stat

Spotkanie filozoficzne - O dialogu

Kolejne spotkanie w projekcie "Wszystko jest filozofią - edycja III". Temat spotkania "O dialogu".

18 Połowy poetyckie

gru 14

sobota, godz. 18:45

Gdynia,
Wstęp wolny

Bajarka opowiada - dzieciom

gru 15

niedziela, godz. 12:00 - 13:30

Sopot,
Wstęp wolny
Termin "dialog" stał się obecnie niezmiernie modny i chętnie używany. Powstaje pytanie, czy niekiedy nie stosuje się go zbyt swobodnie, niezgodnie z jego przesłaniem. W swoim wystąpieniu odpowie na pytanie: czym jest dialog według filozofii, bo to ona od swojego powstania do dnia dzisiejszego pozostaje w ścisłym związku z dialogiem. Wywód zostanie prowadzony w następujących krokach. Zaczniemy od dokonania kilku uściśleń. Następnie poznamy archetyp dialogu - dialog Sokratejski. Dalej dwa typy dialogu: intelektualny (zestawiony zostanie ze sporem/dyskusją) i egzystencjalny. Na koniec podsumowania.

GOŚĆ:

prof. Aldona Pobojewska- profesor filozofii, zatrudniona w Katedrze Filozofii Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego. Stypendystka Fundacji Alexandra von Humboldta oraz Fundacji Walthera-Rathenau. Głównymi obszarami jej zainteresowań są: epistemologia i filozofia edukacji. Autorka licznych tekstów publikowanych w naukowych czasopismach polskich i niemieckich. Interpretatorka i tłumaczka koncepcji Jacoba von Uexkuela. Nagrodzona Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Rzeczoznawczyni MEN ds. szkolnych podręczników filozofii i etyki. Obecnie prezes Stowarzyszenia Edukacji Filozoficznej "Phronesis", którego celem jest propagowanie idei dociekań filozoficznych

CZAS I MIEJSCE:

15/11/2019 piątek , godz: 18:00- 20:00
w Muzeum Miasta Gdyni ul. Zawiszy Czarnego 1

Wstęp wolny

- Kilka słów o projekcie -

"Wszystko jest filozofią - edycja III" to cykl warsztatów filozoficznych przybliżających i rozwijających podstawy wiedzy filozoficznej oraz cykl spotkań z polskimi filozofami i humanistami, aktualnie zajmującymi się pracą akademicką i związanymi z różnymi środowiskami intelektualnymi w Polsce i za granicą.
W pierwszej odsłonie projektu kluczem łączącym spotkania z naukowcami była ponowoczesność w kontekście filozoficznym, etycznym, moralnym.
W drugiej odsłonie zajęliśmy się głównie historią polskiej myśli filozoficznej.
W tym roku główny akcent położymy na jeden z najbardziej wpływowych ruchów intelektualnych i kulturowych, stawiających sobie za cel udoskonalenie człowieka za pomocą technologii - transhumanizm.

Zaplanowaliśmy projekt w układzie: trzy wydarzenia w miesiącu od kwietnia do grudnia 2019 roku, w tym: 14 warsztatów w układzie: dwa warsztaty w miesiącu (co dwa tygodnie) od kwietnia do grudnia 2019 roku (z przerwą wakacyjną) i 7 spotkań z naukowcami w układzie: jedno spotkanie w miesiącu od kwietnia do czerwca 2019 roku (trzy spotkania) i po przerwie wakacyjnej od września do grudnia 2019 roku (cztery spotkania).

Zapraszamy do śledzenie informacji!

http://vademecumgdynia.org

Mecenasem projektu jest Miasto Gdynia

Organizator:
Gdynia Kulturalna Cafe Księgarnia Vademecum

Partnerzy:
Konsulat Kultury I Gdyńskie Centrum Kultury Gdyńskie Centrum Filmowe Teatr Gdynia Główna Muzeum Miasta Gdyni
Konsulat Honorowy Wielkiego Księstwa Luksemburga

Patroni:
TVP Kultura Teologia Polityczna KRONOS kwartalnik Evviva L'arte Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk Copernicus Center Press www.ccpress.pl Filozofuj Metropolitalna Karta do Kultury Centrum Aktywności Seniora Gdyńska Strefa Kultury

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Gdańsk posiada wyjątkowe muzeum, w którym co roku organizowane są wydarzenia muzyczno-artystyczne, niespotykane w innych miastach Polski. Jakie to muzeum?