stat

Spotkanie autorskie z Jackiem Dukajem

Biblioteka Sopocka zaprasza do Sopoteki na Spotkanie autorskie z Jackiem Dukajem.

Fanów fantasy i science fiction, wielbicieli snucia wizji naszej przyszłości, miłośników zastanawiania się "co by było gdyby", a także wszystkich tych, którzy cenią sobie interesujące spotkania, zachęcamy do wzięcia udziału w wieczorze autorskim Jacka Dukaja. Mamy nadzieję, że podczas spotkania w Sopotece autor "Czarnych oceanów", "Lodu" i "Wrońca" uchyli rąbka tajemnicy w kwestii swojej najnowszej książki pt. "Po piśmie", której premiera zaplanowana jest na 15 maja. Rozmowę poprowadzi Olga Kowalska, autorka bloga i vloga "Wielki Buk".

Podczas spotkania będzie można zakupić książki Jacka Dukaja, w tym - przedpremierowo! - "Po piśmie".

Koniec pisma i człowiek tracący podmiotowość w nowym dziele Jacka Dukaja.
Intelektualna podróż wokół najbardziej fascynujących zagadnień współczesnej cywilizacji - aż do jej kresu i do kresu człowieka.

Przez ostatnich kilka tysięcy lat pismo, książki i biblioteki były nośnikami i skarbnicami wiedzy. Technologia pisma stworzyła cywilizację człowieka. Myślenie pismem oznacza myślenie symbolami, ideami i kategoriami. Daje bezpośredni dostęp do wnętrza innych: ich emocji, przeżyć i poczucia "ja". Wyniósłszy tę umiejętność na wyżyny sztuki, w istocie tworzy nasze życie duchowe.

W "Po piśmie" Dukaj pokazuje ludzkość u progu nowej ery. Kolejne technologie bezpośredniego transferu przeżyć- od fonografu do telewizji, internetu i virtual reality - wyprowadzają nas z domeny pisma. Stopniowo, niezauważalnie odzwyczajamy się od człowieka, jakiego znaliśmy z literatury - od podmiotowego "ja".

"Mechanizm <> napędzają miliardy codziennych wyborów producentów i konsumentów kultury. Nie napiszę listu - zadzwonię. Nie przeczytam powieści - obejrzę serial. Nie wyrażę politycznego sprzeciwu w postaci artykułu - nagram filmik i wrzucę go na jutjuba. Nie spędzam nocy na lekturze poezji - gram w gry. Nie czytam autobiografii - żyję celebów na Instagramie. Nie czytam wywiadów - słucham, oglądam wywiady. Nie notuję - nagrywam. Nie opisuję - fotografuję".

Literatura, filozofia, popkultura, neuronauka i fizyka - zaglądamy za kulisy cywilizacji i odkrywamy, że to nie człowiek posługuje się stworzonymi przez siebie narzędziami, ale to one coraz częściej posługują się człowiekiem.
Nadchodzą czasy postpiśmienne, gdy miejsce człowieka-podmiotu i jego "ja" zajmują bezpośrednio przekazywane przeżycia.
"Czy mogę powiedzieć o sobie: <>, <>?"
Człowiek staje się maszyną do przeżywania.

(źródło: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/5069/Po-pismie---Jacek-Dukaj)

Spotkanie odbywa się w ramach projektu NIE-zwykła biblioteka.

(Regulamin organizacji imprez/wydarzeń kulturalnych znajduje się na stronie Biblioteki).

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Najwięcej scen teatralnych w Trójmieście posiada...