• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza odwołana

Spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem

8 czerwca o godzinie 19 zapraszamy na spotkanie z Mariuszem Szczygłem wokół jego najnowszej książki-Fakty muszą zatańczyć."

Spotkanie poprowadzi Hanna Łozowska.

Słowo w reportażu ma rolę świadka. Niestety, świadek czasem mija się z prawdą, chociaż przysięgał, że nie skłamie pisze Szczygieł. My, reporterzy i reporterki, jesteśmy w potrójnym klinczu (taki raczej w sporcie nie istnieje, ale chcę podkreślić złożoność sytuacji). Z jednej strony jest świat, którego kołem zamachowym bywa kłamstwo, i są rozmówcy o niestabilnej pamięci. Z drugiej mamy tylko siebie: nasze oczy, nasze uszy i nasze mózgi, a więc bardzo ograniczony aparat postrzegania. Z trzeciej nieobiektywny, uznaniowy język, który nie umie być wiarygodnym świadkiem.

Nowa książka Mariusza Szczygła jest esejem napisanym z miłości do reportażu. To lektura dla wszystkich, którzy kochają ten gatunek oraz dla tych, którzy mają wątpliwości, czy jest wiarygodny, a także poradnik dla tych, którzy sami chcą pisać.

Mariusz Szczygieł
Jest po Hannie Krall najczęściej przekładanym polskim reporterem (21 języków). Jego Gottland otrzymał Europejską Nagrodę Książkową (2009), a Nie ma zdobyło podwójną Nagrodę Literacką Nike w głosowaniu jury i czytelników (2018) oraz Nike 25-lecia w głosowaniu czytelników (2021). W konkursie Grand Press przyznano mu tytuł Dziennikarz Roku 2012. Jest również instagramerem to zajęcie traktuje jako najmniejszą osobistą jednoosobową gazetę, a jednocześnie sposób na rozmowę z czytelniczkami i czytelnikami.

Hanna Łozowska
Kuratorka wydarzeń literackich, dziennikarka, doktorantka literaturoznawstwa, studiowała w Polskiej Szkole Reportażu. Na co dzień opiekunka programów literackich w Gdańsku. Związana także z Agencją autorską Opowieści. Prowadzi bloga Halo, książki. Entuzjastka równości.

Widzimy się w Sztuce Wyboru!

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Która spośród oper, prezentowanych w ostatnich latach w Gdańsku, pokazana została premierowo w 1950 roku i jest uważana za początek działalności Opery Bałtyckiej?

 

Najczęściej czytane