• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Spektakle gościnne późną wiosną. Gdzie do teatru w maju i czerwcu

Łukasz Rudziński
3 maja 2019 (artykuł sprzed 3 lat) 
"Seks dla opornych" to dowcipna, choć podszyta goryczą opowieść o próbie wyjścia z małżeńskiego kryzysu. Spektakl ze Słupska zobaczyć można 12 maja na Scenie Teatralnej NOT. "Seks dla opornych" to dowcipna, choć podszyta goryczą opowieść o próbie wyjścia z małżeńskiego kryzysu. Spektakl ze Słupska zobaczyć można 12 maja na Scenie Teatralnej NOT.

Maj to czas licznych przedsięwzięć teatralnych o charakterze gościnnym. W czerwcu liczba gościnnych propozycji zdecydowanie spada. Niemniej, w najbliższych miesiącach czeka nas sporo interesujących spektakli. Przekonajcie się sami.11.05, godz. 19 - "Orfeusz i Eurydyka", Centrum św. Jana w Gdańsku

Na początek operowa propozycja Capelli Gedanensis i Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Dzięki ich współpracy w Centrum św. Jana zobaczymy sceniczną wersję opery Christopha Willibalda Glucka "Orfeusz i Eurydyka" w reżyserii Tomasza Wygody. W wersji koncertowej publiczność miała okazję poznać ją w 2014 roku. Podobnie jak przed 5 laty w rolę Orfeusza wcieli się obdarzona niezwykłym mezzosopranem Magdalena Lewandowska, a partię Eurydyki wykona światowej sławy sopranistka Olga Pasiecznik. Partię Amora powierzono z kolei sopranistce Annie Fabrello. Opera oparta jest o mit o Orfeuszu i Eurydyce. Orfeusz rozpacza po stracie żony, czym ujmuje Zeusa, który pozwala mu zstąpić do podziemi, by ją stamtąd wydostać pod warunkiem, że nie spojrzy na ukochaną. Dzielnemu muzykowi udaje się wzruszyć oszalałe furie, pozostaje jeszcze tylko wyprowadzić żonę, nie spoglądając na nią... Orkiestrę i chór Cappelli Gedanensis poprowadzi dyrygent specjalizujący się w wykonywaniu muzyki XVIII wieku Przemysław Fiugajski. Bilety w cenie 40-180 zł.

Przestawienia teatralne w Trójmieście


12.05, godz. 16:30 i 19 - "Seks dla opornych", Scena Teatralna NOT w Gdańsku

Historia przechodzącej kryzys małżeński pary, która dla podratowania relacji udaje się na "seks weekend" do luksusowego hotelu, znana jest w Trójmieście dzięki spektaklowi Teatru Wybrzeże. Historię tę zobaczyć można także w wykonaniu Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku. Uzbrojeni w podręcznik "Seks dla opornych" małżonkowie poszukują remedium na nudę w sypialni. Czy weekend we dwoje z dala od codzienności i tytułowy poradnik wystarczą do rozbudzenia wielkich namiętności? Czy namiętny seks po tylu latach jest jeszcze możliwy? Odpowiedzieć na te pytania spróbują Hanna Piotrowska i Krzysztof Kluzik. Bilety w cenie 50 zł.

TVP, Polsat, TVN i TV Trwam zobaczyć można w krzywym zwierciadle w spektaklu "Telewizja kłamie". Jak bardzo? Przekonajcie się 19 maja w Scenie Teatralnej NOT. TVP, Polsat, TVN i TV Trwam zobaczyć można w krzywym zwierciadle w spektaklu "Telewizja kłamie". Jak bardzo? Przekonajcie się 19 maja w Scenie Teatralnej NOT.
19.05, godz. 16:30 - "Telewizja kłamie", Scena Teatralna NOT

Prawdę zawartą w tytule spektaklu znamy nie od dziś, ale nieustannie potrafi śmieszyć uświadomienie sobie, jak daleki od prawdy jest przekaz telewizyjny. Autor tekstu i współreżyser - Michał Paszczyk z kabaretu Paranienormalni - punktuje absurdy i paradoksy, jakie znajdziemy na srebrnym ekranie oraz różnice w przekazywaniu wiadomości. Atrakcyjna obsada oraz widz w roli telewidza, decydującego, którą telewizję chcę oglądać - TVP, TVN, Polsat czy TV Trwam, decydują o poziomie zabawy. Tamara Arciuch jako Małgosia Różenek, Bartosz Opania jako Krzysztof Zniemiec, Adam Fidusiewicz jako Marcin Prochop, Bartłomiej Kasprzykowski jako Krzysztof Wybisz (zbieżność nazwisk bohaterów z przedstawicielami mediów oczywiście nieprzypadkowa) rozbawić mają widzów do łez. Czy tak się stanie, przekonać się można 19 maja. Bilety w cenie 85-115 zł.

19.05, godz. 18 - "Ośrodek wypoczynkowy", Teatr na Plaży w Sopocie

Do Teatru na Plaży po raz kolejny przyjeżdża Komuna Warszawa. "Ośrodek wypoczynkowy" cenionej reżyserki Anny Smolar jest próbą stworzenia ironicznej utopii. W miejscu obecnej awangardowej sceny teatralnej mieści się jeden z ośrodków wypoczynkowych - miejsc relaksu i warunkowania społecznego, powstałych dzięki Narodowemu Programowi Zbiorowego Wypoczynku. Ośrodek ten, podobnie jak pozostałe tego typu placówki, wychodzi naprzeciw pragnieniom towarzyszącym każdemu obywatelowi. Potrzebie świętego spokoju, nieangażowania się w cudze sprawy, zadbania o własny interes i komfort. Dzięki ośrodkom wypoczynkowym można nareszcie poczuć szczerą ulgę. Wszystkie decyzje zostały już podjęte, wszystkie sprawy załatwione, sytuacja wewnętrzna i zewnętrzna jest stabilna, a dobrobyt jest na wyciągnięcie ręki. Czas odpocząć. Na scenie m.in. Marta Ścisłowicz, Andrzej Konopka czy Sonia Roszczuk. Bilety w cenie 60-70 zł.

"SPA - Salon Ponętnych Alternatyw" to miejsce, gdzie splot niefortunnych zdarzeń prowadzi do zaskakujących zwrotów akcji. Spektakl zobaczyć można 22 maja w Scenie Teatralnej NOT. "SPA - Salon Ponętnych Alternatyw" to miejsce, gdzie splot niefortunnych zdarzeń prowadzi do zaskakujących zwrotów akcji. Spektakl zobaczyć można 22 maja w Scenie Teatralnej NOT.
22.05, godz. 20 - "SPA - Salon Ponętnych Alternatyw", Scena Teatralna NOT

Nie każdy kierownik hotelu ma okazję gościć tajemniczego Prezesa, czyli Szefa wszystkich Szefów, od którego zależy być albo nie być hotelu, którym kieruje. Taka szansa trafia się Hubertowi, kierownikowi hotelu w Zakopanem, który od miesięcy przygotowuje się na tę jakże ważną wizytę. Splot niefortunnych zdarzeń i góralska gwara sprawiają, że najwyższy rangą dostojnik trafia do pokoju, w którym nic nie wygląda tak, jak powinno. Mimo że widok z okna jest na Giewont, uwagę Prezesa przykuwa coś zupełnie innego... Nie wszystko jednak jest stracone, ponieważ Prezes pożyteczne połączył z przyjemnym i zaprosił do hotelu kochankę, nie mając pojęcia o tym, że żony też czasem robią niespodzianki... Propozycja Teatru Kamienica w Warszawie z pewnością ubawi wielbicieli humoru w stylu innej produkcji Emiliana Kamińskiego - "ZUS, czyli Zalotny Uśmiech Słonia". Grają m.in. Paulina Holtz, Anna Powierza czy Arkadiusz Janiczek. Bilety w cenie 90-120 zł.

26.05, godz. 19 - "Basia Oblesia", Teatr BOTO w Sopocie

Ewelina Gronowska raz na jakiś czas czuje potrzebę, by wejść w skórę Basi Oblesi, a może odwrotnie - Basia Oblesia nie mieści się Ewelinie Gronowskiej. Jak twierdzi sama zainteresowana, "Basia zamieszkuje bagniste tereny, gdzieś pomiędzy standupem a monodramem. Odżywia się atencją. Ładna i brzydka. Taka i siaka. Lubi pokazywać cycki, ale oczywiście nigdy tego nie robi, nigdy! Potrafi ugryźć, doprowadzona do ostateczności spuszcza Baśkę ze smyczy, bez kagańca". Monodram z tekstem Mateusza Pakuły pokaże sopocki Teatr BOTO. Bilety w cenie 30-35 zł.

Spektakl "Wałęsa w Kolonos" z Jerzym Stuhrem w roli głównej w Teatrze Szekspirowskim zagrany zostanie w ramach Święta Wolności i Solidarności aż czterokrotnie (po dwa razy 6 i 7 czerwca). Spektakl "Wałęsa w Kolonos" z Jerzym Stuhrem w roli głównej w Teatrze Szekspirowskim zagrany zostanie w ramach Święta Wolności i Solidarności aż czterokrotnie (po dwa razy 6 i 7 czerwca).
31.05, godz. 17:30 i 20 - Kochanie wróciłem, Scena Teatralna NOT

Klasyczna komedia spod znaku "co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?". Właścicielka dobrze prosperującego wydawnictwa ma atrakcyjnego adoratora, dorosłego syna i byłego męża, który chętnie do niej wróci. Syn nie zna ojca, ojciec nie wie, że ma syna, adorator nie wie nic o byłym mężu, były mąż nie akceptuje adoratora, który adoruje nie tylko żonę byłego męża, o czym, oczywiście Severine nie wie. Do tego dochodzi druga była żona byłego męża Severine... Cały ten galimatias to gotowy przepis na komedią sytuacyjną, wyreżyserowaną przez specjalistę od lekkiego repertuaru, Tomasza Dutkiewicza. Na scenie m.in. Maria Pakulnis, Marta Wierzbicka, Wojciech Wysocki czy Bartosz Obuchowicz. Bilety w cenie 70-120 zł.

6-7.06, godz. 18:30 i 21 - "Wałęsa w Kolonos", Gdański Teatr Szekspirowski

Teatr Łaźnia Nowa z Krakowa do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego przywiezie "Wałęsę w Kolonos" w ramach Święta Wolności i Solidarności. Twórcy snują wielonarracyjną opowieść na kanwie starożytnej tragedii "Edyp w Kolonos". Interesuje ich archetyp przywódcy, figura lidera, którą odnajdują i w postaci mitologicznej, i w tej współczesnej, stojącej na rozstajach życia politycznego. W spektaklu Bartosza Szydłowskiego na scenie spotyka się ok. 40 osób, w tym kreujący główną rolę Jerzy Stuhr, ekipa aktorska Teatru Łaźnia Nowa, aktorzy-amatorzy, świadkowie historii i politycy. Bilety w cenie 25-50 zł.

"Selfie.com.pl" jest komedią, w której rodzice starają się zadbać o los swoich samotnych pociech. Jak przysłużą się dzieciom, 9 czerwca dowiedzą się widzowie w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. "Selfie.com.pl" jest komedią, w której rodzice starają się zadbać o los swoich samotnych pociech. Jak przysłużą się dzieciom, 9 czerwca dowiedzą się widzowie w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.
8.06, godz. 18 - "Polacy wyjaśniają przyszłość", Teatr na Plaży

Za 100 lat nie będzie kolei, nie będzie włosków na ciele, nie będzie wystających żył, nie będzie jajek, nie będzie czapek z daszkiem, niestety nie będzie skarpetek, nie będzie ogni sztucznych, nie będzie teatru. Teatr okaże się zupełnie nieuniwersalny. I się skończy. Wbrew poprzednim przewidywaniom. Jeśli w ogóle coś będzie, to na pewno będą Matki. Także te zatroskane. Polacy nie nadają się do wyjaśniania przyszłości tak samo, jak cała reszta świata. A mimo to z entuzjazmem rzucają się w amatorską futurologię. Samplując i remiksując dziedzictwo marudzenia, rodzeństwo Jaśminy i Piotra Polaków buduje siłę wywrotową. Set dj'ski Polaków to przewrotne zmaganie z pesymistyczną wersją przyszłości. Czy potrafią uwolnić się od czarnowidztwa własnej matki? Oryginalny projekt Nowego Teatru w Warszawie w wykonaniu Jaśminy i Piotra Polaków reżyseruje Wojtek Zamilski. Bilety w cenie 60-70 zł.

9.06, godz. 17 - "Selfie.com.pl", Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku

Kolejny miłosno-komediowy galimatias, tym razem w reżyserii Marii Seweryn. W małym mieszkanku wielkiego blokowiska mieszka Brygida, przebojowa, nowoczesna kobieta, która ze względu na swoje doświadczenia miłosne, nienawidzi mężczyzn. Jej niechęć jednak nie przeszkadza w tym, by szukać mężczyzny dla swojej córki Izabelli - typowego "mola książkowego". Matka wykorzystuje do tego portal społecznościowy. Z kolei w innym małym mieszkaniu wielkiego blokowiska żyje Gerard ze swoim synem Pawełkiem. Gerard, od którego żona odeszła, wybierając związek z jego szefem, jest zrażony do kobiet. Jednak martwi się o swojego Pawełka, który w natłoku pracy, nie ma czasu, by znaleźć sobie partnerkę. Dlatego również Gerard postanawia znaleźć ją za niego - za pośrednictwem Internetu. Co wydarzy się na spotkaniu Izabelli i Pawełka, jeśli w ogóle do niego dojdzie? Bilety w cenie 100 zł.

Opinie (9)

 • (4)

  Fajnie, że część z tych spektakli to nie są gnioty z "telewizyjnymi twarzami". Szkoda jednak, że dokładnie wtedy, kiedy wystawiają "Ośrodek wypoczynkowy" w Sopocie, w Gdyni jest legnicka "Wierna wataha". Trochę szkoda, że "Wałęsę w Kolonos" będzie można aż trzy razy zobaczyć w Trójmieście w krótkim czasie... Przypuszczam, że wszyscy zainteresowani obejrzą ten spektakl w Gdyni na R@Porcie, więc Szekspirowski mógłby sprowadzić coś, czego w Trójmieście nie można zobaczyć.

  • 6 1

  • Mylisz się (3)

   Nie wszyscy zainteresowani zobaczą to na Raporcie, bo jak zwykle do otwartej sprzedaży trafiło mało biletów. Pozostałe propozycje to wyjątkowe gnioty. Lepiej się wybrać do Teatru Wybrzeże i za jedną trzecią ceny doświadczyć czegoś interesującego. Np. 7-9 maja grają "Broniewskiego" - ciekawa sztuka z genialną rolą Roberta Ninkiewicza.

   • 0 1

   • (2)

    Trudno mi odeprzeć ten argument, bo bez problemu udało mi się kupić bilet na R@Port na "Wałęsę...". Jakie propozycje uważasz za gnioty (i dlaczego)? Z tego artykułu czy z R@Portu? Jeżeli masz na myśli artykuł to zgadzam się - poza "Ośrodkiem...", "Polakami..." i "Wałęsą..." nie ma nic dobrego, ale to już napisałam w pierwszym komentarzu. "Broniewski" jest dobry, ale na tyle stary, że każdy zainteresowany widział (pewnie nawet kilka razy), ale póki jest frekwencja - niech grają. Szkoda, że tak dobre spektakle ("Broniewski", "Portret damy") nie mają następców...

    • 3 0

    • . (1)

     Miałem na myśli propozycje z artykułu. Te z Raportu są mi obce i zmieni się to dopiero za trzy tygodnie.

     • 0 0

     • Moim zdaniem nastąpił pewien progres. Dotychczas gościnne to były niemal wyłącznie gnioty z "telewizyjnymi twarzami", a w maju i czerwcu wreszcie pojawią się wartościowe propozycje (tj. "Ośrodek...", "Polacy...", "Wałęsa..."). Szkoda, że tak rzadko i tych nakładających się terminów...

      • 3 0

 • Przyjechali stoliczni aktorzy do interioru.

  • 1 5

 • Shtur...fuuuujjj (1)

  Szkoda, ze lepszych aktirów zobaczyc nie można...

  • 1 15

  • Z tych najlepszych to zostal tylko jeden,

   ale on raczej na scenie politycznej i ewentualnie na deskach

   taboretu.

   • 4 1

 • Do lasu na spacer

  • 0 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA

wystawa

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki

wystawa

Wystawa Truso - legenda Bałtyku

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

W jakim trójmiejskim teatrze grała Teresa Budzisz-Krzyżanowska?

 

Najczęściej czytane