• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Spotkanie autorskie Katarzyna Tubylewicz | Szwedzka sztuka kochania

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Katarzyną Tubylewicz pt. "Szwedzka sztuka kochania". Wydarzenie odbędzie się w ramach 7. edycji Nordic Focus Festival 2022.

Wydawnictwo Wielka Litera
prowadzenie Anna Ratajczak-Krajka

Katarzyna Tubylewicz - Szwedzka sztuka kochania
Wydawnictwo Wielka Litera, 2022

W Szwedzkiej sztuce kochania wysłuchacie głosów i historii ludzi znanych i opiniotwórczych, którzy opowiedzą o tym, o czym nigdy wcześniej publicznie nie mówili, oraz ludzi zupełnie nieznanych, ale fascynujących i świadomych swoich wyborów. Przeczytacie o wszelkich rodzajach związków, o monogamii i poliamorii, o tantrze, o związkach tęczowych i queerowych rodzinach, będzie o wierności i zdradzie, o związkach otwartych i skrajnej wolności seksualnej, a także o miłości po miłości. Spotkacie ludzi pięknych, mądrych i wolnych. Dowiecie się, jak ma się do rzeczywistości słynny mit o szwedzkim grzechu.

Jeden z bohaterów Marcus zabiera autorkę na miejsce spotkań homoseksualistów położone tuż obok popularnej plaży. Tajemny świat jest dyskretny i unikający konfrontacji. Jeśli jakaś heteroseksualna para nieświadoma niczego przeniesie się z kocem zbyt wysoko w las, w rejon gejów, ci ostatni przesuną się jeszcze wyżej. Przypomina to trochę taniec. I jest to taniec łagodny, pełen wzajemnej ostrożności nie znających się dobrze partnerów pisze autorka. Katarzyna Tubylewicz uświadamia, że za rzadko toczy się w Polsce poważna i otwarta dyskusja o uczuciach, o wzajemnych relacjach, pokazuje, jak jesteśmy spętani konserwatywną narracją. Udowadnia, że miłość i erotyka to jedne z najważniejszych życiowych doświadczeń.

NFF 2022
NFF 2022


Szwedzka sztuka kochania to pasjonująca bo z pasją napisana opowieść o intymności i seksualności w kulturze ujmującej te aspekty ludzkiego doświadczenia zupełnie inaczej niż w Polsce. To lektura, która może głęboko zmienić nie tylko nasz sposób myślenia o seksie
Tomasz Stawiszyński

Kolejny reportaż Katarzyny Tubylewicz o szwedzkim społeczeństwie tym razem autorka bada europejski pas wolności w miłości, czyli życie miłosne i seksualne. Najróżniejsze relacje i rodzinne konstelacje powstają zwykle w kontraście do norm społecznych, a poszukiwanie szczęścia może być okupione porażką. A jednak książka Kasi jest podszyta radością i empatią, ponieważ bohaterki i bohaterowie, z którymi rozmawia (a są wśród nich również osoby z Polski) zdają sobie sprawę z tego, że uczucia i erotyka, to tematy, których nie wolno zbywać milczeniem i tabuizowaniem. To, co również ważne w tekście, to styl heteroelastyczny i oddanie głosu osobom, których psychoseksualna tożsamość nie mieści się w gotowych szablonach. To książka o relacjach, pisana z otwartością i ciekawością drugiego człowieka.
Sylwia Chutnik

Katarzyna Tubylewicz  pisarka, kulturoznawczymi i tłumaczka z języka szwedzkiego (przełożyła m.in. cztery powieści Majgull Axelsson i trylogię Jonasa Gardella o AIDS oraz reportaż Strzały w Kopenhadze Niklasa Orreniusa, za ten przekład została nominowana do nagrody im Ryszarda Kapuścińskiego). Autorka powieści Bardzo zimna wiosna Własne miejsca i Rówieśniczki, Ostatnia powieść Marcela. Jej reporterskie książki to kultowi dziś Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie, Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą i Samotny jak Szwed? O ludziach Północy, którzy lubią bywać sami. W latach 20062012 była dyrektorką Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Była też dyrektorką programową pierwszej edycji festiwalu Odnalezione w Tłumaczeniu, Gdańskie Spotkania Tłumaczy i prowadziła zajęcia na temat kultury.

Opinie

Sprawdź się

Lwy z herbu znajdującego się nad wejściem do Ratusza Głównego W Gdańsku patrzą w jednym kierunku, zamiast na siebie ponieważ: