stat

Spotkanie autorskie: Elżbieta Sieradzińska

Gdyńskie Centrum Filmowe i Wydawnictwo Marginesy zapraszają na spotkanie z Elżbietą Sieradzińską - kobietą, którą fascynują losy innych kobiet, autorką biografii Wandy Rutkiewicz i Cesarii Evory.

Książka pod tytułem "Wanda Rutkiewicz. Jeszcze tylko jeden szczyt" to biografia jednej z najsłynniejszych himalaistek świata, pierwszej Polki i Europejki, która zdobyła Mount Everest, pierwszej kobiety na K2.

Tytuł drugiej książki, która będzie tematem spotkania, mówi wszystko: "Cesaria Evora". Skrzętnie gromadzone przez dziesięć lat prywatnych spotkań z Évorą w czterech stronach świata wymykają się autorce jakby niechcący, przez co opowieść nabiera barw, nerwu i autentyzmu, tworząc swoisty, niepowtarzalny portret jednej z największych artystek w historii world music.

ELŻBIETA SIERADZIŃSKA

Romanistka z zamiłowania i wykształcenia, tłumacz z francuskiego w nocy, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim w dzień, od lat przełamuje stereotypy w postrzeganiu roli biblioteki w życiu lokalnej społeczności.

Trekker z zachwytu Nepalem i Himalajami. Z serca i duszy muzyk, wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów w języku polskim, francuskim i kreolskim. Na pewnym życiowym zakręcie spotkała muzykę Cesárii Évory i Cabo Verde i do tego stopnia uległa ich czarowi, ze zaprzyjaźniła się z samą pieśniarką
i poświęciła jej książkę ("Cesaria Evora", wyd. Marginesy 2015).

Autorka artykułów poświęconych górom ("n.p.m", "Góry") oraz muzyce i kulturze Wysp Zielonego Przylądka (m.in. "Jazz Forum", "Globtroter", "Claudia", "Gazeta Wyborcza"). Przygotowała przekłady głównie z historii chrześcijaństwa i literatury górskiej. Oficjalna blogerka w serwisie internetowym poświęconym Afryce (www.afryka.org 2007-2012). Autorka przekładów piosenek Cesárii Evory dla Sony-BMG na polskich wersjach płyt "Voz d'Amor"( 2003) i "Rogamar" (2006)".

Członek honorowy Stowarzyszenia Pisarzy Południowej Francji Le Félibrige. Odznaczona brązowym medalem "Zasłużony dla Kultury" Gloria Artis (2006) i, w uznaniu za zasługi w działalności na rzecz rozwoju kultury, Złotym Krzyżem Zasługi (2015).

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

W piwnicy którego ze słynnych gdańskich budynków Jan Heweliusz składował produkowane przez siebie piwo?

 

Najczęściej czytane