• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Impreza już się odbyła

Sopot Molo Jazz Festival 2013 (4 opinie)

W pierwszy weekend sierpnia tradycyjnie zapraszamy na festiwal jazzowy w muszli koncertowej na Molo! Nowością tegorocznej imprezy będzie "Dzień Trójmiejski" (sobota), czyli prezentacja najciekawszych przedsięwzięć związanych z lokalną sceną jazzową.

maj 24-25

piątek - sobota, godz. 16:00

bilety 105,22 zł
ulgowy 19,66 zł
Kup bilet
lip 20

sobota, godz. 17:00

Gdynia,
bilety 115 - 189 zł
Kup bilet
sobota, godz. 17:00
pochód muzyków i publiczności ulicą Bohaterów Monte Cassino (od kościoła pw. św. Jerzego) do Molo

jazz - koncerty w Trójmieście


sobota, godz. 17:30
Detko Band
AlgoRhythm laureaci konkursu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w klubie Ucho
Dariusz Herbasz "Joy of Friendship"
Kuba Stankiewicz & Maciej Sikała "Spaces"


niedziela, godz. 17:30
Sami Swoi Orchestra
Maciej Fortuna Trio
Elec-Tri-City
Eryk Kulm Quartet


Po koncertach zapraszamy do Let's Art Cafe przy fontannie na nocne jam-sessions!


Detko Band

Zespół od początku związany z festiwalem - "siła napędowa" pochodu otwierającego imprezę. Liderem grupy jest charyzmatyczny saksofonista i klarnecista Jerzy Detko - bon vivant trójmiejskiej sceny jazzowej, ale także były trzykrotny rekordzista i mistrz Polski w dziesięcioboju, obecnie sportowy pedagog.

Jerzy Detko - saksofon tenorowy, klarnet
Marek Jurski - fortepian
Jozef Niezgoda - gitara basowa, tuba
Janusz Odziomek - gitara, banjo
Adam Wiśniewski - puzon
Marek Horewicz - trąbka
Włodzimierz Przyszczypkowski - perkusja
Adam Detko - saksofon tenorowy, śpiew
Maciej Flont - saksofon tenorowy


AlgoRhythm

Tegoroczni laureaci Przeglądu Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni.
Jest to świeży powiew na młodej trójmiejskiej scenie jazzowej. Projekt ten powstał w styczniu 2013 roku; członkami zespołu są studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku. Muzyka AlgoRhythm to przede wszystkim własne kompozycje, oscylujące wokół nowoczesnego jazzu.

Emil Miszk - trąbka
Piotr Chęcki - saksofon
Szymon Burnos - fortepian
Krzysztof Słomkowski - kontrabas
Sławomir Koryzno - perkusja


Darek Herbasz "Joy of Friendship"

Kwintet trójmiejskiego saksofonisty Darka Herbasza, do którego muzyk zaprosił znakomitych trójmiejskich jazzmanów. Zespół z powodzeniem podąża drogą wyznaczoną w 70-ych latach przez grupy Pharoah'a Sandersa czy McCoy'a Tynera. Taki oszczędny, pięcioosobowy skład wzmacnia siłę znakomitych kompozycji lidera i umożliwia zaprezentowanie muzykom swoich niezwykłych umiejętności. Dublowanie instrumentarium - dwa tenorowe saksofony - niesie ze sobą ryzyko wzajemnego powielania partii i funkcji obu solistów w ramach zespołu. Na szczęście lider doskonale wie, co można zrobić w takiej instrumentalnej konfiguracji - pozwala na podkreślanie dysonansów w ramach unison, ale i budowanie harmonii.

Darek Herbasz - saksofon tenorowy
Tomasz Grzegorski - saksofon tenorowy
Piotr Mania - fortepian
Adam Żuchowski- kontrabas
Tomasz Sowiński - perkusja


Kuba Stankiewicz & Maciej Sikała "Spaces"
Od kilkunastu lat Kuba Stankiewicz należy do ścisłej czołówki polskich pianistów jazzowych, czego potwierdzeniem jest m.in. tegoroczna nominacja do nagrody Akademii Fonograficznej FRYDERYK 2013 w kategorii Album Roku- Muzyka Jazzowa (album "Spaces").Pianistyka Kuby Stankiewicza, choć wyrasta z klasycznych amerykańskich wzorów, częściej zmierza w stronę romantycznej liryki niż dynamicznych ekstremów. W każdym wypadku jest to jednak rasowy jazz osadzony w przekonującym timingu i otwarty na partnerów.

Maciej Sikała - jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, trójmiejski saksofonista tenorowy i sopranowy, kompozytor, pedagog. W latach 90-ych związany z supergrupą Miłość, od wielu lat nagrywa i koncertuje z powodzeniem na własne konto. Znany też z licznych kolaboracji muzycznych, których znakomitym przykładem jest właśnie "Spaces".

Kuba Stankiewicz - fortepian
Maciej Sikała - saksofony
Wojciech Pulcyn - kontrabas
Sebastian Frankiewicz - perkusja


Sami Swoi Orchestra

Jedna z najbardziej popularnych polskich orkiestr jazzowych. Założył ją w 1968 roku trębacz Julian Kurzawa, a od 1990 roku liderem jest puzonista Jan Młynarczyk. Repertuar zespołu to utwory słynnych orkiestr swingowych: Blenna Millera, Benny'ego Goodmana, Duke'a Ellingtona, Counta Basiego i wielu innych. Sami Swoi zaczynali od tradycyjnego jazzu i rytmów tanecznych, a nowoczesne brzmienia w stylu jazz - rock, blues czy funky, zawsze stanowią mocny punkt prezentowanego programu.

Uhonorowaniem wieloletniej działalności było przyznanie zespołowi w 1998 i 2008 roku najbardziej prestiżowej nagrody dla zespołu jazzu tradycyjnego w Polsce - Honorowej Złotej Tarki.

Jan Młynarczyk - puzon, lider
Marek Markowski - fortepian
Andrzej Michalak - gitara basowa
Zbigniew Lewandowski - perkusja
Adam Lepka - trąbka
Karol Gola - saksofon altowy
Waldemar Rakowski - saksofon tenorowy, klarnet


Maciej Fortuna Trio

Maciej Fortuna - trębacz, kompozytor, aranżer, dwukrotny laureat Jazz Top 2010 i 2011 w kategorii "Nowa Nadzieja", wg ankiety czytelników czasopisma Jazz Forum, do współpracy przy realizacji niniejszego projektu zaprosił doświadczonych muzyków: jednego z najznakomitszych polskich kontrabasistów - Piotra Lemańczyka oraz świetnego, wysoko cenionego w naszym kraju perkusistę - Krzysztofa Gradziuka. W ich muzyce można odnaleźć wszystko to, co decyduje o wyjątkowości i mocy jazzu. Kompozycje, które w większości stworzył lider, to zapadające w pamięć linie melodyczne, przy czym są one na tyle przestrzenne, że pozostawiają miejsce na rozbudowane improwizacje.

Maciej Fortuna - trąbka
Piotr Lemańczyk - kontrabas
Krzysztof Gradziuk - perkusja


Elec-Tri-City

Zespół, założony w połowie 2011 roku z inicjatywy Janusza Mackiewicza, tworzą muzycy, którzy przyjaźnią się od wielu lat i współpracują ze sobą w różnych formacjach. Ich doświadczenia, wyniesione z obcowania z akustycznymi instrumentami, nabierają w tym projekcie nowej wartości. Połączenie jazzowych melodii i harmonii, oraz rytmów wywodzących się z lat 70. z elektro-przestrzeniami, wyzwalanymi za pomocą współczesnych instrumentów elektronicznych, stało się niewyczerpanym źródłem nowych inspiracji, nowej energii. Zestawienie współczesnej technologii z tradycją muzyki jazzowej przyczyniło się do powstania kompozycji silnie nacechowanych emocjami i utrzymanych w klimatach od surf rocka po nu-jazz.

Marcin Wądołowski - gitara
Dominik Bukowski - xylosynth
Janusz Mackiewicz - gitara basowa
Grzegorz Sycz - perkusja


Eryk Kulm Quartet

Eryk Kulm - perkusista jazzowy, muzyczny samouk. Debiutował w gdańskim Triu Marcina Jarnuszkiewicza w konkursowej części Studenckiego Festiwalu Jazzowego "Jazz nad Odrą" '73 we Wrocławiu. W 1974 r. związał się z grupą Jazz Carriers. Po jej rozwiązaniu grał w zespole krakowskiego Teatru Stu. W latach 1976-1989 przebywał w USA. Przez kilka miesięcy był stypendystą Berklee College of Music w Bostonie. Grał z zespołami amerykańskimi w klubach jazzowych Nowego Jorku, Chicago, Miami i Los Angeles. Po powrocie do kraju w 1989 r. okazjonalnie współpracował ze Zbigniewem Namysłowskim, Andrzejem Jagodzińskim, Wojciechem Karolakiem, Jackiem i Wojciechem Niedzielami, Tomaszem Szukalskim, Piotrem Wojtasikiem i Janem Ptaszynem Wróblewskim. Od 1990 r. prowadzi własny zespół Quintessence. O sobie mówi: "Jestem Sopociakiem. W czasie mojego dzieciństwa i lat młodzieńczych, Trójmiasto było oazą Sztuki. Teatry, wystawy, kluby jazzowe, były miejscem mojego dorastania." W 2009 roku dał wspaniały, energetyczny koncert na naszym festiwalu, teraz powraca z nowym programem.

Eryk Kulm (PL) - perkusja
Osian Roberts (UK) - saksofon
Reggie Moore (USA) - fortepian
Adam Kowalewski (PL) - kontrabas

Opinie (4)

  • czekam na Eryka Kulma

    zawsze z niecierpliwością i za każdym razem mam nadzieję, że choć część koncertu będzie tak znakomita jak ten z sali koncertowej Trójki Polskiego Radia...

    • 10 1

  • Gdzie jest Sopot Molo Jazz Festival?

    Dlaczego dziś na pierwszej stronie portalu trojmiasto.pl nie widnieje informacja o Sopot Molo Jazz Festival ???
    Ani w wydarzeniach kulturalnych ani w górnym pasku nad informacjami...

    • 6 0

  • AlgoRhytm wymiótł

    Na początek lider zespołu pyszałkowato opowiedział o swoim sukcesie (niech wybaczy jeśli to była ironia to słabo zrozumiała) na międzynarodowym konkursie, ale kiedy zaczęli grać okazało się, że to nie były czcze przechwałki! Naprawde nieźle się tego słuchało, mamy młode talenty że szczęka opada. Czemu nie mamy przemysłu muzycznego, który zaproponuje tym młodym ludziom kontrakt?

    • 2 0

  • A co zrobił Janusz Mackiewicz?

    to, samo. nie wiem o co chodzi ale teksty typu: to bardzo trudne, skomplikowane, nie wiem czy sobie poradzę ale spróbuję.
    Muzycy - wychodzicie i gracie ! Nie kokietujcie ;) Aby nie wspomnieć o przechwałkach.
    Dominik Bukowski - rewelacja ! :) Jak zawsze zresztą.

    Projekt ciekawy, mało jazzowy ale pozwolił przenieść się do końcówki lat 60...

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Co to jest Monumental Art?