• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Spotkania Teatrów Niezależnych dzięki instruktorom

Łukasz Rudziński
20 marca 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Gościem Spotkań Trójmiejskich Teatrów Niezależnych jest Magdalena Bochan-Jachimek, która zagra swój najnowszy monodram "Złota Rybka przed 40-tką" w niedzielę 24 marca o godz. 20:30. Gościem Spotkań Trójmiejskich Teatrów Niezależnych jest Magdalena Bochan-Jachimek, która zagra swój najnowszy monodram "Złota Rybka przed 40-tką" w niedzielę 24 marca o godz. 20:30.

Kolejny raz trójmiejskie teatry niezależne mają swoje święto. Twórców realizujących spektakle budowane dobrą wolą, pasją, a często za środki własne nie brakuje. Efektem jest program 21. Spotkań Trójmiejskich Teatrów Niezależnych, które od 22 marca do 24 marca odbędą się w klubie Winda GAK zobacz na mapie Gdańska. Dodatkowo w ramach imprezy 31 marca odbędzie się premiera spektaklu "Złe towarzystwo" Teatru Nie-pokornego Małgorzaty Oracz. Wstęp jest bezpłatny na prawie wszystkie wydarzenia - na bajkę Teatru Barnaby przewidziano bezpłatne wejściówki. Biletowany (10 zł) jest wstęp na "Złotą Rybkę przed 40-tką".Spotkania Trójmiejskich Teatrów Niezależnych odbywają się już po raz 21. Spotykają się na nich amatorzy (choć nie tylko!) z Gdańska, Gdyni i Sopotu, którzy tworzą swoje spektakle z potrzeby ducha i serca. Kto jednak myśli, że takie produkcje z uwagi na umiejętności występujących są mało atrakcyjne, jest w błędzie. Chociaż często nie dysponują takimi środkami i wykształceniem jak profesjonalni aktorzy, nadrabiają zaangażowaniem i ambicją.

Scena to miejsce nie tylko dla zawodowców


- Idea przeglądu się nie zmienia - zależy nam na promocji amatorskich teatrów i spektakli z Trójmiasta, nieco rozszerzonego w tym roku na Pomorze. Cały przegląd był możliwy dzięki instruktorom, którzy zmobilizowali swoje grupy do występu w klubie Winda. Od kilku lat obserwuję szkodliwy dla ruchu amatorskiego wpływ funkcjonowania projektowego i dofinansowań z programów grantowych. Grupy skrzykują się do realizacji określonego projektu, którego zwieńczeniem jest premiera teatralna.

Po niej spektakle, niezależnie od prezentowanego poziomu, często umierają śmiercią naturalną, bo chociaż instruktorzy i opiekunowie artystyczni chcieliby je prezentować, ich aktorzy nie są już tym zainteresowani, koncentrując się na kolejnych wyzwaniach. Dlatego wiele inicjatyw istnieje tylko do momentu premiery. To samo wpływa na żywotność grup amatorskich, działających coraz częściej na zasadach projektowych. Tym większe ukłony dla instruktorów tworzących stałe zespoły - mówi Tomasz Kobiela, koordynator artystyczny Spotkań Trójmiejskich Teatrów Niezależnych.

Dzieci w sobotę 23 marca o godz. 10 zobaczą uroczą, lalkową "Baśń o rycerzu bez konia" Teatru Barnaby. Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek. Dzieci w sobotę 23 marca o godz. 10 zobaczą uroczą, lalkową "Baśń o rycerzu bez konia" Teatru Barnaby. Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek.
Od piątku do niedzieli 22-24 marca czeka na widzów osiem propozycji trójmiejskich teatrów niezależnych, które zwieńczy występ gościa przeglądu, monodram Magdaleny Bochan-Jachimek "Złota Rybka przed 40-tką" wyprodukowany wspólnie z Teatrem BOTO. Ten spektakl poświęcony kobiecie, która zmaga się z granicą magicznej czterdziestki i przygląda się własnym marzeniom - zarówno tym, które spełniła, jak i tym, które wciąż pozostają nieosiągnięte. Spektakl ten zwieńczy trzydniowe Spotkania 24 marca o godz. 20:30 to jedyny biletowany spektakl - wstęp kosztuje 10 zł.

- Zawsze chcemy pokazać przynajmniej jeden spektakl "mistrzowski", który powinien innym wyznaczać kierunek, w którym warto zmierzać. Magdalena Bochan-Jachimek jest osobą bardzo aktywną twórczo - prowadzi m.in. swoją grupę "W Kaczych Butach", którą zobaczymy na przeglądzie, sama realizuje spektakle teatralne, w którym występuje. Dla takich twórców jest honorowe miejsce w programie Spotkań - wyjaśnia Tomasz Kobiela.
Wcześniej zobaczyć będzie można propozycję Gdańskiej Akademii Seniora (działającej przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku) "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej według scenariusza i w reżyserii Jana Orszulaka - spektakl poświęcony polskiemu kołtuństwu i zakłamaniu (zobaczyć go będzie można 22 marca o godz. 16 w klubie Winda). O godzinie 17 sztukę "Bóg mordu" Yasminy Rezy zaprezentuje Teatr Pozytywny z Pucka. Prawdziwe piekło, jakie wywoła szkolny zatarg pociech dwóch małżeństw reżyseruje Robert Kaanan, który przygotował także adaptację sztuki Rezy. Na koniec dnia o godz. 18 "Sceny z życia" przedstawi Teatr Pod Mostem, działający w Teatrze Miniatura w Gdańsku przy Stowarzyszeniu Kulturalno-Edukacyjnym Most pod kierunkiem Agnieszki Grewling-Stolc.

W sobotę 23 marca o godz. 10 lalkowy spektakl dla dzieci - "Baśń o rycerzu bez konia" Marty Guśniowskiej - wykona wraz z pięknymi drewnianymi laleczkami Marcin Marzec, twórca lalkowego Teatru Barnaby. Samotny rycerz wyrusza oczywiście poszukać sobie konia, a samotny koń stoi gdzieś i marzy o rycerzu. Jak to się skończy, dowiedzą się najmłodsi w klubie Winda. Zaś po południu o godz. 18 "Marzenia" zagra Grupa Teatralna "W Kaczych Butach", prowadzona przez wspomnianą Magdalenę Bochan-Jachimek.

"Marzenia" grupy "W Kaczych Butach" zobaczyć można w Windzie w sobotę 23 marca o godz. 18. "Marzenia" grupy "W Kaczych Butach" zobaczyć można w Windzie w sobotę 23 marca o godz. 18.
Natomiast w niedzielę 24 marca o godz. 17 "Etiudę bez tytułu" zatańczy Teatr Tańca Kiosk Ruchu działający przy Akademickim Centrum Kultury Alternator UG i przygotowany przez Agatę Gregorkiewicz. O godz. 18 "Żelazną Konstrukcję" Macieja Wojtyszko wykona Teatr Re:Akcji. "Kolekcjoner chmur" wygrywa główna nagrodę w amerykańskim konkursie. Para polskich scenarzystów musi się spotkać z kontrahentami. A że "okazja trafia na przygotowanego"... czyż nie korzystniej dla negocjacji będzie podjąć amerykańskich gości w starym dworku w Koborowie niż w dwupokojowym mieszkaniu w Warszawie? Wkrótce wydaje się, że nie chodzi już o filmowy scenariusz a o wiele, wiele więcej. Spektakl reżyseruje Anna Kobiela-Kaanan.

Tydzień później w niedzielę 31 marca o godz. 19 premierę będzie miało "Złe towarzystwo" Nie-pokornego Teatru "Po godzinach" w reżyserii Małgorzaty Oracz. Jednak zainteresowanie jest tak duże, że nie ma już wolnych miejsc. Chętni będą mieli okazję zobaczyć "Złe towarzystwo" w klubie Winda 29 kwietnia o godz. 19 (bilety w cenie 20 zł).

Magdalena Bochan-Jachimek: Nie muszę się każdemu podobać


Na weekendowe spektakle przeglądu STTN obowiązuje wstęp wolny, jedynie na przedstawienie dla dzieci przygotowano bezpłatne wejściówki, których nie zostało zbyt wiele. Wstęp na "Złotą Rybkę przez 40-tką" to koszt 10 zł, zaś na "Złe towarzystwo" 31 marca nie ma już miejsc (przed spektaklem przeprowadzona zostanie zbiórka charytatywna).

Wydarzenia

XXI Spotkania Trójmiejskich Teatrów Niezależnych

10 zł
festiwal teatralny

Opinie (7) 2 zablokowane

 • Niezależnych od Glinskiego :)

  • 5 2

 • Szkoda (2)

  kasy.Pewnie i tak na dotacjach jadą.

  • 8 5

  • (1)

   Myli się Pan/Pani!!! Mam przyjemność zajmować się teatrem w jednej z trójmiejskich amatorskich grup teatralnych. Nie wiem jak w innych grupach, ale ja płacę za to, że mogę to robić. Opłaty pobiera jedna z trójmiejskich instytucji kulturalnych. Spektakle gram za darmo, mimo tego, że instytucja sprzedaje na nie bilety. Robię to co lubię za swoje pieniądze i , naprawdę, nikt mi niczego nie funduje żadną dotacją. Pozdrawiam serdecznie

   • 7 2

   • A to przepraszam.

    • 1 0

 • Super

  Bardzo się cieszę. Moje martwe osiedle- tchnie kulturą, choć na chwilę...

  • 3 3

 • Zwykłe nieroby

  • 1 5

 • Cieniutko serio cieniutko bez zaplecza.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wystawa Truso - legenda Bałtyku

11 zł
wystawa

Moda i reklama w PRL-u

wystawa

Wystawa modeli statków na Sołdku (1 opinia)

20 zł
wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Gdańsk posiada wyjątkowe muzeum, w którym co roku organizowane są wydarzenia muzyczno-artystyczne, niespotykane w innych miastach Polski. Jakie to muzeum?

 

Najczęściej czytane