• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat

Spotkanie autorskie z Jędrzejem Morawieckim

W niespokojnych czasach potrzebujemy rozmów z autorami, którzy opowiedzą nam o zmieniającym się świecie. W piątek 20.05. o godzinie 18:00 zapraszamy na spotkanie z Jędrzejem Morawieckim - reporterem i publicystą, doktorem habilitowanym nauk o kulturze i religii. Z autorem, o jego najnowszej książce zatytułowanej "Szuga. Krajobraz po imperium", porozmawia Stasia Budzisz.

"Szuga" jest bogatą mozaiką reportaży i opowieści z syberyjskiego Tomska oraz poruszających relacji mieszkańców Donbasu po rosyjskiej agresji na ich region. Jakiej odnowy doświadczyła Rosja po rozpadzie Związku Radzieckiego?

W "Szudze" Jędrzej Morawiecki przekonuje, że początkowe wolnościowe przemiany, zarówno polityczne, jak i społeczne, ostatecznie nie przyniosły ani państwu, ani jego obywatelom pozytywnych trwałych zmian. Rosja ostatniej dekady to rozkwit nacjonalizmów, radykalizacja postaw, represje wobec niepokornych. Bohaterowie książki szukają kryjówek albo uciekają, trafiając do klinik psychiatrycznych, obozów dla uchodźców, wreszcie do strefy działań wojennych.

Autor, od lat podróżujący w najdalsze zakątki Rosji, odkrył inny kraj niż dotychczas opisywany w polskich reportażach lub artykułach prasowych.

Jędrzej Morawiecki (ur. 1977) - reporter, publicysta, literaturoznawca i socjolog, doktor habilitowany nauk o kulturze i religii, wykładowca w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Napisał kilkanaście książek reportażowych i naukowych, w tym: "Łuskanie światła: reportaże rosyjskie", "Syberyjska sekta wissarionowców jako fenomen społeczno-religijny", "Mały człowiek: o współczesnym reportażu w Rosji", "Innego piekła nie ma: rozmowy o religii", "Cztery zachodnie staruchy: reportaż o duchach i szamanach". Został laureatem wielu nagród, m.in. Nagrody im. Beaty Pawlak za współautorstwo książki "Krasnojarsk Zero" (2012). Przez dekadę był związany z "Tygodnikiem Powszechnym". Publikował też w "Polityce", "National Geographic", "Gazecie Wyborczej", "Rzeczpospolitej" i "Nowej Europie Wschodniej". Współpracował z Polskim Radiem, Sekcją Polską BBC i agencją Reuters. Jest współzałożycielem grupy Dziennikarze Wędrowni.

*Słowo szuga znaczy śryż, breja, lód zmieszany z wodą i pośniegowym błotem. Pojawienie się jej na drogach i rzekach zapowiada odwilż, wiosnę, nadejście nowego.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Który z aktorów grających w Teatrze Wybrzeże jest mimem?

 

Najczęściej czytane