Impreza już się odbyła

Solidarność - Drogi do Porozumienia (7 opinii)

Wystawa "Solidarność - Drogi do Porozumienia" pokazuje historię i idee solidarnościowej walki o: wolności słowa i religii, praworządności, równości, wolności, godności pracy i prawa do organizowania się w obronie swoich praw. Na ekspozycję składają się miedzy innymi: fotografie, filmy i nagrania dźwiękowe, dokumentujące wydarzenia doprowadzające do powstania demokracji w Polsce, a także ikonografia związana z Solidarnością, muzealia z Sierpnia 1980 czy urządzenia podziemnej poligrafii.

25 marca - 3 maja 2020, godz. 10:00 - 16:00

bilety 12 zł
ulgowy 8 zł

21 marca - 17 maja 2020, godz. 12:00 - 20:00

bilety 15 zł
W Sali BHP, gdzie zlokalizowana jest wystawa, znajduje się wiele wartych uwagi eksponatów, miedzy innymi: oryginalny stół, przy którym podpisane zostało jedno z najważniejszych Porozumień Sierpniowych czy jedna z trzech kopii tablic z 21 postulatami strajkujących, których oryginały są wpisane na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Można także obejrzeć liczne zdjęcia i książki obrazujące historię Solidarności oraz sztandary Związku. Jednym z nowych eksponatów jest rzeźba robotnika z uniesionymi w geście zwycięstwa rękami (autorstwa Juriany Jur), która zastąpiła stojący tu do 1990 roku wizerunek Lenina.

Zobaczymy też kolekcję znaczków poczty podziemnej (Poczty KPN, Niezależnej Poczty Pomorza, Poczty Solidarności i Poczty Podziemia lat 1981-1990 , graficznie standy opisujące historię Polskiej drogi do niepodległości, przedstawioną w nieco groteskowy sposób.

Jeden ze znaczków został wykonany przez Zygmunta Błażka (twórcy wielu znaczków, zwłaszcza w trakcie pobytu w obozie w Strzebielinku), przedstawiający grafikę "socjalistycznego łachmaniarza", która bardzo mocno przyjęła się i była później powielana na murach, ulotkach i plakatach. Socjalistyczny łachmaniarz obrazował to, jak czuł się obywatel PRL, zwłaszcza w okresie stanu wojennego. Grafika była nieco przerysowana, jednak trafiona.

Wystawa wpisuje się także we współczesne trendy i odpowiada na oczekiwania młodego pokolenia. Podkreśla ponadczasowe wartości, które także i dzisiaj są związane z dochodzeniem do porozumienia. Prezentuje treści w interaktywny i multimedialny sposób i wykorzystuje nowoczesne technologie. Dwa infokioski pozwalają nie tylko na ciekawe poznanie historii, ale i na dobrą zabawę, np. poprzez zrobienie sobie zdjęcie na wybranym tle, obrazującym wydarzenia Sierpnia 1980.

Wystawa jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Wystawa "Solidarność - Drogi do Porozumienia" znajduje się w historycznej Sala BHP zlokalizowanej terenie byłej Stoczni Gdańskiej. Niegdyś był to magazyn torped i zbrojenia okrętów wojennych Prus i III Rzeszy, dzisiaj pełni funkcję centrum wystawienniczo-konferencyjnego.


Wystawa: "Solidarność - Drogi do Porozumienia"
Data: do grudnia 2013
Godzina: pon. - pt. 10:00- 18:00
Miejsce: Budynek Sali BHP
Adres: Doki 1, budynek 131 a
Bilety: wstęp wolny
Kontakt: 58/308-42-24, salabhp@solidarnosc.org.pl

Opinie (7)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Jaką funkcję pełniła Łaźnia Miejska na Dolnym Mieście w Gdańsku w okresie II wojny światowej?