• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Impreza już się odbyła

Spotkanie z Januszem L. Wiśniewskim

Miłość nigdy chyba nie rodzi się jako jedynaczka. Zawsze ma strach jako brata bliźniaka - pisze Janusz L.Wiśniewski w swej najnowszej, wielowątkowej powieści o różnych obliczach miłości i ludziach, którzy zostali w nią uwikłani. Jak zawsze z wielkim wyczuciem, znajomością rzeczy i zaskakująco autor "Samotności w sieci" opisuje i przeplata historie swych bohaterów, połączonych... słynnym sopockim Grand Hotelem.

Na hotelowej plaży w deszczowy poranek Justyna, dziennikarka, dopiero co opuszczona przez ukochanego, spotyka kloszarda, niejakiego Lichutkiego. Ku zdumieniu obsługi i samego nowego znajomego, zaprasza go do hotelu, myje i przebiera. Oboje są sobie potrzebni, by przyjrzeć się własnemu, dotychczasowemu życiu, opowiadając sobie tak wiele, jak tylko obcemu można opowiedzieć.

Lichutki ma w hotelu znajomą, to pokojówka Luba, wykształcona Rosjanka z Syberii, córka Polaka, który nie wrócił z Czernobyla. Luba poznała w Grand Hotelu włoskiego biznesmena, rosyjskiego żyda i emigranta. Przyjacielem jego rodziców, mieszkających w Wenecji był inny słynny emigrant, wujek Joshi, czyli... sam sławny poeta i noblista Josip Brodski. Gdy wdała się z Włochem w romans, czytali razem jego wiersze. Podczas pewnego spotkania okazało się, że jej ukochany...

By nie zepsuć Państwu lektury, nie dopowiemy ani tej historii ani wielu innych jak choćby opowieść o przystojnym niemieckim pastorze, Maksymilianie von Drewnitz, też gościu Grand Hotelu, poznanym przez dziennikarkę Justynę, który do Gdańska przyjechał z wyjątkowo delikatna misją w sprawie pewnego wojennego romansu swego dziadka, czy o zamężnej Weronice i jej kochanku Andrzeju, któremu co miesiąc wypłacała okragłą sumkę...

Ważne, że Wiśniewski porusza w nowej powieści wszystko to, za co uwielbiają go tysiące czytelniczek i czytelników. Jest więc o różnicach między mężczyznami i kobietami (oni troszczą się po to, by zaistnieć, zostawić ślad, utkwić w pamięci, zbliżyć się, a może i oczarować, one troszczą się inaczej, z prawdziwego niepokoju, bez myśli o tym, co po tej trosce zostanie) i o naturze uczuć z miłością na czele. Jeśli się kocha, to prędzej czy później odwzajemnienia się oczekuje, prawda? - pyta Justyna. Czasem oczekuje się na próżno, lecz są też różne rodzaje odwzajemnienia, w tym takie, których nie pojmujemy... A wszystko na tle osobliwych ludzkich losów, pokłosiu Wielkiej Historii tkanej na styku kilku kultur: polskiej, rosyjskiej, niemieckiej i żydowskiej (choć jest też... Kubanka ze Szwecji).

Bywa w "Grandzie" lirycznie, dramatycznie, sensacyjnie, a chwilami niemal magicznie, choć magia przeważnie jest smutna, inaczej nie byłaby magią. Nad całością unosi się jakaś szczególna melancholia: sopocki "Grand", nowocześnie i nie zawsze w najlepszym guście wyremontowany, nie jest już tym samym miejscem, w którym nocowali de Gaulle, Castro, a nawet sam Hitler, choć ich duchy wciąż się tam unoszą jak duchy tysięcy gości z ich życiowymi i sercowymi kłopotami, które Wiśniewski zajmująco opisuje.

Janusz Leon Wiśniewski
Urodził się w 1954 roku w Toruniu. Jest doktorem informatyki i doktorem habilitowanym chemii, wykłada na Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku. Specjalistyczny program komputerowy jego autorstwa stosuje wiele firm chemicznych na świecie. Wiśniewski współredaguje czasopismo informatyczne w Internecie, jest też... rybakiem dalekomorskim. Na stałe mieszka we Frankfurcie nad Menem, gdzie pracuje w międzynarodowej firmie informatycznej zajmującej się tworzeniem oprogramowania dla chemików. Ojciec dwóch córek: Joanny i Adrianny.

Jako pisarz zadebiutował w roku 2001 powieścią "S@motność w Sieci", na podstawie której powstał film oraz serial telewizyjny, a książka błyskawicznie stała się bestsellerem. Podobną popularnością cieszy się zbiór opowiadań "Zespoły napięć", powieści "Bikini" i "Martyna", ta ostatnia napisana wspólnie z Internautami. Nakładem wydawnictwa Wielka Litera ukazała się powieść "Na fejsie z moim synem". Tłumaczenia jego książek ukazały się m.in. w Rosji, we Włoszech, Holandii, Belgii, w Czechach i na Ukrainie.

Opinie

Sprawdź się

Ile oddziałów ma Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia?