stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Spotkanie z Renatą Gorczyńską

Renata Gorczyńska - eseistka, tłumaczka, redaktorka, krytyczka literacka. Urodziła się w Warszawie gdzie ukończyła studia polonistyczne. Współpracowała z wieloma czasopismami oraz stacjami radiowymi w kraju i zagranicą. W 1975 r. wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie pomagała Czesławowi Miłoszowi jako asystentka i osobista sekretarka.

sie 1

niedziela, godz. 14:00

bilety 10 zł
ulgowy 5 zł
sie 13-15

piątek - niedziela

Gdynia
Przeprowadziła z nim wówczas serię rozmów, które zostały później opublikowane w kilku językach. Przed ostatecznym
powrotem do Polski (do Gdyni) w 1992 r. mieszkała przez kilka lat w Paryżu.

Wśród książkowych publikacji autorki poczesne miejsce zajmują rozmowy z Noblistą oraz opracowania poświęcone jego twórczości, takie jak Podróżny świata (1992) czy redagowany razem z Piotrem Kłoczowskim zbiór Trzy zimy (1987). Ponadto ukazały się kolekcje szkiców: Portrety paryskie (1999), Skandale minionego życia (2001) oraz Jestem z Wilna i inne adresy (2003), Rue de Seine Biografia paryskiej ulicy (Austeria 2014). Renata Gorczyńska jest także autorką wielu przekładów, wśród których wyróżnić można tłumaczenia poezji Adama Zagajewskiego na język angielski czy Roberta Hassa na polski.

W 1999 r. została uhonorowana Nagrodą im. Dariusza Fikusa w uznaniu za zorganizowanie maratonu czytania Pana Tadeusza w Polskim Radiu BIS z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Adama Mickiewicza. Otrzymała także literacką nagrodę im. Zygmunta Hertza (1987).

Właśnie ukazuje się w Zeszytach Literackich najnowsza książka Pani Renaty "Szkice portugalskie". Tej książce poświęcone będzie spotkanie.

Prowadzący to Marek Zagańczyk - pisarz, eseista, wydawca, zastępca redaktora naczelnego Zeszytów Literackich. Eseje, szkice literackie i recenzje publikował w pismach: "Kultura Niezależna", "Teatr", "Gazeta Wyborcza", "Zeszyty Literackie". Maratończyk, zdobywca Korony Maratonów Polskich, uczestnik maratonów w Berlinie, Florencji, Monachium, Paryżu.

Spotkanie odbędzie się 06.06.2014 w Gdynia InfoBox o godz: 17:00

Honorowym patronatem spotkanie objął Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Pierwszą sceną zawodową w Gdyni, wystawiającą spektakle jeszcze przed II wojną światową był: