• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Spacery Stocznia Gdańska szlakami kobiet

Na czym polegała praca suwnicowej? Jaką rolę odgrywały kobiety w strajkach? Czy bycie robotnicą było powodem do dumy? Jak wyglądało wsparcie socjalne osób pracujących w Stoczni i życie kulturalne zakładu? IKM zaprasza na spacery w ramach projektu Metropolitanka, które pokazują Stocznię Gdańską oczami suwnicowych, inżynierek, sprzątaczek i pracownic administracyjnych. Są bezpłatne i odbywają się języku polskim i rosyjskim.

Metropolitanka, to projekt Instytutu Kultury Miejskiej, który podkreśla ważną rolę kobiet w życiu miasta. Spacerując po Stoczni Gdańskiej można poznać historię odważnych działaczek Solidarności i pracownic zakładu. Trasy różnią się od siebie w zależności od tematu. Przewodniczki oprowadzają: trasą pracownic, trasą pracowniczo-strajkową, opowiadającą o kobietach budujących statki czy Annie Walentynowicz. Wycieczki po Starym i Głównym Mieście pozwalają na odkrycie życiorysów m.in. pisarki Joanny Schopenhauer, listonoszki Poczty Polskiej Marii Selonke czy pilotki i sędziny żużlowej Ireny Nadolny-Szatyłowskiej.

- Podczas spaceru po Stoczni Gdańskiej opowiadamy, jak praca w zakładzie wpłynęła na życie kobiet. Poznajemy bliżej historię niepokornej suwnicowej, animatorki kultury, działaczek Solidarności oraz codzienność strajku w Sierpniu 1980. To także anegdoty i ciekawostki np. na temat stoczniowego ogrodnictwa, z którego pochodziły tulipany i goździki rozdawane w zakładzie na Dzień Kobiet - mówi Anna Urbańczyk z Instytutu Kultury Miejskiej.

Wycieczki po Starym i Głównym Mieście latem 2019 roku odbywają się w języku rosyjskim. Trasa spacerów przypomina o gdańskich prekursorkach i działaczkach, kobietach silnych i odważnych. Przewodnicy i przewodniczki przybliżają historie m.in.: pierwszej reformatorki damskiego ubioru Clary Stryowskiej-Baedeker, współtwórczyni polskiego teatru amatorskiego w Gdańsku Tekli Glinieckiej, pilotki i sędziny żużlowej Ireny Nadolnej-Szatyłowskiej, powieściopisarkę Jadwigę Łuszczewską, autorkę "Panienki z okienka", listonoszkę Mariannę Selonkę oraz wiele innych kobiet, dzięki którym można odkryć historię Gdańska na nowo.

Spacery Stocznia Gdańska szlakami kobiet (j. polski): niedziele - godz. 16.00, środy i piątki od 3 do 31 lipca - godz. 18.00, środy i piątki od 2 sierpnia do 27 września - godz. 17.00. Start: Brama Historyczna do Stoczni Gdańskiej, Plac Solidarności. Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/435165150548110/.

Spacery Stocznia Gdańska szlakami kobiet (j. rosyjski): soboty 29 czerwca, 27 lipca, 31 sierpnia, 28 września, godz. 16.00. Start: Brama Historyczna do Stoczni Gdańskiej, Plac Solidarności. Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/618103625339519/.

Spacery po Starym i Głównym Mieście szlakami kobiet (j. rosyjski): soboty 6 lipca, 3 sierpnia, 7 września, godz. 16.00. Start: ul. Długi Targ 39/49, przed IKM. Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1049143921958301/.

Opinie

NIE PISZ Z NIENAWIŚCIĄ I HEJTEM.

TAKIE OPINIE SKASUJEMY.

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Jaki trójmiejski teatr dysponuje Nową Sceną?