• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Impreza już się odbyła

Solidarność - Drogi do Porozumienia (7 opinii)

Wystawa "Solidarność - Drogi do Porozumienia" pokazuje historię i idee solidarnościowej walki o: wolności słowa i religii, praworządności, równości, wolności, godności pracy i prawa do organizowania się w obronie swoich praw. Na ekspozycję składają się miedzy innymi: fotografie, filmy i nagrania dźwiękowe, dokumentujące wydarzenia doprowadzające do powstania demokracji w Polsce, a także ikonografia związana z Solidarnością, muzealia z Sierpnia 1980 czy urządzenia podziemnej poligrafii.

17 kwietnia - 8 maja 2024, godz. 18:00

Wstęp wolny

10 maja - 2 czerwca 2024, godz. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
W Sali BHP, gdzie zlokalizowana jest wystawa, znajduje się wiele wartych uwagi eksponatów, miedzy innymi: oryginalny stół, przy którym podpisane zostało jedno z najważniejszych Porozumień Sierpniowych czy jedna z trzech kopii tablic z 21 postulatami strajkujących, których oryginały są wpisane na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Można także obejrzeć liczne zdjęcia i książki obrazujące historię Solidarności oraz sztandary Związku. Jednym z nowych eksponatów jest rzeźba robotnika z uniesionymi w geście zwycięstwa rękami (autorstwa Juriany Jur), która zastąpiła stojący tu do 1990 roku wizerunek Lenina.

Zobaczymy też kolekcję znaczków poczty podziemnej (Poczty KPN, Niezależnej Poczty Pomorza, Poczty Solidarności i Poczty Podziemia lat 1981-1990 , graficznie standy opisujące historię Polskiej drogi do niepodległości, przedstawioną w nieco groteskowy sposób.

Jeden ze znaczków został wykonany przez Zygmunta Błażka (twórcy wielu znaczków, zwłaszcza w trakcie pobytu w obozie w Strzebielinku), przedstawiający grafikę "socjalistycznego łachmaniarza", która bardzo mocno przyjęła się i była później powielana na murach, ulotkach i plakatach. Socjalistyczny łachmaniarz obrazował to, jak czuł się obywatel PRL, zwłaszcza w okresie stanu wojennego. Grafika była nieco przerysowana, jednak trafiona.

Wystawa wpisuje się także we współczesne trendy i odpowiada na oczekiwania młodego pokolenia. Podkreśla ponadczasowe wartości, które także i dzisiaj są związane z dochodzeniem do porozumienia. Prezentuje treści w interaktywny i multimedialny sposób i wykorzystuje nowoczesne technologie. Dwa infokioski pozwalają nie tylko na ciekawe poznanie historii, ale i na dobrą zabawę, np. poprzez zrobienie sobie zdjęcie na wybranym tle, obrazującym wydarzenia Sierpnia 1980.

Wystawa jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Wystawa "Solidarność - Drogi do Porozumienia" znajduje się w historycznej Sala BHP zlokalizowanej terenie byłej Stoczni Gdańskiej. Niegdyś był to magazyn torped i zbrojenia okrętów wojennych Prus i III Rzeszy, dzisiaj pełni funkcję centrum wystawienniczo-konferencyjnego.


Wystawa: "Solidarność - Drogi do Porozumienia"
Data: do grudnia 2013
Godzina: pon. - pt. 10:00- 18:00
Miejsce: Budynek Sali BHP
Adres: Doki 1, budynek 131 a
Bilety: wstęp wolny
Kontakt: 58/308-42-24, salabhp@solidarnosc.org.pl

Opinie (7)

  • To wszystko o kant tego okrąglego stołu roztrzasnąć! (1)

    Dorobili się sprzedawczyki na naszych karkach, na biedzie naszych rodzin, na emigraci naszych dzieci. Nażarli się . Smacznego!

    • 7 5

    • Jakie drogi POrozumienia?

      Mafijne chyba!

      • 3 0

  • szkoda że z tych ideii została kupa g... to był dopiero przekręt !!!

    • 6 2

  • Prowokacja wobec ludzi? taki performance polityczny ?

    • 3 2

  • a gdzie jest ta wolność?

    urzędasy kradną, podatki nas wykańczają, wałki na lewo i na prawo, a szarak-obywatel nie ma nawet czym się bronić przed napaścią we własnym domu. No ale jest WOLNOŚĆ! Wolność emigracji...

    • 5 0

  • Polski skansen dla obywateli z UNII

    Wykastrowali naród polski, to wstyd i hańba ! Zlikwidowali dla siebie zagrożenie jakim była, nie żadna pseudo SOLIDARNOŚĆ, tylko jedność polaków w słusznej sprawie, niszcząc lub dzieląc na spółki wszystkie większe, kluczowe zakłady pracy by zmniejszyć zagrożenie strajkiem całej Polski, tym samym zabijając ducha w narodzie, prawdziwą wolność nie ta z Unii Europejskiej, kolejną niewolą po komunizmie. I pomyśleć ze kiedyś gdy rząd podwyższył cenę papierosów o 20gr. zaraz dokładano 10 gr. do pensji od paczki ( średnio licząc 30 paczek miesięcznie) Jak zgrabnie załatwiono kodeks pracy, pozbawiając tym samym możliwość zatrudnienia i godnego wynagrodzenia. Postulaty stały sie nie wygodne dla samych krzykaczy z solidarności, nie spełniono żaden z nich, a to co zrobiono nie śniło sie nawet sługusom uwczesnej komuny...

    • 4 0

  • fajne zaskoczenie

    trafiłam do sali bhp przypadkiem, bo z ciekawości przeszłam się po terenach postoczniowych. Byłam w niezłym szoku, że można tyle fajnych rzeczy tam zobaczyć i to jeszcze za darmo. Są np oryginalne tablice z tekstami typu praca twoim drugim domem - lubie takie starcoie, z checia bym sobie w pokoju zamontowala jedna z nich

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

W którym roku gdańska publiczność miała okazję po raz pierwszy obejrzeć film "Blaszany Bębenek"?