• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
PATRONAT

Spotkanie z kulturą żydowską / Akcja Żonkile

19 kwietnia o godz. 19:00 Projektornia GAK zaprasza na spotkanie z kulturą żydowską z okazji rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim, największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.

Dlaczego żonkile?
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile powiedziała Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka, związana z opozycją demokratyczną. Wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę I była miłość w getcie. Akcji od początku towarzyszy hasło Łączy nas pamięć, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.

Co przygotowaliśmy dla Państwa z tej okazji?
W pierwszej części wieczoru zachęcamy do wysłuchania wykładu dotyczącego społeczności Żydowskiej na terenie Wolnego Miasta Gdańska. Wykład przygotowała Ewa Wójcicka polonistka i edukatorka w zakresie antysemityzmu, Holokaustu i kultury żydowskiej.

Następnie wspólnie przeczytamy i podyskutujemy nad tekstem dziennikarki, reporterki i pisarki Anny Bikont, która z okazji rocznicy wybuchu powstania w getcie przygotowała reportaż. Autorka przybliża w nim postać Ireny Sendlerowej i jej relacji z Adamem Celnikierem, młodym żydowskim prawnikiem, który w czasie okupacji znalazł się za murami warszawskiego getta.

Kontakt:
projektornia@gak.gda.pl
58 343 46 91

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Jaki autorski teatr tworzy znany trójmiejski performer Krzysztof "Leon" Dziemaszkiewicz?