Wiadomości

stat

Splendory dla Dehnela, Mazolewskiego i Łukaszewskiego

Laureaci Splendorów za 2008 rok wraz z prezydentem Gdańska, Pawłem Adamowiczem. Pierwszy od lewej prezes Elektrociepłowni Wybrzeże, którego firma została uznana za "najchętniej wspierającą kulturę" w Gdańsku.
Laureaci Splendorów za 2008 rok wraz z prezydentem Gdańska, Pawłem Adamowiczem. Pierwszy od lewej prezes Elektrociepłowni Wybrzeże, którego firma została uznana za "najchętniej wspierającą kulturę" w Gdańsku. fot. Łukasz Unterschuetz
Jacek Dehnel
Jacek Dehnel
Wojtek Mazolewski
Wojtek Mazolewski
Jan Łukaszewski
Jan Łukaszewski

Jacek Dehnel, Wojciech Mazolewski i Jan Łukaszewski odebrali w czwartek wyróżnienia Splendor Gedanensis - nagrody prezydenta Gdańska w dziedzinie kultury.Podczas uroczystej gali w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance już po raz 36. przyznano nagrody wybitnym postaciom związanym z trójmiejską kulturą.

W tym roku jedna z nich trafiła do Jacka Dehnela - pisarza i poety - za wydanie książki "Balzakiana", a także przekłady poetyckie Philipa Larkina.

Muzyk Wojciech Mazolewski odebrał nagrodę za aktywną działalność na trójmiejskiej scenie jazowej oraz płytę "Grzybobranie".

Jan Łukaszewski, dyrektor naczelny i artystyczny Polskiego Chóru Kameralnego otrzymał Splendora za przygotowanie wybitnych prezentacji dzieł muzycznych w 2008 roku.

Nagrodzeni otrzymali nie tylko pamiątkowe dyplomy, ale też czeki na 10 tys. zł.

Podobnie jak w ubiegłych latach prezydent Paweł Adamowicz przyznał także honorowy tytuł Mecenasa Kultury 2008 firmie najchętniej wspierającej zeszłoroczne wydarzenia artystyczne. W tym roku ten tytuł otrzymają Elektrociepłownie Wybrzeże.

Uroczystość wręczenia nagród uświetnił koncert "A Very Nice Album" grupy Nigel Kennedy Quintet.

Splendor Gedanensis

Tradycja nagradzania twórców gdańskiej kultury sięga początku lat 70. Od 1973 r. tego czasu wyróżnienie to przyznawane jest raz do roku, zaś od 2004 r. nosi nazwę "Splendor Gedanensis". Do dziś uhonorowano nią ok. 170 osób, które wniosły swój niepowtarzalny wkład w rozwój i upowszechnienie gdańskiej kultury. Byli wśród nich m.in.: Henryk Bista, Zbigniew Kosycarz, Paweł Huelle, Mirosław Baka, Marian Kołodziej, ks. Infułat Stanisław Bogdanowicz, Jerzy Samp czy Katarzyna Popowa-Zydroń.
Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (10)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

03

lutego

Tango Show Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

Rozrywka

Światełko dla Pawła na Targu Węglowym
Światełko dla Pawła na Targu Węglowym
To ta piosenka wybrzmiała na Długim Targu podczas wiecu
Pieśn-hymn żałoby na Długim Targu

Kulinaria

Jemy na mieście: Ram Ram Ji to smaczne klasyki z Indii
Jemy na mieście: indyjski bar Ram Ram Ji

Planuj z nami tydzień

Planuj Tydzień: czas smutku i zadumy
Planuj Tydzień: czas smutku i zadumy