• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Spotkanie z czytaniem | 1983. Maszynopisy Izabeli Morskiej

Zapraszamy na spotkanie z Izabelą Morską wokół jej najnowszej książki 1983. Maszynopisy. Na publikację składa się autorski wybór utworów, który jest, zgodnie ze słowami samej twórczyni, "niezwykły, bo zawierający poezję z lat 1981-86, kiedy była młodą kobietą, czy raczej osobą, studentką na Uniwersytecie Gdańskim". Rozmowę połączoną z czytaniem performatywnym poprowadzi Marcin Hamkało.

"Trochę było to jak archeologia" wspomina Morska. "Zeszyty, notatniki, a wreszcie maszynopisy i mniej czytelne kopie odbite przez kalkę [...], a całość jakby dyktowana była przez jakąś wyższą świadomość, przychodziła od razu gotowa, bez poprawek". Zbiór, który po latach doczekał się publikacji, nigdy wcześniej nie ukazał się w druku, bo pisarka, jak sama przyznaje, "miała obsesję na punkcie własnej etycznej czystości".

Jej najnowsza publikacja pt. "1983. Maszynopisy" to zbiór poezji i prozy poetyckiej z lat 1981-86, istniejącej dotąd w maszynopisach i na serwetkach, którą Rafał Gawin nazwał książką "niespodziewaną i oczekiwaną jednocześnie", dodając, że są to teksty "oryginalne, świeże, odważne i silne na poziomie znaczeń, które można z pełnym przekonaniem określić brakującym ogniwem między Nową Falą a Nową Prywatnością".

Izabela Morska pisarka, autorka "Absolutnej amnezji" (1995) i nagrodzonego Pomorską Nagrodą Literacką (2020) "Znikania" (2019), wykładowczyni na gdańskiej anglistyce i amerykanistyce, jest autorką jednego tylko, a jednak wciąż żywego tomiku poezji: "Madame Intuita" (Nowy Świat, 2002), z którego wiersze pojawiły się w znaczących antologiach, jak "Solistki. Antologia poezji kobiet" (1989-2009), pod redakcją Marii Cyranowicz, Joanny Mueller i Justyny Radczyńskiej (2009), jak i ostatnio "Przyszli zobaczyć poetkę. Antologia poezji po 1972 roku", pod redakcją Barbary Klickiej i Agnieszki Waligóry (2023), jak również w kilku międzynarodowych antologiach, m.in. "With Our Eyes Wide Open: Poems of the New American Century" (2014) i "Scattering the Dark: An Anthology of Polish Women Poets" (2016).
Niegdyś Gdynianka. Tęskni do Kalifornii. Mieszka w Gdańsku.
Wydawcami tomu 1983. Maszynopisy są Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi (wydawca główny) i Dom Literatury w Łodzi.

Opinie

Sprawdź się

Najdłużej panującym dyrektorem teatru instytucjonalnego w Trójmieście jest...

 

Najczęściej czytane