stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Spotkanie z Chrisem Niedenthalem

14 marca 2019 r. o godz. 17:00 w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta odbędzie się bezpłatne spotkanie z udziałem Chrisa Niedenthala poświęcone przemianom ustrojowym w 1989 r. Uznany fotoreporter zaprezentuje zdjęcia wykonane w wielu krajach wschodniej Europy i w Chinach, a także odpowie na pytania publiczności.

Mieszkańcy tworzą wystawę o Gdańsku

paź 15

wtorek, godz. 16:00 - 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

Spotkania GTF

w każdy czwartek (do 25.06.2020), godz. 18:00

Wstęp wolny
Godzinne spotkanie w ramach cyklu spotkań Czwartki w Muzeum Gdańska z autorem wystawy fotograficznej "Niedenthal. Gdańsk 2018" to nie tylko okazja do zobaczenia mało znanych fotografii dokumentujących życie codzienne w krajach bloku sowieckiego, znajdującego się w 1989 r. na przedwiośniu demokracji.

Kadry Wolności w obiektywie

Bohaterami fotografii będą osoby tworzące tzw. "Kadry Wolności", z którymi Chris Niedenthal spotykał się podczas 365 dni pracy i liczących po kilka tysięcy kilometrów podróży.

- Chyba w żadnym okresie swojego zawodowego życia nie pracowałem tak intensywnie jak w 1989 r. To był wyjątkowy czas. Demoludy chyliły się ku upadkowi, na sile przybierały oddolne, demokratyczne ruchy społeczne. Pracowałem wówczas dla amerykańskiego tygodnika TIME, którego redakcja była niezwykle zainteresowana wydarzeniami w Europie Wschodniej. Regularnie byłem wysyłany w coraz to nowe podróże do niemalże wszystkich stolic komunistycznego świata, w tym do Chin, dokumentując świat i ludzi, np. Gorbaczowa, Havla, Honeckera, o których dziś już uczymy się w podręcznikach - mówi Chris Niedenthal.

"Inne historie" fotografii

Podczas godzinnego spotkania uczestnicy poznają ponad sto fotografii, które będą okazją do poznania historii upadku komunizmu, ale także opowieściami o przygodach i codziennej pracy fotoreportera.

- Obiektyw aparatu, choć utrwala obraz konkretnego momentu "takim jakim był", nigdy nie dopowie najciekawszych historii, nawet tych, które są jego wytworem. Z każdej podróży powracałem z garścią anegdot i wspomnień o wykonanych fotografiach, którymi podzielę się szerzej z gdańszczankami i gdańszczanami podczas nadchodzącego spotkania - dodaje Chris Niedenthal.

Bezpłatne spotkanie z fotoreporterem potrwa ok. 1-1,5 godziny. Wielka Sala Wety może pomieścić 170 osób.

Chris Niedenthal - (ur. 21 października 1950 r. w Londynie) - polski fotograf, członek ZPAF. Współpracował z: "Time", "Newsweek", "Der Spiegel", "Geo" i "Stern". Laureat jednej z nagród World Press Photo w 1986 r. Odznaczony w 2009 r. Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Jakie wydarzenie artystyczne zainaugurowało działanie Ergo Areny na granicy Gdańska i Sopotu?