• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Splendor Gedanensis 2009 przyznane

red
26 lutego 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Laureaci Splendor Gedanensis 2009 Laureaci Splendor Gedanensis 2009

Już po raz 37 wybitni twórcy gdańskiej kultury uhonorowani zostali nagrodą "Splendor Gedanensis". Podczas uroczystej gali w Teatrze Wybrzeże laury za rok 2009 odebrali Hugon Lasecki, Lawrence Okey Ugwu i Anna Podhajska. Tytuł Mecenasa Kultury Gdańska przyznano firmie Energa S.A.



W tym roku do licznego grona laureatów tej nagrody dołączyły 3 wybitne osobowości kulturalnego środowiska Gdańska. Są to:

Anna Podhajska - za stworzenie w Gdańsku centrum nauczana dzieci gry na skrzypcach metodą Suzuki. Metoda ta oparta jest na pomyśle japońskiego pedagoga i muzyka Sinichi Suzuki, wykorzystującego do nauki bardzo małych dzieci skłonności do naturalnej nauki języka mówionego. Metoda ta pozwala na edukację już 2-3 latków.

Hugon Lasecki - za wystawę retrospektywną którą minionego lata można było oglądać w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Jest jedną z najważniejszych postaci gdańskiego środowiska artystycznego, opiekunem wielu roczników absolwentów gdańskiej ASP. Jego prace można było oglądać na wystawach na całym świecie. Z gdańską ASP związany od 1986 roku.

Lawrence Okey Ugwu - za projekty "Metropolia jest OK." i "Okno na Świat". To dwa projekty wypływajace z pasji i wcześniejszej działalności artystycznej Larego Okey Ugwu. Propagują lokalnych artystów scen muzycznych i teatralnych, a w ostatniej edycji także artystów plastyków - w przypadku "Metropolia jest OK". "Okno na Świat" zaś, to trwający kilka lat cykl festiwali prezentujących kulturę z różnych zakątków świata.

Laureaci "Splendor Gedanensis" otrzymali pamiątkowe dyplomy i czek na 10 tys.złotych.

W tym roku już po raz 11 przyznano też wyróżnienie dla instytucji- Mecenasa Kultury Gdańska. Za rok 2009 otrzymała je Energa S.A.

Tradycja nagradzania twórców gdańskiej kultury sięga początku lat 70 tych. W sierpniu 1973 roku ówczesny przewodniczący Prezydium Miejskiej Rady Narodowej Jan Nikołajew po raz pierwszy ogłosił ustanowienie Nagrody Miasta Gdańska. Od tego czasu wyróżnienie to przyznawane jest raz do roku, zaś od 2004 r. nosi nazwę "Splendor Gedanensis". Do dnia dzisiejszego nagrodą uhonorowano ponad 170 osób, które wniosły swój niepowtarzalny wkład w rozwój i upowszechnienie gdańskiej kultury.

Nagrody otrzymali dotychczas m.in.: Henryk Bista, Zbigniew Kosycarz, Paweł Huelle, Stanisław Hebanowski, Roman Wapiński, Lech Bądkowski, Mirosław Baka, Florian Skulski, Edmund Cieślak, Marian Kołodziej, Krzysztof Babicki, ks. Infułat Stanisław Bogdanowicz, Jerzy Samp, Bolesław Fac, Katarzyna Józefowicz, Dorota Kolak, Katarzyna Popowa-Zydroń, Marcin Tomczak.
red

Miejsca

Opinie (1)

  • byłem widziałem i

    bylem widziałem i jak najprędzej chcę zapomnieć wypowiedź budynia o zaspokajaniu potrzeb fizjologicznych. tego faceta nie da się po prostu słuchać - prostak!

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Piotr Jaworski, czyli Tuse, słynie z fotorealistycznych portretów. W Trójmieście znane są jego liczne prace, m.in. portrety upamiętniające sławy, takie jak:

 

Najczęściej czytane