stat
Wydarzenie już się odbyło

Spotkanie autorskie z Jackiem Dukajem

Biblioteka Sopocka zaprasza do Sopoteki na Spotkanie autorskie z Jackiem Dukajem.

Fanów fantasy i science fiction, wielbicieli snucia wizji naszej przyszłości, miłośników zastanawiania się "co by było gdyby", a także wszystkich tych, którzy cenią sobie interesujące spotkania, zachęcamy do wzięcia udziału w wieczorze autorskim Jacka Dukaja. Mamy nadzieję, że podczas spotkania w Sopotece autor "Czarnych oceanów", "Lodu" i "Wrońca" uchyli rąbka tajemnicy w kwestii swojej najnowszej książki pt. "Po piśmie", której premiera zaplanowana jest na 15 maja. Rozmowę poprowadzi Olga Kowalska, autorka bloga i vloga "Wielki Buk".

Podczas spotkania będzie można zakupić książki Jacka Dukaja, w tym - przedpremierowo! - "Po piśmie".

Koniec pisma i człowiek tracący podmiotowość w nowym dziele Jacka Dukaja.
Intelektualna podróż wokół najbardziej fascynujących zagadnień współczesnej cywilizacji - aż do jej kresu i do kresu człowieka.

Przez ostatnich kilka tysięcy lat pismo, książki i biblioteki były nośnikami i skarbnicami wiedzy. Technologia pisma stworzyła cywilizację człowieka. Myślenie pismem oznacza myślenie symbolami, ideami i kategoriami. Daje bezpośredni dostęp do wnętrza innych: ich emocji, przeżyć i poczucia "ja". Wyniósłszy tę umiejętność na wyżyny sztuki, w istocie tworzy nasze życie duchowe.

W "Po piśmie" Dukaj pokazuje ludzkość u progu nowej ery. Kolejne technologie bezpośredniego transferu przeżyć- od fonografu do telewizji, internetu i virtual reality - wyprowadzają nas z domeny pisma. Stopniowo, niezauważalnie odzwyczajamy się od człowieka, jakiego znaliśmy z literatury - od podmiotowego "ja".

"Mechanizm <> napędzają miliardy codziennych wyborów producentów i konsumentów kultury. Nie napiszę listu - zadzwonię. Nie przeczytam powieści - obejrzę serial. Nie wyrażę politycznego sprzeciwu w postaci artykułu - nagram filmik i wrzucę go na jutjuba. Nie spędzam nocy na lekturze poezji - gram w gry. Nie czytam autobiografii - żyję celebów na Instagramie. Nie czytam wywiadów - słucham, oglądam wywiady. Nie notuję - nagrywam. Nie opisuję - fotografuję".

Literatura, filozofia, popkultura, neuronauka i fizyka - zaglądamy za kulisy cywilizacji i odkrywamy, że to nie człowiek posługuje się stworzonymi przez siebie narzędziami, ale to one coraz częściej posługują się człowiekiem.
Nadchodzą czasy postpiśmienne, gdy miejsce człowieka-podmiotu i jego "ja" zajmują bezpośrednio przekazywane przeżycia.
"Czy mogę powiedzieć o sobie: <>, <>?"
Człowiek staje się maszyną do przeżywania.

(źródło: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/5069/Po-pismie---Jacek-Dukaj)

Spotkanie odbywa się w ramach projektu NIE-zwykła biblioteka.

(Regulamin organizacji imprez/wydarzeń kulturalnych znajduje się na stronie Biblioteki).

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Czy obecnie działające Muzeum Miasta Gdyni jest pierwszym w historii tego miasta?