• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Spotkanie "Dialogi z przyszłością" (2 opinie)

Jakie będą nowe definicje komfortu? Jakie korekty na dzisiejsze rozumienie dobrostanu nałoży przyszłość? Jaką rolę w aktywnym wyobrażaniu sobie nowych standardów projektowania funkcjonalnego i wygodnego otoczenia odgrywa zrozumienie zjawisk wykraczających daleko poza dziedzinę designu, architektury, urbanistyki? Już 13 grudnia Bogna Świątkowska porozmawia o tym z Barbarą Majerską oraz Małgorzatą Kuciewicz w PPNT Gdynia.

mar 2-3

sobota - niedziela

Gdańsk,
Wstęp wolny
Punktem wyjścia do dyskusji jest konieczność odejścia od komfortu opartego na eksploatacji paliw kopalnych i na wysokoemisyjnych technologiach. Jak prognozują badania naukowe, wkrótce wyczerpią się możliwości komfortowego funkcjonowania społeczeństw bez oglądania się na koszty środowiskowe (w szczególności w odniesieniu do mieszkańców tzw. "globalnej Północy"). Musimy przygotować się na zmiany w naszej rzeczywistości - na życie "po odejściu komfortu". W ramach projektu "Laboratorium badań nad szczęściem. Po komfortocenie" Fundacja Bęc zmiana zachęca do zastanowienia się nad zagadnieniami związanymi z miejską ekologią, gospodarką przyszłości, poszukiwaniami nowych źródeł optymizmu, poszukiwaniem wzmocnienia pozytywnych potencjałów działań człowieka.

W sytuacji kryzysowej uruchomienie kreatywności staje się jedną z kluczowych umiejętności. Wykorzystanie zasobów wyobraźni, jakimi dysponują środowiska kreatywne, stworzy potencjał rozwiązywania "poważnych" problemów z różnych dziedzin, a na pewno stanie się inspiracją do zmiany sposobu myślenia, wyjścia z kolein przyzwyczajeń. Wyobraźnia jest zasobem, bez którego miasta ani społeczności nie mogą się rozwijać.

Bogna Świątkowska - pomysłodawczyni, fundatorka i prezeska zarządu Fundacji Bęc Zmiana, z którą zrealizowała kilkadziesiąt projektów poświęconych przestrzeni publicznej, architekturze i projektowaniu, a także konkursów adresowanych do architektów i projektantów młodego pokolenia. Inicjatorka i redaktorka naczelna czasopisma "Notes na 6 tygodni"/ www.nn6t.pl Jej praktyka jest interdyscyplinarna i popularyzatorska. Tworzone przez nią projekty mają najczęściej charakter platform łączących wiedzę ekspertów i profesjonalistów z podejściem ciekawskich amatorów i entuzjastów. Autorka licznych tekstów, wywiadów, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych współczesnej kulturze popularnej. Kuratorka i pomysłodawczyni projektu "Laboratorium badań nad szczęściem. Życie po komfortocenie".

Barbara Majerska - architektka i badaczka w Workplace. Doktorantka na Politechnice Warszawskiej. Specjalizuje się w projektowaniu zorientowanym na człowieka, biofilnym i wysoce funkcjonalnym. Pracując zarówno w środowisku naukowym, jak i biznesowym, potrafi łączyć najlepsze praktyki z tych dwóch obszarów. Koncentruje się na holistycznym i inkluzywnym podejściu do projektowania, integrując projektowanie architektoniczne i urbanistyczne z aspektami społecznymi, behawioralnymi i zdrowotnymi. Interesuje ją temat dobrostanu człowieka w architekturze i środowisku zbudowanym. Jest w stanie usystematyzować i uprościć najbardziej złożony proces.

Małgorzata Kuciewicz - wraz z Simone De Iacobisem prowadzą studio CENTRALA, które tworzy projekty pod hasłem Amplifikacja natury, oparte na badaniach relacji pomiędzy architekturą i procesami przyrodniczymi. W architekturze łączącej intymną, ludzką skalę ze skalą planety widzą narzędzie, które pomaga dostroić się do rytmu otaczającego nas świata. Zajmują się m.in. domem Zofii i Oskara Hansenów w Szuminie (od 2013), dorobkiem Jacka Damięckiego (od 2014), projektami Aliny Scholtz (od 2019). W latach 2016-18 ich rozpoznania dotyczyły zjawisk fizycznych, takich jak klimat, grawitacja, zmienność pór roku i pór dnia. Kolejne projekty CENTRALI dotyczą wody, miejskich mokradeł i zanikających fenomenów atmosferycznych. Obecnie pracują z hydrobotaniką m.in. przywrócili nenufary do Pawilonu barcelońskiego Miesa van der Rohe (z Aleksandrą Kędziorek, 2022). Koncepcją Meteopolis (Powietrze jest architekturą. Warszawa mikroklimatów) CENTRALA wygrała konkurs "Futuwawa. Jak będziemy mieszkać w Warszawie za 30 lat?". Swoje rozpoznania CENTRALA prezentuje na wystawach m.in. na Biennale Architektury w Wenecji (2018, 2023), London Design Biennale (2021), Triennale Architektury w Lizbonie (2022), Gwangju Biennale (2023). Projektują strefy wychodzenia z komfortu, np. Dom Odziany: Dostrajanie się do sezonowej wyobraźni (z Alicją Bielawską oraz Aleksandrą Kędziorek, od 2020), wspólnie z Natalią Budnik pracują spekulatywne nad wielogatunkową urbanistyką. Od 2017 stale współpracują z Charkowską Szkołą Architektury, realizując autorski cykl warsztatów.  www.centrala.net.pl 

Organizatorzy:
Gdynia | PPNT Gdynia | Centrum Designu | Gdynia Design Days
Partnerzy:
Fundacja Bęc Zmiana, Laboratorium Badań nad Szczęściem

Informacja o biletach

Obowiązują zapisy

Opinie (2)

 • jak przyjdzie PO do władzy...

  ...to ciepła woda w kranie będzie nazywana szczytem komfortu!

  • 1 0

 • chyba siegne po szczescie walsne i omine ten spektakl. Moj dobrostan jest mi wazniejszy

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Gdzie mieści się Teatr BOTO?