stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Spotkanie z Chrisem Niedenthalem

14 marca 2019 r. o godz. 17:00 w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta odbędzie się bezpłatne spotkanie z udziałem Chrisa Niedenthala poświęcone przemianom ustrojowym w 1989 r. Uznany fotoreporter zaprezentuje zdjęcia wykonane w wielu krajach wschodniej Europy i w Chinach, a także odpowie na pytania publiczności.

sie 13

piątek, godz. 17:00 - 18:00

Gdańsk, Zdrojowa 2
Wstęp wolny
sie 14-15

sobota - niedziela, godz. 11:00

Pruszcz Gdański, Zastawna
Godzinne spotkanie w ramach cyklu spotkań Czwartki w Muzeum Gdańska z autorem wystawy fotograficznej "Niedenthal. Gdańsk 2018" to nie tylko okazja do zobaczenia mało znanych fotografii dokumentujących życie codzienne w krajach bloku sowieckiego, znajdującego się w 1989 r. na przedwiośniu demokracji.

Kadry Wolności w obiektywie

Bohaterami fotografii będą osoby tworzące tzw. "Kadry Wolności", z którymi Chris Niedenthal spotykał się podczas 365 dni pracy i liczących po kilka tysięcy kilometrów podróży.

- Chyba w żadnym okresie swojego zawodowego życia nie pracowałem tak intensywnie jak w 1989 r. To był wyjątkowy czas. Demoludy chyliły się ku upadkowi, na sile przybierały oddolne, demokratyczne ruchy społeczne. Pracowałem wówczas dla amerykańskiego tygodnika TIME, którego redakcja była niezwykle zainteresowana wydarzeniami w Europie Wschodniej. Regularnie byłem wysyłany w coraz to nowe podróże do niemalże wszystkich stolic komunistycznego świata, w tym do Chin, dokumentując świat i ludzi, np. Gorbaczowa, Havla, Honeckera, o których dziś już uczymy się w podręcznikach - mówi Chris Niedenthal.

"Inne historie" fotografii

Podczas godzinnego spotkania uczestnicy poznają ponad sto fotografii, które będą okazją do poznania historii upadku komunizmu, ale także opowieściami o przygodach i codziennej pracy fotoreportera.

- Obiektyw aparatu, choć utrwala obraz konkretnego momentu "takim jakim był", nigdy nie dopowie najciekawszych historii, nawet tych, które są jego wytworem. Z każdej podróży powracałem z garścią anegdot i wspomnień o wykonanych fotografiach, którymi podzielę się szerzej z gdańszczankami i gdańszczanami podczas nadchodzącego spotkania - dodaje Chris Niedenthal.

Bezpłatne spotkanie z fotoreporterem potrwa ok. 1-1,5 godziny. Wielka Sala Wety może pomieścić 170 osób.

Chris Niedenthal - (ur. 21 października 1950 r. w Londynie) - polski fotograf, członek ZPAF. Współpracował z: "Time", "Newsweek", "Der Spiegel", "Geo" i "Stern". Laureat jednej z nagród World Press Photo w 1986 r. Odznaczony w 2009 r. Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Cenioną w środowisku Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius w 2010 roku otrzymał trójmiejski poeta...