• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Spotkanie filozoficzne - O dialogu

Kolejne spotkanie w projekcie "Wszystko jest filozofią - edycja III". Temat spotkania "O dialogu".

kwi 27

sobota, godz. 14:00

Gdańsk,
bilety 259 zł
Termin "dialog" stał się obecnie niezmiernie modny i chętnie używany. Powstaje pytanie, czy niekiedy nie stosuje się go zbyt swobodnie, niezgodnie z jego przesłaniem. W swoim wystąpieniu odpowie na pytanie: czym jest dialog według filozofii, bo to ona od swojego powstania do dnia dzisiejszego pozostaje w ścisłym związku z dialogiem. Wywód zostanie prowadzony w następujących krokach. Zaczniemy od dokonania kilku uściśleń. Następnie poznamy archetyp dialogu - dialog Sokratejski. Dalej dwa typy dialogu: intelektualny (zestawiony zostanie ze sporem/dyskusją) i egzystencjalny. Na koniec podsumowania.

GOŚĆ:

prof. Aldona Pobojewska- profesor filozofii, zatrudniona w Katedrze Filozofii Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego. Stypendystka Fundacji Alexandra von Humboldta oraz Fundacji Walthera-Rathenau. Głównymi obszarami jej zainteresowań są: epistemologia i filozofia edukacji. Autorka licznych tekstów publikowanych w naukowych czasopismach polskich i niemieckich. Interpretatorka i tłumaczka koncepcji Jacoba von Uexkuela. Nagrodzona Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Rzeczoznawczyni MEN ds. szkolnych podręczników filozofii i etyki. Obecnie prezes Stowarzyszenia Edukacji Filozoficznej "Phronesis", którego celem jest propagowanie idei dociekań filozoficznych

CZAS I MIEJSCE:

15/11/2019 piątek , godz: 18:00- 20:00
w Muzeum Miasta Gdyni ul. Zawiszy Czarnego 1

Wstęp wolny

- Kilka słów o projekcie -

"Wszystko jest filozofią - edycja III" to cykl warsztatów filozoficznych przybliżających i rozwijających podstawy wiedzy filozoficznej oraz cykl spotkań z polskimi filozofami i humanistami, aktualnie zajmującymi się pracą akademicką i związanymi z różnymi środowiskami intelektualnymi w Polsce i za granicą.
W pierwszej odsłonie projektu kluczem łączącym spotkania z naukowcami była ponowoczesność w kontekście filozoficznym, etycznym, moralnym.
W drugiej odsłonie zajęliśmy się głównie historią polskiej myśli filozoficznej.
W tym roku główny akcent położymy na jeden z najbardziej wpływowych ruchów intelektualnych i kulturowych, stawiających sobie za cel udoskonalenie człowieka za pomocą technologii - transhumanizm.

Zaplanowaliśmy projekt w układzie: trzy wydarzenia w miesiącu od kwietnia do grudnia 2019 roku, w tym: 14 warsztatów w układzie: dwa warsztaty w miesiącu (co dwa tygodnie) od kwietnia do grudnia 2019 roku (z przerwą wakacyjną) i 7 spotkań z naukowcami w układzie: jedno spotkanie w miesiącu od kwietnia do czerwca 2019 roku (trzy spotkania) i po przerwie wakacyjnej od września do grudnia 2019 roku (cztery spotkania).

Zapraszamy do śledzenie informacji!

https://vademecumgdynia.org

Mecenasem projektu jest Miasto Gdynia

Organizator:
Gdynia Kulturalna Cafe Księgarnia Vademecum

Partnerzy:
Konsulat Kultury I Gdyńskie Centrum Kultury Gdyńskie Centrum Filmowe Teatr Gdynia Główna Muzeum Miasta Gdyni
Konsulat Honorowy Wielkiego Księstwa Luksemburga

Patroni:
TVP Kultura Teologia Polityczna KRONOS kwartalnik Evviva L'arte Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk Copernicus Center Press www.ccpress.pl Filozofuj Metropolitalna Karta do Kultury Centrum Aktywności Seniora Gdyńska Strefa Kultury

Opinie

Sprawdź się

Piotr Jaworski, czyli Tuse, słynie z fotorealistycznych portretów. W Trójmieście znane są jego liczne prace, m.in. portrety upamiętniające sławy, takie jak: