Impreza już się odbyła

Spacery Stocznia Gdańska szlakami kobiet

Na czym polegała praca suwnicowej? Jaką rolę odgrywały kobiety w strajkach? Czy bycie robotnicą było powodem do dumy? Jak wyglądało wsparcie socjalne osób pracujących w Stoczni i życie kulturalne zakładu? IKM zaprasza na spacery w ramach projektu Metropolitanka, które pokazują Stocznię Gdańską oczami suwnicowych, inżynierek, sprzątaczek i pracownic administracyjnych. Są bezpłatne i odbywają się języku polskim i rosyjskim.

Metropolitanka, to projekt Instytutu Kultury Miejskiej, który podkreśla ważną rolę kobiet w życiu miasta. Spacerując po Stoczni Gdańskiej można poznać historię odważnych działaczek Solidarności i pracownic zakładu. Trasy różnią się od siebie w zależności od tematu. Przewodniczki oprowadzają: trasą pracownic, trasą pracowniczo-strajkową, opowiadającą o kobietach budujących statki czy Annie Walentynowicz. Wycieczki po Starym i Głównym Mieście pozwalają na odkrycie życiorysów m.in. pisarki Joanny Schopenhauer, listonoszki Poczty Polskiej Marii Selonke czy pilotki i sędziny żużlowej Ireny Nadolny-Szatyłowskiej.

- Podczas spaceru po Stoczni Gdańskiej opowiadamy, jak praca w zakładzie wpłynęła na życie kobiet. Poznajemy bliżej historię niepokornej suwnicowej, animatorki kultury, działaczek Solidarności oraz codzienność strajku w Sierpniu 1980. To także anegdoty i ciekawostki np. na temat stoczniowego ogrodnictwa, z którego pochodziły tulipany i goździki rozdawane w zakładzie na Dzień Kobiet - mówi Anna Urbańczyk z Instytutu Kultury Miejskiej.

Wycieczki po Starym i Głównym Mieście latem 2019 roku odbywają się w języku rosyjskim. Trasa spacerów przypomina o gdańskich prekursorkach i działaczkach, kobietach silnych i odważnych. Przewodnicy i przewodniczki przybliżają historie m.in.: pierwszej reformatorki damskiego ubioru Clary Stryowskiej-Baedeker, współtwórczyni polskiego teatru amatorskiego w Gdańsku Tekli Glinieckiej, pilotki i sędziny żużlowej Ireny Nadolnej-Szatyłowskiej, powieściopisarkę Jadwigę Łuszczewską, autorkę "Panienki z okienka", listonoszkę Mariannę Selonkę oraz wiele innych kobiet, dzięki którym można odkryć historię Gdańska na nowo.

Spacery Stocznia Gdańska szlakami kobiet (j. polski): niedziele - godz. 16.00, środy i piątki od 3 do 31 lipca - godz. 18.00, środy i piątki od 2 sierpnia do 27 września - godz. 17.00. Start: Brama Historyczna do Stoczni Gdańskiej, Plac Solidarności. Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/435165150548110/.

Spacery Stocznia Gdańska szlakami kobiet (j. rosyjski): soboty 29 czerwca, 27 lipca, 31 sierpnia, 28 września, godz. 16.00. Start: Brama Historyczna do Stoczni Gdańskiej, Plac Solidarności. Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/618103625339519/.

Spacery po Starym i Głównym Mieście szlakami kobiet (j. rosyjski): soboty 6 lipca, 3 sierpnia, 7 września, godz. 16.00. Start: ul. Długi Targ 39/49, przed IKM. Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1049143921958301/.

Przeczytaj także

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Jak nazywa się gra komputerowa stworzona przez Mateusza Skutnika, której akcja rozgrywa się w Gdańsku?