stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Sopockie Dni Sztuki Wokalnej

SOPOCKIE DNI SZTUKI WOKALNEJ

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


FINAŁ VIII Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego Impressio Art - Sopot 2016:

Ceremonia wręczenia nagród
Koncert laureatów

***

RECITAL NADZWYCZAJNY

EWA WOLAK - kontralt
ANNA MIKOLON - pianistka

W programie:

G. Verdi - aria Ulriki "Re dell'abisso, afrettati" z opery Un ballo in maschera (Bal maskowy)
C. Saint Saëns - aria Dalili "Mon coeur s'ouvre à ta voix" z opery Samson et Dalila
G. Bizet - "Habanera" z opery Carmen
G. Bizet - "Seguidilla" z opery Carmen
G. Rossini - aria Izabeli "Cruda sorte" z opery L'italiana in Algeri (Włoszka w Algierze)

PATRONAT: Narodowe Centrum Kultury
Prezydent Miasta Sopotu
Polskie Stowarzyszenie Pedagogów Śpiewu
MECENAT: Grupa ENERGA
SPONSOR: Bauhaus sp. zo.o.

EWA WOLAK - kontralt.
Artystka obdarzona jest głosem o niezwykłej ciemnej barwie, dużej skali, a także biegłości, co umożliwia jej wykonywanie bardzo różnorodnego repertuaru - od muzyki dawnej przez Rossiniego, Verdiego,Wagnera po współczesną. Absolwentka wydziału wokalnego Krakowskiej Akademii Muzycznej (dyplom z wyróżnieniem). Jako stypendystka Deutscher Akademischer Austauschdienst ukończyła z wyróżnieniem studia podyplomowe w Hochschule für Musik w Karlsruhe oraz z wyróżnieniem studia operowe w Institut für Theater und Musik tejże Uczelni. Jest laureatką renomowanych konkursów wokalnych m.in. GRAND PRIX MARIA CALLAS w Atenach, Int.Vocal Competition w 's Hertogenbosch (Holandia). Brała udział w licznych festiwalach europejskich m.in.:. Warszawska Jesień, Wratislawia Cantans, Muzyka w Starym Krakowie, Tiroler Wagner Festspiele w Austrii, Internationale Haendel Festspiele w Getyndze, Karlsruhe, Halle, Klangbogen Festival Wien Festival de Radio France w Paryżu/ Montpellier, Międzynarodowy Festiwal Muzyki w Wilnie i in. W 2003 roku w dwusetną rocznicę śmierci H. Berlioza, na Festiwalu Wratislavia Cantans artystka wraz z Sinfonią Varsovią wykonała owacyjnie przyjetą, ekspresyjną Śmierć Kleopatry tegoż kompozytora - muzyczny klejnot skomponowany na konkurs Prix de Roma. Związana jest z Badisches Staatstheater w Karlsruhe, (gdzie z wielkim sukcesem wykonuje partie solowe w operach Wagnera, Verdiego, Glinki i in.), współpracuje z Deutsche Oper w Berlinie. Jest cenioną odtwórczynią czołowych partii w operach i oratoriach Haendla i Rossiniego (m.in. świetne wykonanie partii Isabelli w operze "L'ITALIANA IN ALGERI"- National Opera de Montpellier). Występuje gościnnie w Komische Oper Berlin, Nationaltheater Mannheim, Opera National de Montpellier, Finnish National Opera Helsinki, Theater an der Wien, Théatre du Capitole de Toulouse, Teatro Verdi di Trieste, Teatro Lirico di Cagliari i wiele innych. Koncertowała z takimi orkiestrami jak: Filharmonia Narodowa w Warszawie, NOSPR, Sinfonia Varsovia, Münchner Philharmonie, Kölner Philharmonie, Concertgebouw Amsterdam, Mozarteum Salzburg, Orchestre Philharmonique de Radio France Paris, Deutsche Haendel Solisten, Les Talens Lyriques Paris, Combattimento Consort Amsterdam i inne. Za swoje osiągnięcia artystyczne Ewa Wolak została uhonorowana Europejską Nagrodą w Dziedzinie Kultury. W roku 2011 artystce nadano honorowy tytuł Opery Niemieckiej - Kammersängerin.

ANNA MIKOLON - absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu prof. A. Artykiewicza. Zdobywczyni I nagrody w Konkursie Muzyki Dawnej w Łodzi. Laureatka Konkursu o Stypendium Towarzy-stwa im. F. Chopina w Warszawie oraz Konkursu o Stypendium Fundacji Sztuki Dziecka. Laureatka Konkursu Solfeżowego Szkół Muzycznych II st. Uczestniczka Mistrzowskich Kursów Pianistycznych w Łodzi, Warszawie i Wrocławiu. Staż artystyczny w zakresie kameralistyki fortepianowej w Akademii Muzycznej w Warszawie u prof. K. Jankowskiej-Borzykowskiej. Doktorat pod kierunkiem prof. A. Prabuckiej-Firlej. Związana z Operą Bałtycką (42 opery w repertuarze, ok. 1000 prób, 180 spektakli jako muzyk orkiestrowy, Nagroda POB za realizację opery Rosenkavalier R. Straussa), współpracowała z Teatrem w Ingolstadt, realizowała Gwałt na Lukrecji B. Brittena dla TV Mezzo. Zatrudniona w SM II st. w Gdańsku-Wrzeszczu (2 Nagrody Dyrektora ZSM) oraz na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku. Uczestniczy w konkursach wokalnych (4 wyróżnienia dla pianisty). Jako kameralistka współpracuje również z instrumentalistami. Pianista podczas kursów mistrzowskich: prof. U. Kryger, prof. J. Rappe, prof. B. Harasimowicz, prof. R. Minkiewicza, prof. P. Esswooda, prof. C. Desderiego, A. Orlowitza, A. Savy, W. Mrozka. Ma w swoim dorobku nagrania: pieśni F. Chopina i S. Moniuszki z K. Sergielem, solo fortepianowe w op. Rosenkavalier R. Straussa z orkiestrą POB, pieśni R. Kłoczko z M. Gargałą, pieśni B. Brittena (habilitacja M. Fedyk-Klimaszewskiej), pieśni V. Belliniego i G. Verdiego (doktorat P. Lempy), pieśni M. K. Ogińskiego (doktorat J. Szymańskiego), utwory kameralne J. Bruzdowicz (doktorat L. Górskiej), utwory solowe i kameralne D. Szostakowicza.

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Tajemniczy artysta, nazywany "gdyńskim Banksym", którego serię rzeźb można było zobaczyć w różnych zakątkach Gdyni, ma ksywkę: