• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Spotkania z historią | Promocja książki "Podwójnie deportowani"

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza już w najbliższy wtorek (4 kwietnia 2023 roku godz. 17:00, Restauracja Vidokova - poziom +5) na kolejne wydarzenie z cyklu "Spotkania z historią". Tym razem odbędzie się promocja książki dr. Dmitriya Panto pt. Podwójnie deportowani... Żołnierze Polskich Sił Zbrojnych w Związku Sowieckim w latach 1945-1951 - dokumenty i materiały. Rozmowę z autorem poprowadzi dr hab. Jerzy Grzybowski z Katedry Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Dla wielu Polaków próba powrotu do ojczyzny, zamiast upragnionej wolności, oznaczała ponowną konfrontację ze stalinowską machiną eksterminacji. Konsekwencją były szykany, aresztowania i ponowne deportacje w głąb ZSRS. Mimo nowego, powojennego porządku w Europie sowieccy oprawcy nie zamierzali rezygnować z dawnych metod terroru.

Nic już nie było takie jak przed początkiem wojny - nowy świat, nowe państwa, nowe porządki i nowe obywatelstwa. W tym całym powojennym chaosie znalazła się grupa żołnierzy PSZ, którzy zdecydowali się powrócić w swoje rodzinne strony, znajdujące się wówczas na terytorium Związku Sowieckiego - podkreśla autor publikacji.

Zasadnicza część publikacji stanowi ponad 60 starannie opracowanych i przetłumaczonych na język polski dokumentów źródłowych. Całość poprzedzono przedmową i wstępem nakreślającym problematykę powojennych repatriacji i deportacji Polaków. Treść główną uzupełniają źródła fotograficzne, a także indeks osobowy i geograficzny.

W trakcie spotkania książka będzie do nabycia w promocyjnej cenie.

O wydarzeniu czytaj także na stronie www Organizatora: Promocja książki "Podwójnie deportowani... Żołnierze Polskich Sił Zbrojnych w Związku Sowieckim w latach 1945-1951 - dokumenty i materiały" | Muzeum II Wojny Światowej (muzeum1939.pl).

Opinie

Sprawdź się

W 1994 doszło w Gdańsku do wypadku autobusu, w którym zginęły 32 osoby. W której dzielnicy doszło do katastrofy?