• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Spektakl "Yotam. Studium o matce"

Fundacja Kultury Zbliżenia zaprasza na premierę spektaklu "Yotam. Studium o matce", która odbędzie się 25 czerwca 2023 roku o godzinie 18:00 w Nowej Synagodze w Gdańsku przy ul. Partyzantów 7.

Spektakl powstał na podstawie dramatu "Yotam", izraelskiej dramatopisarki Navy Semel w tłumaczeniu Anny Krukowskiej-Cegielskiej i tekstu Krzysztofy Gomółki-Pawlickiej inspirowanego relacjami matek osób z niepełnosprawnościami.

To poruszający monolog matki chłopca cierpiącego na zespół Downa w przededniu jego pójścia do szkoły. Tekst rozpoczyna się dobitnym podkreśleniem własnej tożsamości. "Nazywam się Zula Carmel, lat trzydzieści sześć, sfrustrowana kobieta" - mówi bohaterka. Ale niebawem okaże się, że ów akt samookreślenia zostanie zanegowany przez większość społeczeństwa - Zula będzie definiowana wyłącznie jako matka stygmatyzowanego dziecka, zmuszona do porzucenia wszelkich ambicji (mówi o sobie per "niespełniony Picasso") na rzecz dbania o rozwój syna.

Bohaterka przeprowadza widza przez szereg sytuacji, w których Yotam okazuje swoją bezgraniczną ufność i miłość, ale jej wypowiedź nie jest bynajmniej lukrowanym obrazem macierzyństwa "specjalnej troski". Utwór Navy Semel, którego prapremiera miała miejsce w 1987 roku w Teatrze Miejskim w Hajfie, grany od lat na całym świecie, ma oczywistą wartość uniwersalną.

Dla Krzysztofy Gomółki-Pawlickiej, która ma doświadczenie w pracy z osobami z niepełnosprawnością tekst Navy Semel to pretekst do dyskusji wokół wyzwań z jakimi borykają się rodzice, a zwłaszcza matki takich osób. Są to nierzadko wyzwania sprzeczne z oczekiwaniami społeczeństwa, przepełnione samotnością i brakiem realnej opieki ze strony państwa.

Wykonanie - Krzysztofa Gomółka-Pawlicka
Reżyseria - Marek Brand, Krzysztofa Gomółka- Pawlicka
Muzyka - Antoni Wojnar
Światło - Marek Brand
Projekt plakatu - Natalia Ablova
Produkcja - Fundacja Kultury Zbliżenia
Partner - Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku

Patronat medialny: www.trojmiasto.pl
Prawa autorskie tłumacza do sztuki "Yotam" w Polsce reprezentuje Agencja Dramatu i Teatru "ADiT"

Spektakl "Yotam. Studium o matce"
zainauguruje działalność Sceny Artystycznej Nowa Synagoga, w ramach której, odbywać się będą koncerty, spotkania autorskie, wystawy, wykłady tematyczne, przybliżające kulturę i tradycję żydowską. Ważnym elementem działalności sceny, będzie utworzenie teatru, prezentującego twórczość osób pochodzenia żydowskiego lub podnoszący tematykę związaną z kulturą i tradycją żydowską. W repertuarze znajdą się zarówno sztuki klasyczne, takich autorów jak Izaak Babel, Salomon Asz, Icyk Manger, jak i współczesnych autorów.

Semel, Nava
Ur. 1954 w Tel Awiwie, zm. 2017, wielokrotnie nagradzana izraelska powieściopisarka oraz dramatopisarka. Napisała kilkanaście utworów, w tym powieści, sztuki, scenariusze oraz libretta. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Telawiwskim. Pracowała jako dziennikarka, krytyczka sztuki, producentka muzyczna, radiowa i telewizyjna. Niezwykle aktywna zawodowo na wielu polach sztuki, prywatnie żona Noama Semela, wieloletniego dyrektora Teatru Cameri, osierociła trójkę dzieci. Była wyjątkową postacią, jej odejście miało charakter żałoby narodowej, na pogrzebie żegnały ją tysiące ludzi z całego świata. Nava Semel otrzymała Nagrodę Premiera Izraela w dziedzinie literatury w 1996 oraz nagrodę Pisarek Basenu Morza Śródziemnego we Francji 1994. Została uhonorowana tytułem Kobiety Roku w dziedzinie Literatury Miasta Tel Awiw (2007). Semel była członkinią Zarządu Dyrektorów Massuah - Instytutu Studiów nad Holokaustem oraz Fundacji na Rzecz Ofiar Holokaustu. Była również członkinią Rady Zarządzającej instytutu Yad Vashem. Uczestniczyła w międzynarodowych kongresach w Izraelu, Niemczech, Austrii, Francji, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Egipcie, Rumunii, Irlandii, Włoszech, Australii i innych państwach.

Krzysztofa Gomółka-Pawlicka
Aktorka, pedagożka, instruktorka teatralna, koordynatorka wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Absolwentka Policealnego Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie oraz Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego na kierunku filozofia oraz pedagogika opiekuńcza z socjoterapią. Współpracowała z Gdańskim Archipelagiem Kultury i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olsztynie realizując projekty teatralne integrujące osoby głuche i słyszące oraz z Teatrem Komedii Valldal. Współpracuje z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych. W pracy teatralnej najważniejszy jest dla niej kontakt międzyludzki i podkreślenie wagi obecności drugiego człowieka. "Teatr tworzą ludzie. Tworzą go relacje i chęć opowiedzenia o nich w szczególny sposób. Taki teatr kocham i taki pragnę robić - w którym rezonuje prawdziwa ludzka obecność".

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    30 zł
Bilety w cenie 30 zł w dniu spektaklu. WAŻNE: płatność TYLKO GOTÓWKĄ.
Rezerwacje biletów:
artsynagoga2023@gmail.com
tel. +48501049280

Opinie

Sprawdź się

Pierwszą siedzibą Teatru Muzycznego był...?