Impreza już się odbyła
PATRONAT

Śpiewać każdy może (1 opinia)

Sopocki Chór Kameralny CONTINUO pod egidą Fundacji Continuo i pod nowym kierownictwem artystycznym przygotował bardzo interesujące wydarzenie edukacyjne!

w każdą sobotę (do 13.06), godz. 11:00 - 17:00

Wstęp wolny
kwi 19

niedziela, godz. 10:00, 11:30

bilety 8-36 zł
Kup bilet
W ramach projektu dofinansowanego przez miasto Sopot już 26 listopada o godz. 18:00 w Szkole Podstawowej nr 1 w Sopocie rozpoczną się warsztaty wokalne. Jak sama nazwa projektu mówi - "Śpiewać każdy może" - przez dwa tygodnie uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość poznania technik emisji głosu. Zajęcia prowadzić będą pedagodzy i soliści nie tylko trójmiejskich scen muzycznych - Tatiana Szczepankiewicz oraz Grzegorz Piotr Kołodziej! Zasady śpiewu chóralnego przedstawi natomiast Leszek Gołąb - dyrygent chóralny i symfoniczny, pedagog oraz kierownik artystyczny projektu.

Oferta skierowana jest zarówno do doświadczonych osób, jak i tych, które nigdy nie miały styczności z publicznymi wystąpieniami i nie wierzą w swoje umiejętności. Zwieńczeniem projektu będzie wspólne wykonanie kolędy przez uczestników warsztatów w trakcie Jarmarku Świątecznego w Sopocie oraz tradycyjnego, corocznego koncertu Sopockiego Chóru Kameralnego CONTINUO w Urzędzie Miasta w Sopocie w dniu 15 grudnia.

Honorowy patronat nad projektem objął Prezydent Miasta Sopotu Jacek Karnowski. Patronat medialny: Infomusic, Radio Plus oraz Trójmiasto.pl.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, a nabór już otwarty. Wystarczy wysłać swoje zgłoszenie na adres: continuo@wp.pl.

Leszek Gołąb
Jest absolwentem Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki Akademii Muzycznej w Gdańsku, w klasie prof. Zbigniewa Bruny (2003 r.), a także studiów podyplomowych w zakresie Dyrygentury Symfonicznej na Wydziale Dyrygentury, Kompozycji, Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Janusza Przybylskiego (2008 r.).

Od momentu zakończenia edukacji artystycznej aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym Pomorza, piastując m.in. następujące funkcje:
Dyrygent i Kierownik Artystyczny Chóru Przyoperowego POB w Gdańsku w latach 2003-2004r.
Dyrygent i Kierownik Muzyczny Kameralnego Chóru Festiwalowego (Sopot, Łomża, Gdańsk) w latach 2005 -2010 r.
Dyrektor Artystyczny Państwowego Związku Chórów i Orkiestr oddział Gdański w latach 2003 -2008 r.
Dyrygent Chóru Mieszanego Niepublicznej Szkoły Muzycznej II st. w Pelplinie w 2012 r.

Aktualnie sprawuje także kierownictwo artystyczne chóru męskiego ECHO w Tczewie (od 2002 r.) oraz Orkiestry Symfonicznej Szkoły Muzycznej I i II st. Im. Z. Noskowskiego w Gdyni (od 2009 r.).

Jako dyrygent bierze czynny udział w życiu muzycznym na festiwalach i w przedsięwzięciach artystycznych takich, jak: Trust Kreatywny w Gdańsku, Międzynarodowy Festiwal Kalejdoskop Form Muzycznych w Sopocie, Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo w Łomży, Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Gdyni. Pełni także rolę jurora na konkursach promujących talenty młodych wykonawców "Odkrywamy Talenty na Pomorzu".

Koncertuje w wielu krajach (min. w Szwajcarii, Niemczech, Danii, Słowacji, na Litwie, Ukrainie, Węgrzech i w USA ), w prestiżowych salach koncertowych, min. w Studio SFB w Berlinie, w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Studio Radiowym S1 im. W. Lutosławskiego w Warszawie, Sali Koncertowej Filharmonii Bydgoskiej, Sali Koncertowej Orkiestry Symfonicznej Południowego Radia i Telewizji we Freiburgu, Sali Koncertowej Teatru Muzycznego w Gdyni oraz Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie. Jego dorobek artystyczny obejmuje współpracę z wieloma autorytetami świata muzycznego min. Michaelem Gilenem, Gertem Albrechtem, Krzysztofem Pendereckim, Joshardem Dausem, Nikisem Teodorakisem, Enio Moricone, Jerzym Maksymiukiem, Marcinem Tomczakiem, Januszem Przybylskim, uwieńczony licznymi nagraniami dla radia i telewizji.

Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Najważniejsze z nich to: I Nagroda w Konkursie Dyrygenckim w Gdańsku (2000r.) oraz Nagroda Starosty Tczewskiego w Dziedzinie Kultury i Sportu (2013r.). W 2009 roku otrzymał nominację do nagrody Prezydenta Miasta Gdańska "Młodzi Twórcy w Dziedzinie Kultury" oraz Brązową Wstęgę na I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Chóralnej na Litwie (2012 r.).

Kierownictwo artystyczne w Sopockim Chórze Kameralnym CONTINUO sprawuje od sierpnia 2013 roku.

Tatiana Szczepankiewicz

Sopran koloraturowy i pianistka. Absolwentka dwóch wydziałów Akademii Muzycznej w Gdańsku - Wydziału Instrumentalnego, w klasie fortepianu prof. Andrzeja Artykiewicza oraz Wydziału Wokalno-Aktorskiego w klasie śpiewu jako jedna z ostatnich studentek Maestry Haliny Mickiewiczówny. Dyplom wokalny z Wyróżnieniem uzyskała pod kierunkiem prof. Piotra Kusiewicza.

Od dziesięciu lat prowadzi działalność pedagogiczną w zakresie śpiewu oraz fortepianu. Laureatka wielu nagród konkursów wokalnych i pianistycznych, uhonorowana Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców i Naukowców, laureatka nagród i stypendiów Burmistrza Gminy Kartuzy oraz Starosty Kartuskiego.

Jako wokalistka aktywnie uczestniczy w życiu koncertowym gdańskiego środowiska muzycznego. Dokonała licznych nagrań radiowych i telewizyjnych. Jako solistka występowała z wieloma orkiestrami symfonicznymi w kraju. Wielokrotnie koncertowała poza granicami Polski zarówno w krajach Europy jak i w USA, Kanadzie i Australii.

Grzegorz Piotr Kołodziej

Zalicza się do grona śpiewaków, których śmiało można określić jako aktorów operowych. Jest absolwentem Wydziału Wokalno - Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Ryszarda Minkiewicza (dyplom z wyróżnieniem). Zadebiutował Już jako wybitny student wykonując "Stabat Mater" J. Haydna pod batutą M. J. Błaszczyka (Filharmonia Częstochowska 1996 r.). Wielokrotnie wykonywał również "Mszę Kreolską" A. Ramireza, której nagranie live z 2000 r. znalazło się na płycie CD Polskiego Towarzystwa Naukowego.

Operowym debiutem artysty była partia Figara w "Cyruliku Sewilskim" G. Rossiniego na deskach Opery Bałtyckiej w 1999 r. poprzedzona znakomitą rolą tytułową w "Eugeniuszu Onieginie" P. Czajkowskiego w przedstawieniu dyplomowym na tej samej scenie. Od tego momentu współpracował niemalże ze wszystkimi polskimi teatrami operowymi (Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie, Operą Krakowską, Operą Bałtycką) i filharmoniami (między innymi Lubelską, Sudecką, Świętokrzyską) pracując z wybitnymi reżyserami i dyrygentami. Koncertował również za granicą (Londyn, Wilno, Izmir-Turcja, Asyż, Bornholm- Dania, Bremen- Niemcy).

W jego repertuarze znalazły się między innymi partie: Figara w "Weselu Figara" W. A. Mozarta, Papagena w "Czarodziejskim flecie", tytułowego Don Giovanniego, tegoż kompozytora, Schaunarda w "Cyganerii" G. Pucciniego, Janusza w "Halce", Stanisława w "Verbum Nobile" St. Moniuszki, Boniego w "Księżniczce Czardasza" I. Kalmana, Daniły w "Wesołej Wdówce" F. Lehára, czy Homonaya w "Baronie Cygańskim" J. Straussa.

Do osiągnięć artysty należy doliczyć debiut w roli Don Giovanniego na scenie Opery Krakowskiej (kwiecień 2009 r.) w reż. M. Znanieckiego, gdzie w owej partii Grzegorz Piotr Kołodziej obsadzony był wraz z Mariuszem Kwietniem.
Na przełomie roku 2012/2013 ukazała się solowa płyta artysty pt. Polska Liryka Wokalna nagrana z orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego w Łomży pod batutą J. M. Zarzyckiego. Płyta zawiera najpiękniejsze cykle polskiej pieśni współczesnej na baryton i orkiestrę smyczkową.

Oprócz działalności artystycznej Grzegorz Piotr Kołodziej jest również cenionym i uznanym wykładowcą w Katedrze Logopedii U G, prowadząc zajęcia emisji i impostacji głosu mówionego. W 2011 r. pod kierunkiem Prof. UMFC Ewy Iżykowskiej uzyskał stopień doktora sztuki muzycznej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Sopocki Chór Kameralny CONTINUO powstał w 1986 roku jako Chór Kameralny Uniwersytetu Gdańskiego. W roku 1990 zespół usamodzielnił się uzyskując patronat miasta Sopotu i Bałtyckiej Agencji Artystycznej. W tymże roku zmienił swoją nazwę na Sopocki Chór Kameralny CONTINUO. Od 2012 roku chór działa pod egidą Fundacji CONTINUO.Promując kulturę Sopotu w Polsce i kulturę polską za granicą chór koncertował w Niemczech, Holandii, Rosji, Danii, Szwecji, Szwajcarii, Francji, Czechach, Włoszech, Hiszpanii, Litwie, Anglii, Walii, Szkocji, Meksyku, Brazylii i Ekwadorze.

Obok małych form muzycznych á cappella, Continuo śpiewa także wielkie formy oratoryjne, a wśród nich: Msza Koronacyjna i Requiem - W. A. Mozarta, Stabat Mater - G. Rossiniego, Deutches Requiem - J. Brahmsa, Requiem - J. Haydna, Nieszpory Ludźmierskie - J. K. Pawluśkiwicza, Misa Criolla - A. Ramireza, Gloria - A.Vivaldiego, Requiem dla mojego przyjaciela - Z. Preisnera, Msza góralska - T. Maklakiewicza.

We współpracy z chórami, orkiestrami i zespołami Wybrzeża Gdańskiego chór występował na scenach Teatrów Muzycznych w Gdyni i Wrocławiu oraz w Gdańskiej Filharmonii Bałtyckiej. W lipcu 1997 roku wziął udział w charytatywnym koncercie na rzecz powodzian, a w czerwcu 1999 witał Ojca Świętego na Hipodromie w Sopocie. Oprócz samej przyjemności ze śpiewania Continuo także stara się pomagać. Chór śpiewa na rzecz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Oddziału Dziecięcego Szpitala, Caritas, Hospicjum w Sopocie oraz zaprzyjaźnionych fundacji trójmiejskich.

Sopocki Chór Kameralny CONTINUO ma w dorobku kasetę z muzyką różną oraz cztery płyty: z kolędami z towarzyszeniem Państwowej Orkiestry Kameralnej w Słupsku i solistów (m.in. Zbigniewa Wodeckiego i Jacka Zielińskiego!) pod kierownictwem Bohdana Jarmołowicza; z polskimi kolędami a cappella oraz "Ale Meksyk!" z muzyką m.in. meksykańską, aztecką oraz kolumbijską. Ostatnia płyta to Hodie Christus natus est, która zawiera kolędy z różnych stron świata.

Od sierpnia 2013 roku kierownictwo artystyczne chóru sprawuje Leszek Gołąb - absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej, dyrygent męskiego chóru Echo z Tczewa oraz orkiestry symfonicznej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gdyni.

Podczas swojej działalności do czerwca 2013 roku Sopocki Chór Kameralny CONTINUO dał ponad 650 koncertów. Chór skupia amatorów wykonujących na co dzień różne zawody. Jednak wszystkich łączy umiłowanie śpiewu.

www.continuo.sopot.pl

Opinie (1)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

W którym roku otwarto na Dolnym Mieście łaźnię, obecnie siedzibę Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia"?