• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Spotkanie autorskie z Anną Sobecką

31 marca o 17:30 zapraszamy na Mariacką 42 do Filii Gdańskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku na spotkanie z Anną Sobecką, autorką książki Obrazowanie natury w nowożytnym Gdańsku. O kulturze kolekcjonerskiej miasta".

cze 17

sobota, godz. 10:00

Gdańsk, ul. Szeroka 34/35, 36, 37
Wstęp wolny
Jak pisze autorka, w Gdańsku, mającym bliski kontakt zarówno z Rzeczpospolitą, jak i z miastami należącymi od średniowiecza do Hanzy, krzyżowały się różne wpływy, poglądy oraz trendy artystyczne. Z jednej strony miasto wpisuje się w szerszą, środkowoeuropejską czy wręcz ogólnoeuropejską modę na zbieractwo. Z drugiej zaś należy zaznaczyć, że jak na tę część Europy kolekcjonerstwo w Gdańsku rozwinęło się bardzo wcześnie. Gdańszczanie potrafili też wytworzyć własną formułę zbierania".
O specyfice zbieractwa Gdańszczan i ich niezwykłych kolekcjach będzie można posłuchać podczas spotkania, które poprowadzi prof. Beata Możejko.

Anna Sobecka - historyczka sztuki, nauczycielka akademicka i kuratorka. Pracowała w Muzeum Narodowym w Poznaniu i Muzeum Zamkowym w Malborku, a od 2014 roku związana jest z Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Naukowo zajmuje się sztuką nowożytną, ze szczególnym uwzględnieniem malarstwa, grafiki i rzemiosła artystycznego. Specjalizuje się też w badaniu przedmiotów artystycznych tworzonych z bursztynu od późnego średniowiecza po współczesny design. Fascynuje ją zarówno historia kolekcjonerstwa, jak i współczesne wystawiennictwo oraz sztuka w przestrzeni społecznej.

Beata Możejko - wykładowczyni na Uniwersytecie Gdańskim, specjalizuje się w historii średniowiecza. W kadencji 20202023 członkini Komitetu Nauk Historycznych PAN. W 2022 powołana w skład Rady Muzeum Gdańska, została jej wiceprzewodniczącą. W tym samym roku została również dyrektorem Centrum Badań Memlingowskich, działającego w ramach Uniwersyteckiego Ośrodka Badań Stosowanych i Międzyobszarowych UG. Jej zainteresowania naukowe skupiają się na Gdańsku, Hanzie i Europie Zachodniej w drugiej połowie XV w., a także na kulturze materialnej i życiu codziennym w średniowieczu.

Opinie

Sprawdź się

Największe zbiory muzealne w dziedzinie archeologii morskiej posiada: