stat
Wydarzenie już się odbyło

Spotkanie autorskie online z Magdaleną Grzebałkowską

Rabarbar, ból, maska przeciwgazowa?
Z czym Wam się kojarzą?
Dla Arthura, Weroniki, Elżbiety, i wielu innych, to urywki z dzieciństwa...
Magdalena Grzebałkowska przedstawia poruszający obraz wojny widzianej oczami jej najmłodszych uczestników, w tym gdańszczanina Arthura Pawłowskiego.
Z autorką rozmawiać będzie Dorota Karaś.

sie 4

środa, godz. 18:00 - 19:30

Gdynia, Park na Kamiennej Górze
Wstęp wolny
sie 19-22

czwartek - niedziela, godz. 9:00

Sopot, miasto
Wstęp wolny
By dotrzeć do ostatnich świadków największego konfliktu w dziejach świata, Magdalena Grzebałkowska wyruszyła m.in. do Hiszpanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i w najodleglejsze krańce dawnego Gułagu. Opisuje też wstrząsające historie tych, którzy żyją wśród nas małych partyzantów, dzieci pułków i nastoletnich powstańców warszawskich. W Kazachstanie spotyka dziewczynkę dziś ponad osiemdziesięcioletnią której wojna zabrała wiedzę o tym kim jest, skąd pochodzi i jakie były losy jej rodziców. Reporterka chce jej pomóc odzyskać pamięć. A nam wszystkim pomaga zrozumieć, dlaczego wydarzenia sprzed tylu lat wciąż są tak żywe i wpływają na naszą codzienność.

Magdalena Grzebałkowska (ur. 1972) polska pisarka i reporterka Gazety Wyborczej. Absolwentka studiów historycznych na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka biografii ks. Jana Twardowskiego oraz Tomasza i Zdzisława Beksińskich. Laureatka Nagrody Grand Press oraz Śląskiego Wawrzynu Literackiego. W 2016 roku Magdalena Grzebałkowska została finalistką Nagrody Literackiej Nike za tom reportaży 1945. Wojna i pokój. Za wydrukowany w Dużym Formacie tekst Śpiewać, hitlerówy!, który wszedł do książki, otrzymała Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego 2015. W tym też roku książka Grzebałkowskiej otrzymała Nagrodę im. Torańskiej za wybitny reportaż historyczny o latach wychodzenia z wojennej traumy, ale także o czasie nadziei.

Dorota Karaś, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim, dziennikarka gdańskiego oddziału Gazety Wyborczej. Współpracuje z Wysokimi Obcasami i Dużym Formatem. Jest autorką książek - Szafa, czajnik, obwodnica. Rozmowy z obcokrajowcami, która opowiada o tym, jak żyje się cudzoziemcom z różnych krajów w Gdańsku, Cybulski. Podwójne salto - biografii jednego z najpopularniejszych polskich aktorów, Zbigniewa Cybulskiego oraz współautorką książki "Walentynowicz. Anna szuka raju", napisanej wspólnie z Markiem Sterlingowem i poświęconej ikonie polskiego Sierpnia 80.

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu Książka nas uratuje!, dofinansowanego ze środków Miasta Gdańska.
#GDANSKCZYTA 

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Który znany polski pisarz zamieszkał niedawno w Brzeźnie?