniczna Mirosława Szabuniewicza - Polska/Brazylia" - Grzegorz Rytel
>>"Funkcjonalizm i co dalej?" - Dariusz Błaszczyk, historyk sztuki, autor m.in. monografii pt. "Juliusz Żórawski - Przerwane Dzieło Modernizmu"

Opis obu prelekcji:

"Twórczość architektoniczna Mirosława Szabuniewicza - Polska/Brazylia"
Monograficzna prezentacja sylwetki Mirosława Szabuniewicza (1903-1988), absolwenta Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, jego dorobku zawodowego w Polsce, we Francji i w Brazylii na tle wydarzeń z życia osobistego i rodzinnego, w kontekście burzliwych dziejów pierwszej połowy XX wieku.

"Funkcjonalizm i co dalej?"
Dlaczego ultranowoczesny awangardowy projekt Juliusza Żórawskiego - gwiazdy polskiego modernizmu - zamienił się w historyzujący gmach w stylu gotyckim?

Na przykładzie serii wariantowych projektów z lat 1937-39 na gmach drukarni i archiwum PKO przy ul. Bugaj 7 w Warszawie omówimy tendencje w architekturze polskiej i europejskiej przełomu lat 30/40 - czasu Wystaw Światowych w Paryżu (1937) i Nowym Jorku (1939). Prezentacja obejmie szereg mało znanych projektów i realizacji Żórawskiego oraz kręgu architektów z nim związanych (koniec lat 30. - okres okupacji - lata 40.), w kontekście architektury modernistycznej końca lat 30. (styl międzynarodowy, tzw. styl 1937, etc), poszukiwań nowego stylu narodowego (monumentalizm, regionalizm, wernakularyzm, inspiracje gotyckie, etc), rozbudowy stolicy w wielką europejską metropolię czy powojennej architektury modernistycznej drugiej połowy lat 40.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Pierwszą polską nazwą Muzeum Narodowego w Gdańsku było:

 

Najczęściej czytane