• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Spotkanie autorskie z Wojciechem Misiukiewiczem

Biblioteka Sopocka zaprasza do Sopoteki na spotkanie autorskie z Wojciechem Misiukiewiczem.

Bóbr europejski, pomimo iż lokalnie w naszym kraju jest liczny, jest gatunkiem mało znanym. BÓBR - pracowity mąciwoda jest wyjątkowym albumem fotograficznym, odkrywa bowiem tajemnice świata przyrody, jakie skrywa przed nami natura. Autor albumu - Wojciech Misiukiewicz, na co dzień jest pracownikiem Wigierskiego Parku Narodowego, z wykształcenia leśnik, z zamiłowania fotograf, obserwator przyrody. Fotografie jego autorstwa pozwalają czytelnikowi zbliżyć się do bobra niemalże na wyciągnięcie ręki. Sceny z życia tego skrycie żyjącego stworzenia, utrwalone w kadrach fotografii, nie są wyłącznie dokumentacją z życia bobrów, ale w sposób artystyczny budują klimat całego albumu. Pełne uroku zdjęcia - efekt dwudziestu lat pracy autora, pokazują nie tylko głównego bohatera książki, ale też inne stworzenia zamieszkujące jego środowisko. Są to więc jelenie i sarny brodzące poprzez wody rozlewisk bobrowych, bawiąca się z bobrem wydra, dziki, jenot, szop pracz, norka, tchórz i szereg innych gatunków ssaków zasiedlających obszary wespół z bobrami. Poruszający jest obraz wilka wleczącego upolowanego bobra. Wielogatunkowy świat zwierząt związanych ze środowiskiem tego gryzonia dopełnia świat ptaków, płazów, gadów i ryb.

Choć fotografie, jak w każdym albumie, zajmują największą część wydawnictwa, to tekst nie jest tu tylko ozdobnikiem. Wielostronicowy komentarz autora - fachowy i pełen zrozumienia tematu - czyta się z przyjemnością - doskonale bowiem wprowadza w nastrój zdjęć, zrozumiale prowadząc po meandrach codziennego życia bobrów i zwierząt mu towarzyszących, a dodatkowo zawiera w sobie wiele mniej lub bardziej znanych faktów z życia tego gryzonia. Autor w wyjątkowo interesujący sposób opowiada o biologii i ekologii gatunku, jego historii, upadku, ochronie, obecnej sytuacji i przyszłości. Czerpiąc z doświadczeń własnych i innych osób bez ochroniarskiej przesady podjął się trudnej problematyki ochrony gatunku w naszym kraju.

Charakter książki jest wyjątkowy, można do niej wracać wielokrotnie, ciągle odnajdując coś nowego, wyjątkowego. Każdy, kto zabierze album do domu, będzie mógł pogłębić swoją wiedzę o tym cennym na skalę europejską gatunku, a nawet podzielić się nią z rodziną, przyjaciółmi.

Spotkanie organizowane w ramach projektu Biblioteki Sopockiej #wrzućtodokosza.

Opinie

Sprawdź się

Pierwszym teatrem powojennym w Trójmieście jest...?